Kategorie

Częsta zmiana pracy - plus czy minus w szukaniu pracy

Małgorzata Czarnota
inforCMS
Każdy pracodawca, zanim zatrudni pracownika do swojej firmy, najpierw bardzo dokładnie przeanalizuje jego życiorys zawodowy. Jako najważniejsze elementy sylwetki zawodowej kandydata do pracy są wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. I o to w pierwszej kolejności padają pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Reklama

Jak zatem zaprezentować się pracodawcy, aby korzystnie wypaść w jego oczach? Czy dobrze, kiedy często zmienia się pracę i tym samym posiadamy różnorakie doświadczenie czy lepiej, kiedy pracowaliśmy przez dłuższy okres czasu w jednej firmie na tym samym stanowisku?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ obie sytuacje mogą być dla pracodawcy pozytywne jak również może on na obie patrzeć nieprzychylnie.
W momencie, kiedy bardzo często zmieniamy pracę, tj. pracujemy nie dłużej niż kilka miesiącu w jednej firmie to zazwyczaj pracodawca nie odbiera tego kandydata pozytywnie. Może to bowiem świadczyć, iż nie potrafi się przystosować do warunków jakie stawia przed nim nowe miejsce pracy. Oczywiście jeśli zostaje przez poprzednich pracodawców zwalniany może wnioskować, że jest niekompetentny, niewystarczająco dobrze wykonywał swoje obowiązki zawodowe, naruszał zasady, które panowały w firmie itd. Jeśli osoba sama odchodziła, to można przypuszczać, że nie odnalazła się w miejscu pracy, że miała trudności z nawiązaniem pozytywnych relacji ze współpracownikami. To pozwala snuć domysły, iż ten kandydat jest osobą konfliktową, trudną we współżyciu społecznym, ma deficyty w zakresie umiejętności interpersonalnych. Żaden pracodawca nie chce mieć w zespole pracownika o takich cechach charakteru.

Z drugiej jednak strony częste zmiany miejsca zatrudnienia dają szansę na poznanie różnych środowisk, zdobycie doświadczenia w wielu branżach, na zdobycie różnorakich umiejętności. Pracodawca może odczytać to jako dobrze przygotowane podłoże do pracy w jego firmie. Każde doświadczenie jest inwestycją na przyszłość, ponieważ możemy wnieść na jego postawie coś do nowej pracy. Wszystko zależy od punktu widzenia potencjalnego pracodawcy.

Reklama

Istotne jest również czy okresy naszego zatrudnienia były zgodne z naszym wykształceniem i są zbliżone do tego, z czym chcielibyśmy się związać zawodowo na stałe. Jeśli przez cały czas poruszaliśmy się na rynku pracy w podobnym obszarze, jest to informacja dla pracodawcy, że nasze zainteresowania są stabilne, wiemy, czego chcemy, mamy jasno sprecyzowane plany.

Inna perspektywa może być w momencie, kiedy nasze poprzednie prace całkiem różniły się w zakresie branżowym. Może być to minusem, ponieważ świadczy o braku zaangażowania w pracę o jednym charakterze. Może to jednak bardzo spodobać się pracodawcy z uwagi na to, że posiadamy liczne pasje, znamy się na wielu rzeczach i jesteśmy przygotowani merytorycznie do różnych zadań.

Kolejną istotną rzeczą są przyczyny ciągłej zmiany pracy. Mogą to być przyczyny niezależne od nas i wówczas pracodawca nie ma żadnych podstaw do tego, aby tworzyć niekorzystny wizerunek nas jako kandydata do pracy.

Doświadczenie w kilku firmach, nawet jeśli są one odmienne w zakresie stanowisk, może być korzystne w momencie kiedy kandydat do pracy jest osobą młodą, bez formalnego wykształcenia, które uprawnia go do wykonywania określonego zawodu. W takiej sytuacji są np. studenci, którzy podejmują prace dorywcze podczas nauki. Nawet jeśli są to bardzo krótkie okresy zatrudnienia, dają możliwość stworzenia profilu zawodowego, który może być atrakcyjny na rynku pracy pomimo młodego wieku. Nabyte doświadczenia mogą okazać się bardzo przydatne w pracy, która będzie zgodna z wykształceniem, o którą będziemy się ubiegać już po studiach.

Możemy się również świadomie decydować na zmianę miejsca pracy z różnych powodów, np. finansowych, możliwości rozwoju osobistego i zawodowego czy zmianę miejsca zamieszkania. Nie ma powodów, aby nie powiadomić o tych przyczynach pracodawcy, ponieważ świadczy to o naszej determinacji, podejmowaniu przemyślanych decyzjach. To zawsze korzystnie wpływa na obraz kandydata.

Chociaż na „pierwszy rzut oka” wiele krótkich okresów zatrudnienia może się źle kojarzyć, to w dużej mierze zależy jak pracodawca będzie nas postrzegał, od argumentów jakich użyjemy w przedstawieniu siebie jako pracownika. W liście motywacyjnym można zaznaczyć po kilka umiejętności nabytych w każdym miejscu zatrudnienia, które mogą być niezwykle pomocne w wykonywaniu nowych obowiązków. Każde doświadczenie jest cenne, jeśli tylko potrafimy z niego korzystać. Do nas – jako kandydata do pracy – należy przekonanie do tego pracodawcy.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  21 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Uznanie ojcostwa w 2021 r. – jak i kiedy?

  Zasady dotyczące uznania ojcostwa w 2021 r. nie zmieniły się. Na czym polega uznanie ojcostwa i jak tego dokonać?

  Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek na basenie?

  Czy i od kogo można żądać odszkodowania za wypadek na basenie? Kwestię odpowiedzialności należy wywodzić z Kodeksu cywilnego.

  26.07.2021 wojewodowie ogłoszą termin kwalifikacji wojskowej

  26.07.2021 ogłoszony zostanie termin drugiej w tym roku kwalifikacji wojskowej. Kwalifikacja potrwa do 19.11.2021 i przeprowadzona zostanie przez powiatowe komisje lekarskie. Za powołanie tych komisji odpowiedzialni są wojewodowie.

  Upadłość konsumencka - koszty

  Upadłość konsumencka wiąże się z kilkoma kosztami, które dłużnik zobowiązany jest pokryć. Jak przygotować się do złożenia wniosku?

  RDOŚ powoła nowe strefy ochronne

  Nowe strefy ochronne dla rzadkich gatunków ptaków. Leśnicy z Nadleśnictwa Połczyn (RDLP w Szczecinku) znaleźli aż trzy nowe stanowiska ptaków chronionych, które wymagają ustalenia stref ochrony. Dwa gniazda są zajęte przez bociana czarnego (Ciconia nigra), a jedno przez orlika krzykliwego (Clanga pomarina).

  Delegowanie funkcjonariuszy SW do ośrodka w Gostyninie

  20.06.2021 weszła w życie ustawa mająca zapewnić środki na stworzenie tymczasowej placówki dla pacjentów ośrodka w Gostyninie, w którym przebywają najgroźniejsi przestępcy już po odbyciu kary. Przepisy pozwolą też na czasowe delegowanie tam funkcjonariuszy Służby Więziennej.

  Loty przeciwpożarowe i gaśnicze 2021 r.

  W 2021 r. zmieniły się przepisy ustawy – Prawo lotnicze. Umożliwiono Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydanie – na wniosek zainteresowanego podmiotu – zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka statkami powietrznymi pozostającymi pod nadzorem krajowym, a także na wykonywanie zarobkowych operacji polegających na wykonywaniu lotów przeciwpożarowych i gaśniczych.

  500 plus – czerwiec 2021 r.

  Dla świadczeń „500 plus” czerwiec 2021 r. jest ważnym miesiącem. O jakim terminie warto pamiętać?

  Zmiany w zawiadamianiu wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej od 29.06.2021

  Od 29.06.2021 obowiązywać będą nowe wzory zawiadomień wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony.

  Nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej w Służbie Więziennej od 29.06.2021

  29.06.2021 r. w Służbie Więziennej obowiązywać będzie nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej. Skierowane dotyczy kandydata, funkcjonariusza, funkcjonariusza zwolnionego, emeryta oraz rencisty.

  Czy Policja nie będzie musiała już badać stanu trzeźwości pracownika?

  Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało przepisy, które umożliwią pracodawcom - pod pewnymi warunkami - wprowadzenie prewencyjnego badania pracowników na obecność alkoholu lub podobnie działających środków, a także zasady jego przeprowadzania.

  30.06.2021 r. upływa termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych

  Od 1 lipca 2021 r. podmioty, które nie zostały zarejestrowane w CRPA nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych. Z kolei podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi (takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, straż graniczna) nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy - ze względu na ich przeznaczenie - paliw lotniczych, paliw żeglugowych i gazu LPG.

  NIK o resocjalizacji więźniów poprzez aktywizację zawodową

  Nastąpił wzrost aktywności pracowniczej i społecznej więźniów oraz zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia. Przyczynił się do tego specjalny program szkoleń, które w ramach resocjalizacji prowadziła Służba Więzienna. Choć praca osadzonych po zakończonych szkoleniach była istotą projektu, to jednak jego założenia nie gwarantowały utrwalania zdobytych umiejętności. W konsekwencji większość uczestników projektu wykonywało nieodpłatne prace porządkowe i pomocnicze na rzecz zakładów karnych. W wielu przypadkach prace te pozostawały bez związku z tematem ukończonego szkolenia a wykonywane były przez krótkie okresy. Ograniczało to skuteczność wejścia na rynek pracy po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

  Podsumowanie operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021

  Od 31 maja do 6 czerwca 2021r. polska Policja uczestniczyła w międzynarodowej operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021 mającej na celu zwalczanie handlu ludźmi wykorzystywanymi do pracy przymusowej. Wydział dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, jako krajowy koordynator platformy EMPACT THB, koordynował działania podjęte przez wszystkie Komendy Wojewódzkie Policji i Komendę Stołeczną Policji. W operacji wzięli udział również funkcjonariusze Straży Granicznej, pracownicy Okręgowych Inspekcji Pracy oraz Sanepidu. Całość działań koordynowana była przez Europol.

  Trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów i zasad regulujących obszar przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych oraz prowadzenia postępowań pokontrolnych

  18.06.2021 odbyło się spotkanie zespołu roboczego Komendanta Głównego PSP do spraw opracowania projektu nowelizacji przepisów i zasad regulujących obszar przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych oraz prowadzenia postępowań pokontrolnych.

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.