REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o bon turystyczny

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Wniosek o bon turystyczny
Wniosek o bon turystyczny
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o bon turystyczny w rzeczywistości składamy tylko w wyjątkowych sytuacjach. W większości przypadków uzyskanie bonu wymaga jedynie zalogowania się do systemu PUE ZUS. Jak i kiedy złożyć wniosek o bon na wakacje?

Bon turystyczny na PUE ZUS

Przyznanie bonu turystycznego odbywa się za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Dane pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie wychowawcze, popularnie nazywane 500+.

REKLAMA

Bon turystyczny - wniosek

Co jednak w sytuacji, gdy w systemie nie ma odpowiednich danych? Wówczas można złożyć odpowiedni wniosek od Polskiej Organizacji Turystycznej.

Wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu (na dziecko niepełnosprawne) składa się:

  • papierowo na dres Polskiej Organizacji Turystycznej lub
  • elektronicznie na skrzynkę ePUAP Polskiej Organizacji Turystycznej.

Wzór wniosku znajdziemy na internetowej POT.

Do wniosku dołączamy informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polska Organizacja Turystyczna po rozpatrzeniu wniosku wydaje decyzję administracyjną. Procedurę regulują przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

„W postępowaniu tym POT, jako organ orzekający w sprawie, sam musi pozyskać bezpośrednio od osób zainteresowanych i właściwych organów potwierdzenie, że wnioskodawcom przysługuje prawo do bonu. Niezależnie od rozpatrywania indywidualnych wniosków o przyznanie prawa do bonu, na bieżąco prowadzona jest aktualizacja bazy danych i w przypadku ich poprawnej weryfikacji przez organy właściwe następuje automatyczne przyznanie bonu. Zatem w praktyce najczęstszymi bezpośrednimi przyczynami problemów, są:

  • brak danych uprawnionego w systemie teleinformatycznym,
  • błędne powiązania dotyczące świadczenia 500+w systemie teleinformatycznym,
  • błędna migracja danych między systemem Empatia a systemem teleinformatycznym,
  • brak wiedzy uprawnionych jak aktywować bon w systemie ZUS PUE,
  • problemy techniczne związane z aktywacją bonu.

REKLAMA

Warto podkreślić, że jednorazowo proces od wszczęcia postępowania administracyjnego do jego zakończenia trwa: w przypadku korespondencji kierowanej za pośrednictwem tradycyjnej poczty około 3-4 tygodnie, a w przypadku ePUAP około 2 tygodni. Należy jednak wyjaśnić, że ze względu na liczbę wpływających wniosków występują opóźnienia w ich rozpatrywaniu wynikające z konieczności utrzymania kolejności ich procedowania według daty wpływu. Dlatego do realnego czasu rozpatrzenia wniosku trzeba doliczyć czas wynikający z opóźnienia wynoszącego od 3-4 tygodni w przypadku korespondencji tradycyjnej oraz 4-6 tygodni w przypadku spraw wpływających przez ePUAP” – czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską nr 12590 posła Franciszka Sterczewskiego w sprawie problemów z przyznawaniem Polskiego Bonu Turystycznego, której 24 listopada 2020 r. udzielił Sekretarz Stanu Andrzej Gut-Mostowy.

Zgodnie z ustawą o Polskim Bonie Turystycznym POT w decyzji administracyjnej ustala prawo do świadczenia w formie bonu. W drodze decyzji administracyjnej wydanej przez POT następuje również odmowa przyznania świadczenia, uchylenie lub zmiana prawa do tych świadczeń oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia w formie bonu.

Od decyzji administracyjnych wydanych przez POT odwołanie przysługuje do ministra właściwego do spraw turystyki.

Warto pamiętać, iż w przypadku problemów związanych z aktywacją bonu można skorzystać z infolinii.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym (Dz. U. z 2020 r., poz. 1262, ost. zm. Dz. U. z 2021 r., poz. 159)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA