REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Cudowne uzdrowienie przez ZUS a stopień niepełnosprawności [znaczny i umiarkowany]

Infor.pl udostępnia łamy czytelnikom. Dziś list o pokrzywdzeniu przez ZUS obniżeniem grupy inwalidzkiej. Nie znamy wersji ZUS-u ani dokumentów medycznych z akt tej sprawy. Pomimo to list publikujemy, aby pokazać, że chyba w historii opisanej przez Czytelniczkę nie zadziałał mechanizm wyjaśniania (przez ZUS albo działających w jego imieniu lekarzy) przyczyn obniżenia wysokości grupy inwalidzkiej. Gdyby lepiej wyjaśniono osobom niepełnosprawnym wychodzącym z komisji ZUS o przyczynach niekorzystnej dla nich decyzji, to być może w przestrzeni publicznej mniej byłoby sarkastycznych zwrotów typu "cudowne uzdrowienie przez ZUS".

Ci, którzy mają mieszkania z balkonem będą za to słono płacić. I nie ma litości

Dni stają się coraz dłuższe, słupki rtęci wędrują w górę. Wiosna rozkręca się na całego, a razem z nią fani roślin ozdobnych i grillowania. Nie wszystkich stać na dom z ogrodem, czy choćby własna, niewielką działkę. Niektórzy swoim kwiatowym i kulinarnym pasjom oddają się na balkonach blokowisk. I tu zaczyna się problem, który może się skończyć zapłaceniem słonej kary.  

Zabronią nam budowy domów na własnej działce? Brzmi niedorzecznie? Wszystko przez zmianę przepisów

Czy to możliwe, że tysiące działek stracą charakter budowlany? Boją się tego ich właściciele. Skąd te obawy? Chodzi o decyzje o warunkach zabudowy, które tylko do końca tego roku będą wydawane bezterminowo. Od stycznia 2026 roku okres ich ważności wyniesie pięć lat. Ta zmiana przepisów powoduje, że na samorządy spadła lawina wniosków o tak zwane wuzetki.

Na jak długo dostanę orzeczenie o niepełnosprawności? [ZMIANY 2025]

Od czego zależy okres ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności? Na jaki czas orzeka się o niepełnosprawności dziecka? Kogo dotyczą najnowsze zmiany? Odpowiadamy na kluczowe pytania.

REKLAMA

Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec maja 2025 r. Banki tną procenty ale nadal można dostać nawet 7-8%

Pod koniec maja 2025 r. niełatwo jest znaleźć bank, który w ciągu ostatnich tygodni nie dokonałby cięcia oprocentowania depozytów. Jest już jasne, że drugi miesiąc z rzędu pogorszeniu ulegnie też oferta detalicznych obligacji skarbowych. Jest to efekt uboczny długo wyczekiwanych cięć stóp procentowych, które w maju uchwaliła Rada Polityki Pieniężnej.

Niemcy ujawnili ilu mają u siebie migrantów: To już ponad jedna czwarta

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Koniec z niedzielami z zakazem handlu – po zmianie zrobisz zakupy w co najmniej dwie niedziele w miesiącu?

Na III czytanie sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju oczekuje projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy - Kodeks pracy (druk sejmowy nr 384), który ma na celu zmianę regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę, poprzez wprowadzenie co najmniej dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu roku kalendarzowego.

Umowę o dożywocie senior będzie mógł zawrzeć z gminą i nadal pozostać w swoim mieszkaniu (bez względu na dochody i powierzchnię nieruchomości) – koniec z wyłudzaniem mieszkań od osób starszych i umieszczaniem ich w DPS-ach

Projekt ustawy, który w dniu 15 maja 2025 r. został złożony w Sejmie przez grupę posłów Lewicy – stanowi odpowiedź na poważny problem wyłudzania mieszkań od seniorów przez nieuczciwe osoby, w ramach tzw. umów o dożywocie. Wprowadzenie możliwości zawarcia przez seniora, takiej „umowy o dożywocie”, z gminą (niezależnie od osiąganych dochodów, statusu majątkowego i powierzchni posiadanej nieruchomości) z gwarancją zachowania prawa do dalszego zamieszkiwania w „swoim” mieszkaniu – ma zapobiec dramatycznym przypadkom utraty dachu nad głową przez osoby starsze i jednocześnie zapobiec ich ubóstwie w „jesieni życia”, z powodu posiadania niskich świadczeń emerytalno-rentowych. Rozwiązanie proponowane przez Lewicę – ma stanowić dla seniorów „bezpieczne źródło dodatkowych środków bez ryzyka oszustwa”.

REKLAMA

Jak usunąć klauzulę zmiennego oprocentowania z WIBOR-em z umowy kredytu? Jest kilka sposobów. Polemika prawników – mecenas Stalski odpowiada mecenasowi Wandzlowi

Podczas spektaklu, sztukmistrz odwraca uwagę publiczności gestem jednej ręki, a drugą wykonuje swoją sztuczkę. Lubimy iluzję, bo pozwala nam na odskocznię od prozy życia codziennego. Tymczasem z informacjami krążącymi w debacie publicznej jest zgoła inaczej niż w trakcie spektaklu magii. Zamiast rozsiąść się wygodnie i delektować się pokazem, chodzi o to, aby nie dać się zwieść temu, czym próbuje się odwrócić naszą uwagę.

Staż pracy obejmie także umowy-zlecenia i działalność gospodarczą. Idą duże zmiana w Kodeksie pracy

Od 2026 roku osoby pracujące na umowach zlecenia oraz prowadzące własną działalność gospodarczą zyskają nowe prawa – okresy te będą wliczane do stażu pracy. To efekt przygotowanej przez rząd nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiana obejmie blisko 1,9 miliona osób i ma na celu zlikwidowanie nierówności w dostępie do uprawnień pracowniczych.

Koszty sądowe: Uchwała NSA ważna dla adwokatów i radców prawnych

Wniosek o wznowienie postępowania ws. administracyjnej motywowany wyrokiem TK nie musi dotyczyć istoty takiej sprawy, ale może też odnosić się np. do ponownego określenia wysokości wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu - tak wynika z uchwały NSA.

Reforma odpadowa nabiera tempa: System kaucyjny i ROP mają zrewolucjonizować sposób gospodarowania odpadami w Polsce

Reforma odpadowa nabiera tempa. System kaucyjny i Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP) mają zrewolucjonizować sposób gospodarowania odpadami w Polsce. Choć przepisy zostały uchwalone, a termin wdrożenia systemu kaucyjnego wyznaczono na 1 października 2025 roku, uczestnicy debaty podczas gali Innowacyjny Samorząd 2025 nie mają złudzeń – przed samorządami i przedsiębiorcami stoi szereg wyzwań, a sukces reformy zależeć będzie od współpracy, edukacji i spójności legislacyjnej.

Podatek od spadków i darowizn: NSA wydał kluczową uchwałę

NSA wypowiedział się w sprawie zeznań podatkowych i terminów związanych z dziedziczeniem. Podjęta przez sąd uchwała okazuje się korzystna dla obywateli.

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? Zaprzysiężenie nowego prezydenta [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Zorientowana na człowieka i godna zaufania sztuczna inteligencja (AI) - czyli jaka? Jakie praktyki związane ze sztuczną inteligencją są zakazane przez AI Act?

AI Act to rdzeń prawny dla uregulowania zasad handlu i stosowania technologii ze sztuczną inteligencją w Unii Europejskiej. Ten kluczowy dokument, który można sklasyfikować w segmencie prawa materialnego należy czytać przede wszystkim jako listę „zakazów” dla pełnej wolności gospodarczej w szczytnym celu: mianowicie chodzi o utrzymanie właściwej równowagi pomiędzy ochroną rynku a konkurencyjnością Europy wobec innych rynków światowych.

5 ważnych terminów w postępowaniu spadkowym w 2025 r. [LISTA]

Chociaż w 2025 r. nie zmieniły się przepisy dotyczące postępowania spadkowego, to warto przypomnieć o najważniejszych terminach. Ich przegapienie może mieć poważne skutki dla spadkobiercy.

Umowa najmu instytucjonalnego z dojściem do własności mieszkania (Rent to Own). Na czym polega i jakie przepisy ją określają?

Na czym polega umowa najmu instytucjonalnego mieszkania z dojściem do własności (tzw. „Rent to Own”)? Co powinno się znaleźć w takiej umowie? Jakie przepisy w tym zakresie obowiązują w Polsce? Wyjaśnia K. Jakub Gładkowski, radca prawny, partner, z Kancelarii radców prawnych KG LEGAL KIEŁTYKA GŁADKOWSKI

Dopłata 1200 zł (czasem i więcej) dla najemcy do czynszu za mieszkanie - co miesiąc. Jest limit dochodu i kilka warunków do spełnienia

Mało osób pamięta o programie mieszkaniowym Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start cały czas działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

Co za zmiany w zatrudnieniu: korzyści dla wysoko wykwalifikowanych. Prezydent RP podpisał ustawę

Zmian w prawie, w tym w prawie pracy ciąg dalszy. Teraz przyszedł czas na szczególne uprawnienia dla pracowników wysoko wykwalifikowanych i tzw. NIEBIESKĄ KARTĘ UE. Co dają nowe przepisy i z czego wynikają? W serii artykułów omówienie najważniejszych i kluczowych zmian dla polskiego rynku pracy.

Przełom w orzekaniu o niepełnosprawności. Minimalne okresy ważności orzeczeń o niepełnosprawności – nowe zasady dla 208 chorób. [ROZPORZĄDZENIE]

Dziś, tj. we wtorek, 27 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ws. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Rozporządzenie to wprowadza nowe zasady dotyczące minimalnych okresów ważności orzeczeń o niepełnosprawności.

Zasiłek pielęgnacyjny 2025 r. i 2026 r.: dla kogo, kiedy wniosek, wysokość

Zasiłek pielęgnacyjny 2025 r. i 2026 r. Kto może wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny? Kiedy należy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Jaka jest wysokość zasiłku pielęgnacyjnego? Czy ulegnie zmianie?

Najnowszy sondaż prezydencki 2025 [WYBORY]

Najnowszy sondaż prezydencki 2025 wskazuje, kto ma obecnie największe szanse na wygraną. Jak rozkładają się procenty kandydatów na prezydenta Polski? Kto jest w lepszej sytuacji? Inne dane wynikają z ostatniego sondażu dla Onetu, Polskiego Radia24, Radia Zet, IBRiS, TVP Info. Oto porównanie.

Głosowanie za granicą na prezydenta: druga tura wyborów 2025. Dziś ostatni dzień na ujęcie w spisie wyborców

Jak zagłosować za granicą w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 roku? Są dwa sposoby na głosowanie poza granicami Polski na nowego Prezydenta Polski. Czy można głosować w tym samym miejscu co w pierwszej turze?

Nieważność umowy kredytowej - skutki podatkowe. Podatnik musi dopłacić podatek, jeżeli wcześniej korzystał z ulg i odliczeń

Jedną z kluczowych kontrowersji towarzyszących sądowemu stosowaniu prawa w obszarze tzw. kredytów frankowych pozostaje kwestia uznania ich za nieważne – czyli zastosowania do ich oceny najdalej idącej sankcji przewidzianej przez ustawodawcę oraz zarazem wyjątkowej instytucji prawnej na tle innych rozwiązań prawa prywatnego. Najdalej idącej, bowiem pozwalającej przyjąć, że czynność prawna od samego swojego początku prawnie nie wywołała żadnych skutków prawnych, formalnie jej „nie było”. Jakie skutki w podatku dochodowym wywołuje taka nieważność umowy kredytu?

Kiedy 2 tura wyborów prezydenckich 2025?

2 tura wyborów prezydenckich w 2025 r. - kiedy będzie ponowne głosowanie na nowego Prezydenta Polski? W drugiej turze dokonuje się wybór pomiędzy Rafałem Trzaskowskim (KO) oraz Karolem Nawrockim (poparcie PiS).

Unieważnienie kredytu z WIBOR-em. Jak podważyć umowę kredytu w złotówkach? Czy WIBOR może być uznany za nieuczciwe postanowienie umowne?

W ostatnich latach w polskich sądach obserwujemy bezprecedensową falę pozwów dotyczących umów kredytowych. Do niedawna dominowały sprawy tzw. kredytów frankowych, dziś coraz częściej na wokandach pojawiają się sprawy kredytobiorców złotowych, którzy domagają się unieważnienia umowy kredytowej z powodu wadliwego mechanizmu opartego na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Czy to realna droga do ochrony konsumenta, czy tylko chwilowy trend? Jako adwokat prowadzący kilkaset spraw przeciwko bankom, w tym coraz więcej spraw dotyczących WIBOR-u, przedstawiam aktualny stan prawny, argumenty oraz ryzyka.

7 lat ważności części orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany w rozporządzeniu ws. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 26 maja 2025 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podpisała rozporządzenie wydłużające minimalne okresy ważności orzeczeń o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności. Chodzi o rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Sondaż prezydencki: 2 tura [WYBORY 2025]

Oto najnowszy sondaż prezydencki dla SE - 2 tura wyborów 2025 r. Jakie są wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Porównaj wyniki kilku badań. Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży? Zagłosuj w sondzie Inforu.

Frekwencja a ważność wyborów prezydenckich [Wybory prezydenckie 2025]

Czy mała frekwencja wyborcza wpływa na ważność głosowania w wyborach prezydenckich? Kiedy frekwencja ma znaczenie? Co z ważnością wyborów prezydenckich? Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca 2025 r.

Cisza wyborcza 2025 r. Kiedy się rozpoczyna? Co oznacza? Jakie kary? Wybory Prezydenta RP 2025 r.

Czym jest cisza wyborcza? Kiedy rozpoczyna się cisza wyborcza? Ile trwa cisza wyborcza? Co grozi za jej złamanie? Co z plakatami rozwieszonymi przed rozpoczęciem ciszy wyborczej? Gdzie zgłaszać naruszenie ciszy wyborczej?

Wybory prezydenckie: Rafał Trzaskowski czy Karol Nawrocki? Sonda tuż przed drugą turą

To starcie, które zadecyduje o przyszłości Polski. Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki zmierzą się 1 czerwca w drugiej turze wyborów prezydenckich – tak zadecydowali wyborcy. Różnica między kandydatami jest minimalna, a stawka ogromna. Kto obejmie najwyższy urząd w państwie? Weź udział w naszej sondzie i wskaż swojego faworyta w finałowym pojedynku.

Aż 4 istotne ustawy dla pracowników i pracodawców wchodzą w życie 1 czerwca 2025 r.

Polski rynek pracy nieustannie się zmienia. Już od dobrych kilku lat, każdego roku mamy istotne zmiany w obszarze prawa pracy - czy to indywidualnego czy zbiorowego, jak i w zakresie ubezpieczeń społecznych. Nie inaczej jest w 2025 r. Już 1 czerwca 2025 r. wejdą w życie aż 4 istotne, a nawet można powiedzieć rewolucyjne, ustawy dla pracowników i pracodawców. Zyskają też cudzoziemcy, którzy świadczą pracę w Polsce.

Czy komornik może zająć rentę socjalną? Jakie są limity potrąceń, kwoty wolne, podstawy prawne?

Renta socjalna to świadczenie, które ma zapewnić minimalne środki do życia osobom niezdolnym do pracy. Jednak w przypadku zadłużenia może podlegać zajęciu komorniczemu. W jakiej wysokości? Czy cała renta może zostać zajęta? Jakie przepisy regulują tę kwestię? Sprawdź, jakie są limity potrąceń, kwoty wolne od zajęcia i na jakie podstawy prawne się powołać.

Dla wielu nieodpłatna pomoc prawna i zdalne konsultacje z prawnikiem [PROJEKT]

Nie da się ukryć, że zawód prawnika kojarzy się w społeczeństwie z bardzo wysokimi zarobkami. Realia są różne... ale pieniądze nie zawsze są najważniejsze. W zawodach zaufania publicznego takich jak: adwokat czy radca prawny ważne jest wykonywanie czynności "Pro publico bono"/ "pro bono" - dla dobra publicznego, dla dobra ogółu, w interesie publicznym ale też w interesie indywidualnym. Prawnicy często wykonując swoją pracę dobrowolnie i bezpłatnie, dla dobra społeczeństwa. Zaważa to też polski ustawodawca. Obecnie trwają prace nad zmianą zasad funkcjonowania systemu bezpłatnej pomocy prawnej.

Renta chorobowa po 50. roku życia: Komu przysługuje? Ile wynosi w 2025 roku?

Renta chorobowa, formalnie nazywana rentą z tytułu niezdolności do pracy, jest istotnym świadczeniem dla osób, które z powodu stanu zdrowia nie są w stanie kontynuować aktywności zawodowej. Dla osób po 50. roku życia, które często zmagają się z przewlekłymi schorzeniami, świadczenie to może stanowić ważne wsparcie. Obowiązują konkretne zasady przyznawania i wyliczania renty chorobowej, które warto poznać.

Nowy sondaż prezydencki: Jest duża grupa niezdecydowanych, co może przesądzić o ostatecznym wyniku

Z najnowszego sondażu IBRiS dla Polskiego Radia 24 wynika, że walka o prezydenturę w drugiej turze wyborów 2025 jest niezwykle wyrównana. Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej, i Karol Nawrocki, kandydat prawicy, idą niemal łeb w łeb. Minimalną przewagę zyskuje Trzaskowski, ale to duża grupa niezdecydowanych może przesądzić o ostatecznym wyniku.

Od 1 czerwca 2025 r. wyższe limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów

Od 1 czerwca 2025 roku osoby pobierające emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści będą mogły dorabiać więcej bez ryzyka zmniejszenia lub zawieszenia świadczenia. Nowe limity miesięcznego przychodu wzrosną – niższy próg o 339,50 zł brutto, a wyższy o 630,60 zł brutto.

Od 1 czerwca 2025 r. (Dzień Dziecka) zabierają 800 plus dużej grupie. To koniec: nie spełniasz kryterium, nie masz świadczenia

Od 1 czerwca, przypadającego na Dzień Dziecka, nastąpią zmiany, które pozbawią dużą grupę beneficjentów świadczenia 800 plus. Program Rodzina 800+ – najpopularniejsze wsparcie finansowe przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z opieką i wychowaniem dziecka – od 1 czerwca 2025 roku zacznie funkcjonować na nowych zasadach. Będzie teraz dodatkowa weryfikacja a świadczenie może być wstrzymane. Co istotne, ograniczono też dostęp do świadczenia 300 plus. Pytania, które najczęściej padają to: czy trzeba chodzić do szkoły, żeby dostać 800 plus? Co ze świadczeniem 800 plus jeśli nie jest realizowany obowiązek nauki? Jakie kryteria dochodowe do 800 plus?

350 plus co miesiąc dla seniorów. Dodatkowe świadczenie z ZUS bez względu na wysokość dochodów

Dodatkowe świadczenie dla seniorów z ZUS bez względu na wysokość dochodów. Co zrobić by je uzyskać? Czy trzeba składać wniosek? Niektóre osoby otrzymają świadczenie automatycznie, ale jakie warunki muszą spełniać?

Od marca 2025 r. 2610,72 zł miesięcznie, ale taką kwotę trudno uzyskać

Nowy dodatek z ZUS może otrzymać część rencistów socjalnych. Są to osoby, które nie są w stanie funkcjonować samodzielnie. Warto pamiętać, iż wypłata dodatku nie pozostaje bez wpływu na inne świadczenia. Rzeczywiście uzyskiwane wsparcie może być zatem niższe.

Wciąż wolne miejsca. Dofinansowania 100% do wakacji blisko 1000 dzieci. Dlaczego KRUS może od 30 lat, a ZUS nie?

W 2025 r. KRUS finansuje wakacje dla dzieci. ZUS niestety nie idzie w jego ślady. I tak od 30 lat KRUS wysyła około 1000 dzieci na darmowe wakacje, a ZUS nie. A chodzi o turnusy trwające aż 21 dni w tak atrakcyjnych miejscowościach jak Horyniec-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Jedlec i Szklarska Poręba, Świnoujście .

Czy na ślub siostry należy się urlop okolicznościowy?

„W związku ze ślubem siostry jest sporo przygotowań, w których biorę udział. Ponadto jestem świadkiem na tym ślubie. Czy przysługuje mi urlop okolicznościowy?” – pyta Czytelniczka.

2000 zł: jednorazowy dodatek do wynagrodzenia pracowników (nie dla wszystkich). Ustawa podpisana przez Prezydenta 20 maja 2025 r.

W niniejszym artykule omówienie zagadnienia dotyczącego przyznania kwoty 2000 zł. Jest to tzw. jednorazowy dodatek do wynagrodzenia pracowników za prace wykonane od 1 stycznia2025 r., w związku ze zdarzeniami z 2024 r. Niestety świadczenie nie jest przewidziane dla wszystkich pracowników, jest celowane w jedną - ale szeroką grupę zawodową. Ustawa została podpisana przez Prezydenta 20 maja 2025 r.

Emerytury mundurowe: Przed wojskiem pracowałem 2 lata. Tak więc pytam – co mogę sobie doliczyć?

Infor.pl udostępnia łamy czytelnikom. Popularnym tematem są patologie systemu emerytalnego. Najgłośniejsze są dwie: 1) pomniejszanie emerytur o kwoty wypłacone na emeryturach wcześniejszych (emeryci wygrali wyrok TK z 4 czerwca 2024 r., ale ZUS nie chce go honorować) i 2) "parkowanie" składek przez ZUS w kwocie nawet 500 000 - 600 000 zł byłych mundurowych, którzy odeszli z wojska i pracując jako cywilne odprowadzili te składki. Nie mają szans na otrzymanie emerytury cywilnej (jednocześnie z mundurową) piszą do nas listy. My je publikujemy.

Ponowne głosowanie, czyli II tura wyborów [Wybory Prezydenta RP 2025 r.]

W przypadku, gdy żaden z kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, przeprowadzane jest ponowne głosowanie. II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca 2025 r. Jakie są zasady?

Czym jest tzw. pozew w trybie wyborczym? Czego może dotyczyć? Jakie konsekwencje? [Wybory prezydenckie 2025]

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca 2025 r. W przypadku rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w trakcie trwania kampanii wyborczej, prawo wyborcze przewiduje szczególny tryb sądowego dochodzenia roszczeń. Czym jest tzw. pozew w trybie wyborczym?

7 pytań Brauna do Nawrockiego i Trzaskowskiego [ODPOWIEDZI]

Grzegorz Braun, który zdobył w pierwszej turze wyborów 6,34% głosów i zajął 4 miejsce po Sławomirze Mentzenie. Aby ułatwić wybór prezydenta Polski swoim wyborcom, skonstruował 7 pytań do Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego.

PFRON nie da dopłat. MOPS wyższego zasiłku pielęgnacyjnego 215,84 zł. Umiarkowany stopień pokrzywdzony [Przykład]

Dyskryminacja polega na tym, że nie ma nie tylko podwyżki zasiłków dla stopnia umiarkowanego niepełnosprawności, ale i takich świadczeń jak dopłaty PFRON do zakupu samochodu przez takie osoby (jest pomoc przy doposażeniu samochodów dla stopnia umiarkowanego, dopłaty do kupna tylko dla stopnia znacznego). Zmniejsza się znaczenie świadczeń dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Np. zasiłek pielęgnacyjny z MOPS nie będzie waloryzowany aż do 2028 r. (według odpowiedzi na interpelacje złożone w Sejmie). Ustawa o asystencji osobistej podobnie jak świadczenie wspierające oparta jest o test samodzielności – orzeczenie o niepełnosprawności jest wtórne wobec określania poziomu potrzeby wsparcia. Dowodem pomniejszenia znaczenia stopnia umiarkowanego niepełnosprawności dla posłów jest zakres dopłat do samochodów używanych przez osoby niepełnosprawne.

Premia, dodatek, świadczenie z ZUS dla mieszkańców wybranych rejonów Polski. Prezydent podpisał ustawę 20 maja 2025 r.

W dniu 20 maja 2025 r. Prezydent RP podpisał ustawę, która prawdopodobnie wejdzie w życie jeszcze w czerwcu 2025 r., a przewiduje szereg uprawnień dla poszkodowanych mieszkańców Polski, szczególnie południowej i zachodniej części. Na jaką pomoc można liczyć?

WIBOR w umowach kredytu. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą wygrywać z sądami jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

REKLAMA