REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Status prawny skazanego w postępowaniu wykonawczym

Krzysztof  Kudlicki
Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

REKLAMA

REKLAMA

Skazany jest podmiotem praw i obowiązków określonych szczegółowo w kodeksie postępowania wykonawczego. Jednocześnie ma on prawo składać wnioski o wszczęcie postępowania przed sądem. Wtedy skazany występuje w nim w charakterze strony.

Skazany jako strona w postępowaniu karnym wykonawczym

REKLAMA

Choć nie wynika to w sposób klarowny z treści przepisów stwierdzić należy, że także na etapie postępowania wykonawczego skazany uważany jest za stronę postępowania. Statut ten przysługuje osobie skazanej zarówno przed sądem jaki i w postępowaniu przed innymi organami postępowania karnego wykonawczego.
Określając status prawny skazanego w postępowaniu wykonawczym ustawodawca kładzie nacisk na podmiotowe traktowanie skazanego. Jest to konsekwencja obowiązujących w polskim prawie wykonawczym ogólnych zasad, takich jak zasada wykonywania wszelkich kar w sposób humanitarny z poszanowaniem godności ludzkiej skazanego.

Szczegółowe prawa skazanego jako strony postępowania karnego wykonawczego

Jako strona w postępowaniu przed sądem skazany ma m.in. prawo do:

REKLAMA

1. inicjowania postępowania;
2. składania wniosków dowodowych (w postępowaniu wykonawczym stosuje się zwykłe metody dowodzenia twierdzeń i tylko w takich warunkach wniosek dowodowy skazanego może być oddalony – Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 17 maja 2000 r.);
3. czynnego uczestniczenia w czynnościach procesowych, np. zadawania pytań świadkom, przesłuchiwanym biegłym, składania oświadczeń, wniosków o wyłączenie sędziego, biegłego, itp.;
4. zaskarżania decyzji procesowych według zasad przewidzianych w kodeksie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skazany może także składać w każdym czasie wnioski, skargi i prośby do organów wykonujących orzeczenia. Na uwadze musi mieć jednak fakt, że jeżeli kolejny złożony wniosek lub prośba oparta będzie na tej samej podstawie faktycznej właściwy organ może wydać zarządzenie o pozostawieniu ich bez rozpoznania.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Organ zobowiązany jest do załatwienia sprawy według swej właściwości. Skazanego należy niezwłocznie poinformować o sposobie załatwienia jego wniosku, skargi lub prośby. Do składania przez skazanego wniosków, petycji, skarg stosujemy procedurę określoną w przepisach kodeksu postępowania administracyjnego, za wyjątkiem sytuacji kiedy omawianą kwestię normują przepisy Kodeksu postępowania wykonawczego, a także przepisy rozporządzeń wydanych na jego podstawie.

Skazany jako strona postępowania wykonawczego ma prawo skarżyć do sądu decyzję prezesa sądu lub upoważnionego sędziego, sędziego penitencjarnego, dyrektora zakładu karnego, aresztu śledczego, a także dyrektora okręgowego i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej lub też osoby kierującej innym zakładem przewidzianym w przepisach prawa karnego wykonawczego, komisji penitencjarnej oraz sądowego kuratora zawodowego.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Uznanie skazanego za stronę we wszystkich aspektach postępowania wykonawczego nie może budzić wątpliwości. Akcentowanie podmiotowości skazanego na wszystkich etapach postępowania wykonawczego powinno stanowić jedną z podstawowych i nienaruszalnych zasad postępowania. Tym bardziej, że podczas wykonywania kary osoba skazana pozostaje w faktycznej i prawnej relacji uzależnienia i podległości w stosunku do organów postępowania.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

Energetyczna linia bezpośrednia – dla kogo nowe rozwiązanie?

Energetyczna linia bezpośrednia. 7 września 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie Prawo energetyczne, które zwiększają dostępność rozwiązania technologicznego nazywanego linią bezpośrednią. Choć przepisy w nowym kształcie obowiązują już od niemal roku, przedsiębiorcy podchodzą do tego rozwiązania z dystansem, co może wynikać z braku dostatecznej wiedzy. Wyjaśniamy więc, czym jest linia bezpośrednia i kto może z niej skorzystać.

REKLAMA

MON: Zmiany w dodatkach stażowych i awansach. Odejścia z wojska. Karta Rodziny Wojskowej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane.

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

REKLAMA