reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne > Gdy remont mieszkania przedłuża się

Gdy remont mieszkania przedłuża się

Umowa, w której zobowiązujemy wykonawcę do wykonania pewnych prac remontowych jest umową o dzieło.

Umowa tego typu nie wymaga formy pisemnej dla jej ważności, aczkolwiek dla bezpieczeństwa konsumenta dobrze byłoby, aby została sporządzona na piśmie. W dokumencie należy określić strony stosunku prawnego, czyli zamawiającego i przyjmującego zamówienie, dokładnie określić na czym te prace mają polegać oraz wyznaczyć termin do ich wykonania.

Przepisy dozwalają na odstąpienie od umowy w kilku przypadkach. Konsument ma prawo bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła. Mamy do czynienia zarówno z nierozpoczęciem w ogóle prac albo też z prowadzeniem ich opieszale co powoduje, że realizacja nie zostaje zakończona w ustalonym terminie.

Konsument nie posiada uprawnień takich jak:
• bezpośrednie wpływanie na wykonawcę dzieła poprzez udzielanie mu wiążących wskazówek lub
• podejmowanie decyzji co do procedury wykonywania dzieła.

Przyjmujący zamówienie jest profesjonalistą i należy przyjąć, że posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie w danym zakresie. Nie oznacza to oczywiście, że zamawiający nie może w żaden sposób i w żadnej sprawie ingerować w wykonywane prace.

Ustawodawca ustanowił specjalną ochronę dla konsumenta w przypadku opóźnienia prac. Warunkiem do skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy jest ustalenie, że opóźnienie rozpoczęcia lub wykończenia dzieła jest tak znaczące, iż nie jest prawdopodobne, aby zostało ono ukończone w terminie. Specjalny środek prawny dla konsumenta polega na tym, że może on odstąpić od umowy bez wyznaczania dodatkowego terminu.

Oświadczenie o odstąpieniu bezpieczniej jest złożyć w formie pisemnej. Dokonanie takiej czynności prawnej skutkuje wygaśnięciem zobowiązania i umowę uważa się za niezawartą. Obie strony zwracają sobie to co nawzajem świadczyły.

Oznacza to, że przedsiębiorca zobowiązany jest do zwrotu otrzymanego wcześniej wynagrodzenia, a jeśli zostało zapłacone w całości to zwrot otrzymanej części. Konsument natomiast zobowiązany jest do zwrotu wytworzonego dzieła.

Opóźnienie prac może mieć wpływ na inne zobowiązania pośrednio związane z umową główną. Wtedy konsumentowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze. Musi jednak wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy niewykonaniem umowy a faktycznie poniesioną szkodą (w sensie finansowym) z tego powodu. Przy czym szkodę, czyli poniesione straty trzeba udowodnić.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama