| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Darowizna samochodu > Darowizna samochodu w rodzinie

Darowizna samochodu w rodzinie

Poprzez umowę darowizny można przenieść własność samochodu na inną osobę zarówno z rodziny jak i spoza niej. Istotne znaczenie ma sposób opodatkowania przedmiotu darowizny, ponieważ osoby z najbliższej rodziny zwolnione są z zapłaty podatku od spadków i darowizn.

W świetle prawa darowizna oznacza zobowiązanie darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Wynika z tego, iż umowa darowizny ma charakter nieodpłatny, co oznacza, że obdarowany nie otrzyma z tego tytułu żadnego ekwiwalentu pieniężnego.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Umowa darowizny samochodu

Sama umowa dotycząca darowania samochodu na rzecz osoby z rodziny powinna zostać sporządzona w formie co najmniej pisemnej, jednakże nie wymaga ona formy aktu notarialnego. Podstawowym wymogiem ważności takiej darowizny jest podanie w umowie marki i modelu samochodu, roku produkcji, numeru rejestracyjnego i numeru nadwozia. W treści umowy należy zaznaczyć, iż obdarowany przyjął darowiznę od darczyńcy. Ponadto darczyńca zobowiązany jest do przerejestrowania samochodu na obdarowanego i zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi. Co więcej umowa darowizny jest sposobem przeniesienia własności na inną osobę, co oznacza, że czynność taka co do zasady jest opodatkowana.

Zobacz: W jaki sposób dokonać darowizny samochodu?

Zwolnienie z zapłaty podatku od spadków i darowizn

Nabycie własności rzeczy bądź praw majątkowych podlega opodatkowaniu. Darowany samochód wymaga uiszczenia podatku od spadków i darowizn. Jednakże zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycia własności rzeczy małżonka, zstępnych (dzieci), wstępnych (dziadkowie), pasierba, rodzeństwo ojczyma i macochę.

Polecamy: Umowy z rodziną - jak rozliczać podatki

Warunki zwolnienia rodziny z zapłaty podatku

Ustawodawca wymieniając krąg osób zwolnionych z obowiązku podatkowego w przypadku darowizny wyznacza im szczególne warunki konieczne do spełnienia. Najbliższa rodzina zobowiązana jest do:

1. zgłoszenia nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku;

2. udokumentowania - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekraczającą kwotę 9,637 zł ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Niespełnienie tych warunków skutkuje utratą prawa do zwolnienia z zapłaty podatku. Dotyczy to sytuacji, gdy obdarowana osoba z najbliższej rodziny nie dopełni obowiązku zgłoszenia lub udokumentowania. Ponadto, jeżeli osoba uchybi terminowi również traci prawo do zwolnienia z zapłaty podatku.

Zobacz: Czy zawsze trzeba płacić podatek od darowizny?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »