reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Formy zatrudnienia > Wynagrodzenie ryczałtowe przy umowie o dzieło

Wynagrodzenie ryczałtowe przy umowie o dzieło

Pracuje na umowę o dzieło, z zamawiającym ustaliłem wynagrodzenie ryczałtowe, czy wynagrodzenie ryczałtowe może ulec zmianie w wyniku poniesionych przez ze mnie dodatkowych kosztów? czy przepisy KC przewidują taką możliwość?

Wynagrodzenie

Na wstępnie warto zaznaczyć, że z zamawiającym ustalił Pan wynagrodzenie ryczałtowe co oznacza, że w umowie została wskazana konkretna kwota wynagrodzenia. Zgodnie z art. 632 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli strony umówiły się o wynagrodzenie ryczałtowe, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac.

Zobacz: Dzień wolny przy umowie zlecenia

Ten sposób wynagrodzenia jest więc dla Pana dość ryzykowny, ponieważ nie może Pan podwyższyć wynagrodzenia np. w wyniku poniesionych dodatkowych kosztów, co może okazać się dla Pana mało opłacalne.

Należy jednak zaznaczyć, że jeżeli jednak wskutek zmiany stosunków, której nie można było przewidzieć, wykonanie dzieła groziłoby przyjmującemu zamówienie rażącą stratą, sąd może podwyższyć ryczałt lub rozwiązać umowę (art. 632 §2 Kodeksu cywilnego).

Zobacz również serwis: Praca

Podstawa prawna:

Art. 632 Kodeksu cywilnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie można podnieść wynagrodzenia ryczałtowego.
Nie można podnieść wynagrodzenia ryczałtowego.

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama