reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Darowizna samochodu > Darowizna samochodu w rodzinie

Darowizna samochodu w rodzinie

Poprzez umowę darowizny można przenieść własność samochodu na inną osobę zarówno z rodziny jak i spoza niej. Istotne znaczenie ma sposób opodatkowania przedmiotu darowizny, ponieważ osoby z najbliższej rodziny zwolnione są z zapłaty podatku od spadków i darowizn.

W świetle prawa darowizna oznacza zobowiązanie darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Wynika z tego, iż umowa darowizny ma charakter nieodpłatny, co oznacza, że obdarowany nie otrzyma z tego tytułu żadnego ekwiwalentu pieniężnego.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Umowa darowizny samochodu

Sama umowa dotycząca darowania samochodu na rzecz osoby z rodziny powinna zostać sporządzona w formie co najmniej pisemnej, jednakże nie wymaga ona formy aktu notarialnego. Podstawowym wymogiem ważności takiej darowizny jest podanie w umowie marki i modelu samochodu, roku produkcji, numeru rejestracyjnego i numeru nadwozia. W treści umowy należy zaznaczyć, iż obdarowany przyjął darowiznę od darczyńcy. Ponadto darczyńca zobowiązany jest do przerejestrowania samochodu na obdarowanego i zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi. Co więcej umowa darowizny jest sposobem przeniesienia własności na inną osobę, co oznacza, że czynność taka co do zasady jest opodatkowana.

Zobacz: W jaki sposób dokonać darowizny samochodu?

Zwolnienie z zapłaty podatku od spadków i darowizn

Nabycie własności rzeczy bądź praw majątkowych podlega opodatkowaniu. Darowany samochód wymaga uiszczenia podatku od spadków i darowizn. Jednakże zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycia własności rzeczy małżonka, zstępnych (dzieci), wstępnych (dziadkowie), pasierba, rodzeństwo ojczyma i macochę.

Polecamy: Umowy z rodziną - jak rozliczać podatki

Warunki zwolnienia rodziny z zapłaty podatku

Ustawodawca wymieniając krąg osób zwolnionych z obowiązku podatkowego w przypadku darowizny wyznacza im szczególne warunki konieczne do spełnienia. Najbliższa rodzina zobowiązana jest do:

1. zgłoszenia nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku;

2. udokumentowania - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekraczającą kwotę 9,637 zł ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Niespełnienie tych warunków skutkuje utratą prawa do zwolnienia z zapłaty podatku. Dotyczy to sytuacji, gdy obdarowana osoba z najbliższej rodziny nie dopełni obowiązku zgłoszenia lub udokumentowania. Ponadto, jeżeli osoba uchybi terminowi również traci prawo do zwolnienia z zapłaty podatku.

Zobacz: Czy zawsze trzeba płacić podatek od darowizny?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

 Umowa darowizny samochodu, warunki zwolnienia z zapłaty podatku od spadków i darowizn /Fot. Fotolia
Umowa darowizny samochodu, warunki zwolnienia z zapłaty podatku od spadków i darowizn /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama