REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwód kościelny, Wyrok

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozwód kościelny: Przeszkoda różnej religii

Przeszkoda różnej religii jest jedną z przyczyn rozwodu kościelnego (stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego). Zachodzi ona pomiędzy osobą ochrzczoną w Kościele katolickim lub doń nawróconą a osobą nieochrzczoną.

Rozwód kościelny - kompendium

Rozwód kościelny to potoczne określenie stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele. Sprawdź jakie są przesłanki unieważnienia takiego małżeństwa, czy musimy korzystać z pomocy adwokata kościelnego oraz jak przebiega proces.

Rozwód kościelny: Przeszkody małżeńskie

Sakramentalne małżeństwo może zostać zawarte nieważnie z powodu jednej z dwunastu małżeńskich przeszkód rozrywających, od której nie uzyskano dyspensy.

Nieważność małżeństwa kościelnego

Orzeczenie nieważności małżeństwa sakramentalnego (kościelnego) zgodnie z instrukcją Dignitas conubii opracowaną przez Papieską Radę Interpretacji Tekstów Prawnych możliwe jest wyłącznie na drodze sądowej, a nie np. w ramach tzw. forum wewnętrznego, tj. sumienia.

REKLAMA

Braki formy kanonicznej podstawą do stwierdzenia nieważności małżeństwa

Braki formy kanonicznej podczas wyrażania zgody małżeńskiej najczęściej dotyczą kapłana asystującego przy zawieraniu małżeństwa oraz zobowiązania do zawierania małżeństwa przez katolików według formy przypisanej prawem.

Rozwód kościelny - nieobecność strony pozwanej

Jak przebiega rozwód kościelny w przypadku gdy strona pozwana nie bierze udziału w sprawie? Kwestia ta jest dość częstą przyczyną zapytań osób zainteresowanych prowadzeniem procesu o orzeczenie nieważności małżeństwa kościelnego.

Kiedy można wznowić postępowanie karne?

Jedną z możliwości uchylenia bądź zmiany prawomocnego orzeczenia jest wznowienie postępowania karnego. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem nowelizacji kodeksu postępowania karnego, które m.in. wprowadzi nowe podstawy wznowienia postępowania.

Postępowanie sądowe w przedmiocie rozwiązanie małżeństwa niedopełnionego

Proces do dyspensy od małżeństwa zawartego a niedopełnionego z powodu racji duszpasterskich winien przede wszystkim zwracać uwagę na celowość udzielenia łaski dyspensy i ewentualnego uniknięcia skandalu lub zdziwienia wiernych.

REKLAMA

Uzasadnienie wyroku - termin, treść i zaskarżenie

Bezpośrednio ideą sądowego uzasadnienia wydanego wyroku jest wyjaśnienie przez sąd motywów, argumentów, jakimi kierował się wydając dany wyrok. Pośrednio jego celem ma być również przekonanie stron, co do jego merytorycznej słuszności.

Zawarcie małżeństwa kościelnego przez pełnomocnika

Do ważnego zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika wymaga się, aby było specjalne upoważnienie do zawarcia go z określoną osobą oraz żeby pełnomocnik był wyznaczony osobiście przez mandanta i osobiście wypełnił swoje zadanie.

Ślub konkordatowy a rozwód

Ślub konkordatowy wywołuje skutki zarówno wyznaniowe jak i prawne. Rozwód małżonków, którzy zawarli ślub konkordatowy nie różni się niczym od innych rozwodów. Należy jednak pamiętać, że rozwód nie rozwiązuje małżeństwa wyznaniowego a jedynie cywilne.

Trybunał Sprawiedliwości o kryptoreklamie

Wyrok trybunału będzie miał wpływ na stosowanie prawa o kryptoreklamie w Polsce. Trybunał w Luksemburgu orzekł, iż podstawową cechą ukrytej reklamy jest wprowadzanie telewidza w błąd.

Rozwiązanie małżeństwa pełnią władzy papieskiej

Przywilej wiary powstaje w sytuacji, gdy nowo ochrzczony małżonek przed ślubem był bigamistą lub kobieta miała wielu mężów. Ten sposób rozwiązania małżeństwa cieszy się przychylnością prawa i stanowi domniemanie prawne zwykle przemawiające na korzyść przywileju wiary w warunkach wątpliwych.

Jak firma działająca w SSE ma ustalić datę poniesienia wydatków kwalifikowanych?

W wyroku z 25 maja 2011 r. (sygn. II FSK 1721/10) NSA oddalił skargę kasacyjną Ministra Finansów i tym samym utrzymał w mocy wyrok WSA w Rzeszowie z 11 maja 2010 r. (sygn. I SA/Rz 200/10), w którym potwierdzono dopuszczalność stosowania memoriałowej metody ponoszenia wydatków kwalifikowanych przez firmy działające w specjalnych strefach ekonomicznych.

Unieważnienie ślubu konkordatowego - jak i kiedy?

Małżeństwo potocznie nazywane konkordatowym wywołuje  skutki zarówno wyznaniowe, jak i cywilne. Unieważnienie takiego małżeństwa przez polski sąd nie oznacza zatem automatycznego unieważnienia ślubu w Kościele.

Przywilej Pawłowy, czyli rozwiązanie małżeństwa na korzyść wiary

Przywilej Pawłowy polega na tym, iż na korzyść wiary może być rozwiązane małżeństwo zawarte przez osoby nieochrzczone, jeśli jedna ze stron przyjęła chrzest, a jednocześnie zachodzą warunki określone przez prawo.

Rozwiązanie małżeństwa niedopełnionego

Rozwiązanie małżeństwa dokonuje się jedynie przez akt władzy papieskiej w postaci dyspensy.

Ustanie separacji kanonicznej oraz koszty postępowania separacyjnego

Separowani małżonkowie kierowani postawą ewangeliczną zawsze winni dążyć do wznowienia małżeńskiego pożycia. Koszty postępowania natomiast ustalane są przez właściwego dla danego trybunału biskupa.

Kanoniczne skutki ustanowienia separacji

Pomimo orzeczonej separacji małżonków w dalszym ciągu obowiązują prawa i obowiązki wypływające z małżeństwa, które podlegają pewnym modyfikacjom. Pozostają oni bowiem złączeni świętym węzłem małżeńskim.

Postępowanie odwoławcze w przedmiocie ustanowienia separacji w Kościele

Prawo do apelowania wynika z naturalnego uprawnienia człowieka do obrony przed niesprawiedliwością i jego celem jest weryfikacja i ponowne rozpatrzenie sprawy.

„Unieważnienie małżeństwa kościelnego”- apelacja

Proces małżeński ma charakter pisemny i nie jest jawny. Nie ma zatem, tak jak w sądzie cywilnym, publicznych rozpraw, konfrontacji obojga stron wobec sędziego i świadków.

Proces kościelny a rozwód cywilny

Proces małżeński kościelny, błędnie określany „rozwodem kościelnym” staje się procesem coraz częściej rozpowszechnianym dzięki, większej świadomości prawnej społeczeństwa. Jest to niekiedy „drugi” proces, inicjowany przez strony po otrzymaniu orzeczenia o rozwodzie cywilnym, tym samym niesłusznie utożsamiany z rozwodem cywilnym.

Jak ustanowić separację w Kościele w pisemnym procesie spornym?

Stosowanie w sprawach o separację reguł pisemnego procesu spornego ma służyć przede wszystkim ochronie praw podmiotowych i legalnych interesów stron.

Jak przebiega procedura wydania wyroku?

Wydanie wyroku w sprawie karnej poprzedza kilka proceduralnych czynności: zarządzenie przewodniczącego składu sędziowskiego o zamknięciu przewodu sądowego, głosy stron oraz następczo narady sędziowskiej. Dopiero po odbyciu narady sędziowskiej wyrok zostaje pisemnie sporządzony (jest to tzw. sentencja wyroku) i ogłoszony, a następczo zostanie przedstawione ustne uzasadnienie wyroku. Wyrok zawsze ogłaszany jest publicznie, natomiast ustne ogłoszenie wyroku może być wydane z wyłączeniem jawności (czyli nastąpić tylko w stosunku do stron), jeśli sprawa toczyła się z wyłączeniem jawności.

Czy konieczna jest obecność stron na ogłoszeniu wyroku?

Zgodnie z treścią przepisu art. 419 Kodeksu postępowania karnego nieobecność stron na rozprawie nie stanowi przeszkody dla ogłoszenia wyroku. Oznacza to, iż wyrok może zapaść bez obecności oskarżonego (prokuratora, pokrzywdzonego etc.), jedynie w obecności protokolanta lub w obecności protokolanta i publiczności. Treść tego przepisu podyktowana jest tym, iż zgodnie z treścią art.411 § 2 Kodeksu postępowania karnego przekroczenie terminu wydania wyroku powoduje konieczność prowadzenia rozprawy od początku.

Jak przebiega narada sędziowska i głosowanie nad wyrokiem?

W Kodeksie postępowania karnego przebieg narady sędziowskiej nad wyrokiem reguluje aż 7 artykułów (art. 107 do 115 KPK). Przebieg narady i głosowania sędziowskiego jest tajny i objęty tajemnicą, z której nikt nie może być w żadnych okolicznościach zwolniony. Należy osobno przedstawić jak wygląda głosowanie w składach wieloosobowych (jest znacznie ciekawsze) oraz jak wygląda sytuacja procesowa orzekania przez sąd w składzie jednoosobowym.

Ustne uzasadnienie wyroku

Zgodnie z treścią przepisu art. 418 § 3 Kodeksu postępowania karnego po ogłoszeniu wyroku przewodniczący lub jeden z członków składu orzekającego podaje ustnie najważniejsze powody wyroku. Należy tę instytucję odróżnić od instytucji pisemnego sporządzenia uzasadnienia wyroku, które następuje na wniosek strony.

Skutki niestawiennictwa na rozprawie

Niestawiennictwo na rozprawie nie stanowi przeszkody do prowadzenia postępowania. Niekiedy jednak sąd może uznać obecność za konieczną

Sprzeciw od wyroku zaocznego

Sprzeciw i zarzuty składa się do sądu, który wydał orzeczenie, bez powoływania się na sąd wyższej instancji. Apelację składa się do sądu wyższej instancji, lecz za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżony wyrok.

Jak ustanowić separację w Kościele w ustnym procesie spornym?

Ustny proces sporny od strony proceduralnej jest procesem uproszczonym, przy czym zachowuje on całą skrupulatność procesu pisemnego. Charakteryzuje się szybkością oraz mniejszymi kosztami postępowania.

Jak ustanowić separację w administracyjnym postępowaniu kanonicznym?

Postępowanie administracyjne pozwala małżonkowi wnoszącemu o orzeczenie separacji uzyskanie jej bez klasycznego kontradyktoryjnego procesu sądowego, w którym strony musiałyby stanąć przeciwko sobie.

Jak wygląda kanoniczne postępowanie w przedmiocie ustanowienia separacji?

W sensie procesowym separacja to formalnoprawne rozpatrzenie przez władzę kościelną prawa małżonków do rozłączenia węzła małżeńskiego. Według prawidłowej interpretacji prawa kanonicznego sprawa w przedmiocie ustanowienia separacji to formalnoprawne rozpatrzenie przez kompetentną władzę kościelną istnienia lub nieistnienia prawa małżonków do rozłączenia węzła małżeńskiego i uzyskanie prawnego orzeczenia separacji małżeńskiej.

10 angielskich zwrotów prawniczych używanych w wyroku pierwszej instancji

Wyroki wydawane w krajach anglojęzycznych są jednak redagowane według innego niż w Polsce wzorca. Skupiają się one bowiem na przedstawieniu rozumowania jakim skład sędziowski kierował się przy orzekaniu i w związku z tym zawierają wiele elementów, które z polskiej perspektywy powinny znaleźć się w uzasadnieniu, a więc odrębnym dokumencie sporządzanym już po ogłoszeniu wyroku.

„Rozwód kościelny”: Jak nie przegrać z obrońcą węzła małżeńskiego?

Obrońca węzła małżeńskiego w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa zajmuje się obroną małżeństwa, ma za zadanie przyczynić się do ochrony sakramentalności i nierozerwalności małżeństwa, a także w konkretnym przypadku nie pozwala na zbyt powierzchowną ocenę przedstawionych przez strony dowodów i na zbyt pochopne orzeczenie nieważności małżeństwa.

Czym jest uważnienie małżeństwa?

W niniejszym artykule pragnę przedstawić bardzo ciekawą „instytucję”, prawa kanonicznego jako uważnienie małżeństwa. Czynność uważnienia małżeństwa, powoduje że małżeństwo, które w świetle prawa kanonicznego jest nieważne, staje się prawomocne. Prawo kanoniczne przewiduje dwa sposoby uważnienia małżeństwa; uważnienie zwykłe bądź uzdrowienie w związku.

Jakie są rodzaje separacji w prawie kanonicznym?

Dochowanie obowiązku wspólnoty małżeńskiej nie jest absolutne. Ustawodawca kościelny dopuszcza bowiem wyjątki, dzięki którym węzeł małżeński może zostać zawieszony na zawsze bądź na określony czas.

