reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne > Gdy remont mieszkania przedłuża się

Gdy remont mieszkania przedłuża się

Umowa, w której zobowiązujemy wykonawcę do wykonania pewnych prac remontowych jest umową o dzieło.

Umowa tego typu nie wymaga formy pisemnej dla jej ważności, aczkolwiek dla bezpieczeństwa konsumenta dobrze byłoby, aby została sporządzona na piśmie. W dokumencie należy określić strony stosunku prawnego, czyli zamawiającego i przyjmującego zamówienie, dokładnie określić na czym te prace mają polegać oraz wyznaczyć termin do ich wykonania.

Przepisy dozwalają na odstąpienie od umowy w kilku przypadkach. Konsument ma prawo bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła. Mamy do czynienia zarówno z nierozpoczęciem w ogóle prac albo też z prowadzeniem ich opieszale co powoduje, że realizacja nie zostaje zakończona w ustalonym terminie.

Konsument nie posiada uprawnień takich jak:
• bezpośrednie wpływanie na wykonawcę dzieła poprzez udzielanie mu wiążących wskazówek lub
• podejmowanie decyzji co do procedury wykonywania dzieła.

Przyjmujący zamówienie jest profesjonalistą i należy przyjąć, że posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie w danym zakresie. Nie oznacza to oczywiście, że zamawiający nie może w żaden sposób i w żadnej sprawie ingerować w wykonywane prace.

Ustawodawca ustanowił specjalną ochronę dla konsumenta w przypadku opóźnienia prac. Warunkiem do skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy jest ustalenie, że opóźnienie rozpoczęcia lub wykończenia dzieła jest tak znaczące, iż nie jest prawdopodobne, aby zostało ono ukończone w terminie. Specjalny środek prawny dla konsumenta polega na tym, że może on odstąpić od umowy bez wyznaczania dodatkowego terminu.

Oświadczenie o odstąpieniu bezpieczniej jest złożyć w formie pisemnej. Dokonanie takiej czynności prawnej skutkuje wygaśnięciem zobowiązania i umowę uważa się za niezawartą. Obie strony zwracają sobie to co nawzajem świadczyły.

Oznacza to, że przedsiębiorca zobowiązany jest do zwrotu otrzymanego wcześniej wynagrodzenia, a jeśli zostało zapłacone w całości to zwrot otrzymanej części. Konsument natomiast zobowiązany jest do zwrotu wytworzonego dzieła.

Opóźnienie prac może mieć wpływ na inne zobowiązania pośrednio związane z umową główną. Wtedy konsumentowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze. Musi jednak wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy niewykonaniem umowy a faktycznie poniesioną szkodą (w sensie finansowym) z tego powodu. Przy czym szkodę, czyli poniesione straty trzeba udowodnić.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama