| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Wypłata zasiłków Vademecum

Wypłata zasiłków Vademecum

Większość zasiłków wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do ZUS należy między innymi wypłata zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy pogrzebowego.

Zasiłki z Unii Europejskiej

Prawo do zasiłków z tytułu choroby lub macierzyństwa zależy od tego, czy osoba, która ubiega się o zasiłek podlega polskiemu ustawodawstwu a zamieszkuje w innym państwie, czy też ubiega się o zasiłek w Polsce, a podlega ustawodawstwu innego państwa członkowskiego. W pierwszym przypadku rozpoczęcie starania się o zasiłek zaczyna się od tego, iż w terminie trzech dni od powstania niezdolności do pracy należy powiadomić o tym fakcie zagraniczną instytucję ubezpieczeniową i dostarczyć zaświadczenie wydane przez lekarza leczącego. W drugim przypadku nabycie prawa do świadczenia w razie choroby lub macierzyństwa z instytucji właściwej tego państwa członkowskiego, następuje na podstawie ustawodawstwa obowiązującego w tym kraju.

Przyznanie świadczeń z tytułu choroby lub macierzyństwa nie musi być wypłacane w kraju, który jest zobowiązany do wypłaty. W przypadku, kiedy osoba zamieszkuje w danym państwie, a prawo do zasiłku ma w innym państwie, może wystąpić o przekazywanie świadczenia zgodnie z swoim miejscem pobytu.

Zobacz także: Jak ubiegać się o zasiłek z Unii

Zobacz także: Jakie mamy prawo do świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa na terenie Unii

Zobacz także: Jak ustala się podstawę wymiaru zasiłków pracownikom wykonującym pracę za granicą

Nienależnie pobrane zasiłki

Do sytuacji nienależnego pobrania świadczeń może dojść w dwóch przypadkach. Po pierwsze w razie, gdy świadczenie przyznane lub wypłacone jest na podstawie nieprawdziwych lub fałszywych dokumentów lub w przypadku świadomego wprowadzenia w błąd organu wypłacającego świadczenia przez osobę pobierającą świadczenia. Po drugie z nienależnie pobranymi świadczeniami mamy do czynienia, gdy świadczenia wypłacone pomimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty w całości lub w części.

W obu przypadkach osoba, która pobrała nienależne świadczenie ma obowiązek zwrócić je.  W przypadku, gdy osoba nie pobiera już świadczeń, zwrot ich nastąpi w postępowaniu egzekucyjnym. Zaś, gdy osoba pobiera świadczenia kwoty nienależnie pobranych świadczeń, zostaną potrącone z bieżąco przysługujących świadczeń.

Zobacz także: Zwrot nienależnie pobranych świadczeń

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »