reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Rozmowa kwalifikacyjna > Częsta zmiana pracy - plus czy minus w szukaniu pracy

Częsta zmiana pracy - plus czy minus w szukaniu pracy

Każdy pracodawca, zanim zatrudni pracownika do swojej firmy, najpierw bardzo dokładnie przeanalizuje jego życiorys zawodowy. Jako najważniejsze elementy sylwetki zawodowej kandydata do pracy są wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. I o to w pierwszej kolejności padają pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak zatem zaprezentować się pracodawcy, aby korzystnie wypaść w jego oczach? Czy dobrze, kiedy często zmienia się pracę i tym samym posiadamy różnorakie doświadczenie czy lepiej, kiedy pracowaliśmy przez dłuższy okres czasu w jednej firmie na tym samym stanowisku?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ obie sytuacje mogą być dla pracodawcy pozytywne jak również może on na obie patrzeć nieprzychylnie.
W momencie, kiedy bardzo często zmieniamy pracę, tj. pracujemy nie dłużej niż kilka miesiącu w jednej firmie to zazwyczaj pracodawca nie odbiera tego kandydata pozytywnie. Może to bowiem świadczyć, iż nie potrafi się przystosować do warunków jakie stawia przed nim nowe miejsce pracy. Oczywiście jeśli zostaje przez poprzednich pracodawców zwalniany może wnioskować, że jest niekompetentny, niewystarczająco dobrze wykonywał swoje obowiązki zawodowe, naruszał zasady, które panowały w firmie itd. Jeśli osoba sama odchodziła, to można przypuszczać, że nie odnalazła się w miejscu pracy, że miała trudności z nawiązaniem pozytywnych relacji ze współpracownikami. To pozwala snuć domysły, iż ten kandydat jest osobą konfliktową, trudną we współżyciu społecznym, ma deficyty w zakresie umiejętności interpersonalnych. Żaden pracodawca nie chce mieć w zespole pracownika o takich cechach charakteru.

Z drugiej jednak strony częste zmiany miejsca zatrudnienia dają szansę na poznanie różnych środowisk, zdobycie doświadczenia w wielu branżach, na zdobycie różnorakich umiejętności. Pracodawca może odczytać to jako dobrze przygotowane podłoże do pracy w jego firmie. Każde doświadczenie jest inwestycją na przyszłość, ponieważ możemy wnieść na jego postawie coś do nowej pracy. Wszystko zależy od punktu widzenia potencjalnego pracodawcy.

Istotne jest również czy okresy naszego zatrudnienia były zgodne z naszym wykształceniem i są zbliżone do tego, z czym chcielibyśmy się związać zawodowo na stałe. Jeśli przez cały czas poruszaliśmy się na rynku pracy w podobnym obszarze, jest to informacja dla pracodawcy, że nasze zainteresowania są stabilne, wiemy, czego chcemy, mamy jasno sprecyzowane plany.

Inna perspektywa może być w momencie, kiedy nasze poprzednie prace całkiem różniły się w zakresie branżowym. Może być to minusem, ponieważ świadczy o braku zaangażowania w pracę o jednym charakterze. Może to jednak bardzo spodobać się pracodawcy z uwagi na to, że posiadamy liczne pasje, znamy się na wielu rzeczach i jesteśmy przygotowani merytorycznie do różnych zadań.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama