ZUS: Od przedsiębiorców chcemy nie tylko podwójnej składki zdrowotnej, ale i podwójnych składek społecznych
REKLAMA
REKLAMA
Aktualizacja artykułu
Premier Donald Tusk kilkanaście godzin po poniższych wypowiedziach w trybie "natychmiast" zdymisjonował prezes ZUS Gertrudę Uścińską.
REKLAMA
Poniżej pierwotna wersja artykułu:
W tej chwili osoby prowadzące firmę obok etatu w praktyce płacą dwie składki zdrowotne. Ale od firmy nie płacą składek społecznych. Składki społeczne są pobierane wyłącznie z wynagrodzenia za pracę
Już dziś Polacy pytają - "dlaczego mam płacić dwie składki zdrowotne? Nie mam dostępu do medycyny na przyzwoitym poziomie w rozsądnym terminie". O co będą pytali jak będą nie tylko dwie składki zdrowotne, ale i podwójne składki społeczne?
Najbliższe plany i oczekiwania ZUS
Prezes ZUS Gertruda Uścińska sformułowała takie tezy i postulaty:
1) Należy zrezygnować z przepisów, które wyłączają obowiązek ubezpieczeń społecznych, gdy ktoś wykonuje kilka rodzajów aktywności zarobkowej.
REKLAMA
2) Poza dyskusją jest zdaniem prezes ZUS Gertruda Uścińska pełne oskładkowanie umów zlecenia, gdyż Polska zobowiązała się do tego w „Kamieniach milowych”. Pełne oskładkowanie umów zlecenia to jeden z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy.
3) Problem jest jednak szerszy niż umowy zlecenia. Chodzi o uproszczenie zasad i pozbycie się kazuistyki, która generuje niepotrzebne koszty i ryzyko dla osób ubezpieczonych, płatników składek i instytucji państwowych.
4) Trzeba zagwarantować pełniejszą ochronę socjalną dla 1,2 mln osób.
5) Niezmiennie uważam, że należy zrezygnować z przepisów, które wyłączają obowiązek ubezpieczeń społecznych, gdy dana osoba wykonuje kilka rodzajów aktywności zarobkowej, np. jednocześnie pracuje na etacie i na zleceniu, łączy etat lub zlecenie z prowadzeniem firmy albo wykonuje kilka umów zlecenia. Są to w większości osoby powyżej 40. roku życia, które płacą składkę tylko z jednego tytułu, zwykle od kwoty minimalnego wynagrodzenia, a dochody z pozostałych stosunków prawnych są wielokrotnie wyższe. Zastrzegła przy tym, że wcale nie chodzi o najmniej zarabiających.
6) Bez zmian ludzie nie będą mogli liczyć na godną emeryturę ani adekwatne zasiłki czy renty.
7) Na pytanie, czy powinno nastąpić cofnięcie reformy składki zdrowotnej, prezes ZUS wskazała, że dostępne są różne kierunki zmian, od drobnych korekt po fundamentalne reformy, włącznie z ujednoliceniem różnych danin publicznoprawnych. "To poważna decyzja, która należy do polityków. Ważne, aby w wyniku zmian doszło do uproszczenia, które odczuliby przedsiębiorcy. Jako wykonawca obecnych przepisów Zakład zaproponował działania prawne i organizacyjne, które by ten proces uprościły, uporządkowały, zautomatyzowały".
Działalność gospodarcza i etat - jak jest w 2024 r.?
Jeśli pracujesz na etacie i prowadzisz firmę, to ubezpieczenia z działalności zależą od twojego wynagrodzenia na etacie.
Jeżeli z etatu masz zagwarantowane co najmniej wynagrodzenie minimalne, to prowadząc działalność gospodarczą, nie musisz opłacać składek na ubezpieczenia społeczne. Składki są pobierane wyłącznie z wynagrodzenia za pracę.
Jeśli pracujesz na etacie w niepełnym wymiarze godzin i twoje wynagrodzenie jest niższe niż minimalne, podlegasz ubezpieczeniom także z tytułu prowadzenia działalności i opłacasz składki na ubezpieczenie społeczne.
Wynagrodzenie minimalne w 2024 roku wynosi:
- od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku– 4242,00 zł brutto,
- od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku – 4300,00 zł brutto.
Niezależnie od wysokości wynagrodzenia, które otrzymujesz z tytułu pracy na etacie, składki na ubezpieczenie zdrowotne płacisz zarówno od wynagrodzenia otrzymywanego z etatu, jak i z działalności.
Uwaga! Pracownicy, których podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne nie przekracza minimalnego wynagrodzenia, są zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności, jeśli łącznie spełnione są dwa warunki:
- dodatkowe przychody z tytułu działalności nie przekraczają miesięcznie 50% minimalnego wynagrodzenia
- opłacany z działalności gospodarczej jest podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat