reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Kwota wolna od potrąceń w 2012 roku

Kwota wolna od potrąceń w 2012 roku

Potrącenia z wynagrodzenia można podzielić na potrącenia obowiązkowe oraz potrącenia dobrowolne. Prawo pracy gwarantuje kwotę wolną od potrąceń. Wysokość kwoty wolnej od potrąceń zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Kwoty wolne od potrąceń

Ustalenie kwoty wolnej od potrąceń jest przejawem ochrony wynagrodzenia pracownika.Z wynagrodzenia pracownika mogą być dokonywane potrącenia. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy podlegają potrąceniu następujące należności:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi oraz
  • kary pieniężne nakładane na pracownika.

Wyżej wymienione potrącania mogą być dokonywane w określonych granicach. Do wysokości 3/5 wysokości wynagrodzenia mogą być dokonywane potrącenia w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych. W razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych, można dokonywać potrąceń do wysokości połowy wynagrodzenia. Natomiast w razie dochodzenia kar pieniężnych można dokonywać potrąceń do wysokości 1/10 wynagrodzenia przypadającego do wypłaty po dokonaniu innych potrąceń.

Jednakże, niezależnie od granic, do których można dokonywać potrąceń, pracodawca ma obowiązek pozostawić pracownikowi kwotę minimalną, która jest wolna od potrąceń. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. Przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi, kwota wolna od potrąceń wynosi 75 proc. takiego wynagrodzenia, a w przypadku potrąceń na kary pieniężne 90 proc. takiego wynagrodzenia.  

Zobacz także: Jakie są granicę potrąceń z wynagrodzenia pracownika

W przypadku potrąceń na świadczenia alimentacyjne nie obowiązuje kwota wolna od potrąceń.

Wysokość kwot wolnych od potrąceń w 2012 roku

Jak wspomniano na wstępie wysokość kwoty wolnej od potrąceń zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2012 roku wysokość minimalnego wynagrodzenia wyniesie 1500 zł..

Kwota wolna od potrąceń

Wysokość kwoty wolnej od potrąceń w 2012 roku

Kwota wolna od potrąceń przy potrącaniu sum egzekwowanych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne

Kwota podlegająca ochronie nie może być niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę po obliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych 1111,86 zł

Kwota wolna od potrąceń w przypadku potrącania kar pieniężnych

90 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych 1000,67 zł

Kwota wolna przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielanych pracownikowi

75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych 833,90

Zobacz także: Minimalne wynagrodzenie w 2012 roku

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. (Dziennik Ustaw Nr 192 pozycja 1141 z 14 września 2011)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kwota wolna od potrąceń, przy potrącaniu sum egzekwowanych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, nie może być niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę 1500 zł.
Kwota wolna od potrąceń, przy potrącaniu sum egzekwowanych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, nie może być niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę 1500 zł.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy179.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama