REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chcą zarabiać 7180 zł i mieć automatyczną waloryzację. Bo prokurator ma 14 360 zł brutto. Oni mają 4240 zł

Dziś zarabiają 4300 zł brutto, chcą zarabiać 7000 zł. Ważniejsza jest rewolucja w sposobie obliczania niskich pensji
Dziś zarabiają 4300 zł brutto, chcą zarabiać 7000 zł. Ważniejsza jest rewolucja w sposobie obliczania niskich pensji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Związkowcy żądają 7180 zł brutto jako pensja minimalna dla urzędników, asystentów i szeregowych pracowników prokuratury. Aż połowa z nich zarabia pensję minimalną wynoszącą 4240 zł (4300 zł od 1 lipca 2024 r.) Istotna jest jednak nie kwota 7180 zł brutto, a sposób w jaki ją określono. 

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP poinformował, że pracownicy prokuratury to grupa licząca ok. 8,6 tys. osób, z których aż ok. 4,2 tys. otrzymuje płace minimalne!

REKLAMA

I proponują takie rozwiązanie: w ustawie prawo o prokuraturze pojawi się przepis, by wynagrodzenie zasadnicze urzędnika prokuratury (także asystenta prokuratora) nie mogło być niższe niż 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego prokuratora Prokuratury Rejonowej w stawce pierwszej, powiększonego o należną składkę z tytułu ubezpieczenia społecznego. W przypadku innych pracowników prokuratury zmiana przewiduje 40 proc. zarobków prokuratora, natomiast w przypadku starszych asystentów prokuratury - 60 proc.

Punktem odniesienia stałoby się wynagrodzenie prokuratorskie wynoszące około 14 360 zł brutto. Zawsze gdy to wynagrodzenie zostałoby zwiększone następowałaby automatyczna waloryzacja wynagrodzeń prawie 9000 pracowników prokuratur w całej Polsce.

Urzędnicy nie będą pracowali za mniej pieniędzy

Proponowane rozwiązania - jak przekonywała wiceprzewodnicząca ZZPiPP RP Agnieszka Nowaczyk - przyczynią się m.in. do zwiększenia zainteresowania podjęciem pracy w prokuraturze, a także zahamuje znaczny odpływ dobrze przeszkolonej kadry urzędniczej do innych instytucji czy sektora prywatnego.

"Przyczynią się też do znacznego przyspieszenia postępowań przygotowawczych" - zaznaczyła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwróciła uwagę, że często zdarzają się sytuacje, gdy te same zadania i terminy, które są zawite, wykonuje połowa załogi w danej jednostce prokuratury. "Te przewlekłości w tych postępowaniach, o których się tak często mówi głośno, że coś tam zalega gdzieś, ale to jest właśnie tym przyczynkiem, że jednak nie ma po prostu kim przerabiać tego całego materiału, który jest, mimo to, że są terminy" - powiedziała Nowaczyk.

Protesty urzędników trwają od lat

REKLAMA

Związkowcy przypomnieli też o protestach pracowników prokuratury, m.in. o Marszu Gniewu w 2023 r. i miasteczku namiotowym pod siedzibą resortu w 2019 r. "Protesty te skutkowały rozwiązaniami doraźnymi, kwotowymi albo procentowymi podwyżkami, a teraz pora na rozwiązania systemowe" - dodał prok. Skała.

Propozycja ZZPiPP RP jest częścią zmian przygotowywanego przez związkowców projektu ustawy Prawo o prokuraturze RP i najpóźniej w piątek trafi ona do szefa MS, prokuratora generalnego Adama Bodnara. Natomiast cały projekt ustawy związkowców zostanie przedstawiony opinii publicznej w najbliższych tygodniach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

MRPiPS: o waloryzacji 1010 zł dla samotnych i 823 zł dla rodzin. Co z propozycją rządu dla pomocy społecznej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje waloryzację progów w ustawie o pomocy społecznej co roku. Obecnie jest co trzy lata, co spowodowało drastyczny spadek dostępności świadczeń z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli.

9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

REKLAMA

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

REKLAMA