Skarga powodowa - sporządzona poprawnie to wygrany proces

Sędzia nie może rozpoznać żadnej prośby, jeżeli nie zostanie przedstawiona prośba przez tego, kto ma prawo zaskarżyć małżeństwo (por. Kan. 1501 i 1674, art. 114 Digintas connubii).

Separacja w ogólności według prawa kanonicznego

Instytucja separacji małżeństwa, wobec braku w Kościele katolickim instytucji rozwodu, winna być dla małżonków ostatecznością i powinna być stosowana tylko wtedy, gdy nie ma perspektyw na pogodzenie stron. Instytucja ta nie rozwiązuje węzła małżeńskiego, a jedynie powoduje rozłączenie stron.

Co zawiera wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa kościelnego?

Czy sąd kościelny rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi? Jak wygląda kwestia kosztów procesu? Sprawdź w jaki sposób zostaje ogłoszony i co zawiera wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa w Kościele.

Gdzie szukać adwokata kościelnego?

Urząd adwokata kościelnego to wyraz pastoralnej troski Prawodawcy o dobro stron procesowych, a także o kompetentną pomoc prawną dla małżonków ubiegających się o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Jak znaleźć kompetentnego adwokata kościelnego?

Co grozi pozwanemu za niestawienie się na rozprawie sądowej?

W wypadku niestawienia się pozwanego na rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny, który może stać się podstawą egzekucji.

Co to jest wyrok nakazowy?

W niektórych prostych sprawach, w których za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe jest wystarczające orzeczenie kary grzywny lub ograniczenia wolności, za wykroczenie skarbowe – kary grzywny, a za wykroczenie – nagany, grzywny lub kary ograniczenia wolności, przy spełnieniu dodatkowych warunków sąd może na posiedzeniu bez udziału stron i bez przeprowadzania rozprawy wydać wyrok, zwany wyrokiem nakazowym, jeżeli okoliczności czynu i wina oskarżonego (obwinionego) nie budzą wątpliwości.

Co to jest wyrok zaoczny?

Musisz wiedzieć, że pewne sprawy o przestępstwa, które są sprawami mniejszej wagi, mogą być rozpoznawane przez sąd w tak zwanym postępowaniu uproszczonym (podobnie sprawy o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe).

Czy zdanie pokrzywdzonego ma znaczenie w kwestii ścigania sprawcy wykroczenia?

W postępowaniu w sprawach o wykroczenia istnieje katalog czynów zabronionych, których ściganie może nastąpić wyłącznie na Twoje żądanie.

Czym jest "prawo do informacji"?

Prawo do informacji jest ważnym aspektem prawa do jawnego rozpatrzenia sprawy, z którego wynika m.in., że postępowanie ma być jawne dla Ciebie jako strony. W związku z tym przysługuje Ci uprawnienie do przeglądania akt sprawy oraz bycia informowanym o decyzjach zapadających w Twojej sprawie na niejawnych posiedzeniach.

Jakie orzeczenia może wydać wojewódzki sąd administracyjny?

Sąd administracyjny może wydać wyrok lub postanowienie. Możesz odwołać się od każdego wyroku i niektórych postanowień wydanych w Twojej sprawie przez wojewódzki sąd administracyjny. Jakie rozstrzygnięcie w Twojej sprawie może zawrzeć w wyroku wojewódzki sąd administracyjny?

Kasacja

Ten nadzwyczajny środek zaskarżenia pozostaje jedną z ostatnich możliwości zmiany wyroku sądu w postępowaniu karnym. Kasację rozpoznaje Sąd Najwyższy.

"Rozwód kościelny": czy potrzebny adwokat?

Zgodnie z ogólną zasadą, osoba posiadająca zdolność procesową może osobiście występować w sądzie jako strona procesowa w postępowaniu o nieważność małżeństwa i bronić swoich praw, robi to wówczas na własne ryzyko i na własną odpowiedzialność w sytuacji, kiedy domniemywa się nieznajomość prawa u tej osoby. Aby zapobiec działaniu na własną szkodę, strona może ustanowić sobie w tym celu adwokata.

Skazany

Skazany to osoba, wobec której wydano prawomocny wyrok skazujący.

Skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego

Od wyroku sądu polubownego wydanego w Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje skarga o jego uchylenie. Jeżeli strony ustaliły, że postępowanie przed sądem polubownym będzie obejmowało więcej niż jedną instancję, skarga dotyczy ostatecznego wyroku sądu polubownego rozstrzygającego o żądaniach stron.

REKLAMA