REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamiast egzaminu przeliczenie ocen ze świadectwa na punkty [Od 22 lutego 2024 r.]

Nowe zwolnienie od egzaminu ósmoklasisty: Przeliczenie ocen ze świadectwa na punkty. Zamiast egzaminu [Od 22 lutego 2024 r.]
Nowe zwolnienie od egzaminu ósmoklasisty: Przeliczenie ocen ze świadectwa na punkty. Zamiast egzaminu [Od 22 lutego 2024 r.]
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Ze zwolnienia mogą skorzystać uczniowie będący w szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty. Wtedy można zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu. Zamiast egzaminu będzie przeliczenie punktów ze świadectwa.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia jego autorzy wskazywali, że takie zwolnienie dotyczy sytuacji, w których uczniowie ze względu na szczególnie trudną sytuację zdrowotną (np. ostry przebieg przewlekłej choroby uniemożliwiającej uczniowi funkcjonowanie, chorobę nowotworową, śpiączkę, utratę możliwości ruchu, nagłą utratę wzroku) nie mogą w ogóle przystąpić do egzaminu ósmoklasisty, tj. zarówno w terminie głównym, jak i w terminie dodatkowym.

REKLAMA

Rodzice boją się nadużyć 

Natomiast rodzice zgłaszali redakcji Infor.pl wątpliwości, czy nie dojdzie do nadużyć przy tak ogólnym zwrocie w rozporządzeniu:

"w szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty może zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu". 

Nadużycie miałoby polegać na "załatwieniu" przez rodziców zwolnienia. Czas pokaże, czy spełnią się te obawy.  

Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI z dnia 31 stycznia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co się zmienia?

Przed nowelizacją stosowano dla zwolnienia z egzaminu art. 44zw ust. 2 ustawy o systemie oświaty. Przepis dotyczył: ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Z kolei art. 44zz ust. 2 można było uruchomić, gdy uczeń nie podszedł do egzaminu głównego (z przyczyn zdrowotnych albo losowych). Dopiero, gdy to się stało i termin egzaminu przepadł, to można było wnioskować o zwolnienie z egzaminu. Od 23 września nie trzeba czekać na niemożność podejścia do egzaminu głównego. Można wcześniej wnioskować o zwolnienie z egzaminu. Ale dotyczy to "szczególnie trudnej sytuacji zdrowotnej".

Szczegóły prawne nowego zwolnienia z egzaminu dla ósmoklasisty

Od 23 września 2023 r. nowy art. 44zw ust. 4 ustawy o systemie oświaty wprowadził takie zwolnienie:

REKLAMA

W szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi lub słuchaczowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu. Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu z rodzicami ucznia lub ze słuchaczem.

Za tymi zmianami idzie: nowelizacja rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

W uzasadnieniu projektu nowelizacji czytamy:

„(…) zgodnie z art. 44zw ust. 4 ustawy o systemie oświaty dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej (na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły złożony w porozumieniu z rodzicami ucznia) w szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty może zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu. Dotyczy to sytuacji, w których uczniowie ze względu na szczególnie trudną sytuację zdrowotną (np. ostry przebieg przewlekłej choroby uniemożliwiającej uczniowi funkcjonowanie, chorobę nowotworową, śpiączkę, utratę możliwości ruchu, nagłą utratę wzroku) nie mogą w ogóle przystąpić do egzaminu ósmoklasisty, tj. zarówno w terminie głównym, jak i w terminie dodatkowym. W związku z tym, że na podstawie art. 44zw ust. 4 ustawy o systemie oświaty uczeń jest zwolniony z całego egzaminu ósmoklasisty (tj. ze wszystkich przedmiotów, z których jest przeprowadzany ten egzamin). 

Poniżej zmieniony fragment rozporządzenia.

Jak przelicza się punkty ze świadectwa ósmoklasisty po zwolnieniu go z egzaminu?

Określa to § 8 rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów

Od 22 lutego 2024 r. po nowelizacji ma brzmieć tak (boldujemy zmienione fragmenty):

§ 8. 1. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty na podstawie art. 44zw ust. 2 i 4 oraz art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty, przy czym za uzyskanie z:

1) języka polskiego i matematyki oceny wyrażonej w stopniu:

a) celującym - przyznaje się po 35 punktów,

b) bardzo dobrym - przyznaje się po 30 punktów,

c) dobrym - przyznaje się po 25 punktów,

d) dostatecznym - przyznaje się po 15 punktów,

e) dopuszczającym - przyznaje się po 10 punktów;

2) języka obcego nowożytnego oceny wyrażonej w stopniu:

a) celującym - przyznaje się 30 punktów,

b) bardzo dobrym - przyznaje się 25 punktów,

c) dobrym - przyznaje się 20 punktów,

d) dostatecznym - przyznaje się 10 punktów,

e) dopuszczającym - przyznaje się 5 punktów.

REKLAMA

2. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do danego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty na podstawie art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty ocenę z danego przedmiotu, z którego jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty i którego dotyczy zwolnienie, wymienioną na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty w sposób określony w ust. 1.

3. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty na podstawie art. 44zw ust. 2 i 4 ustawy o systemie oświaty ocenę z języka obcego nowożytnego, z którego jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, wymienioną na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty w sposób określony w ust. 1 pkt 2, z tym że na punkty jest przeliczana wyższa ocena z języka obcego nowożytnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(18)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Majka
  2024-02-15 10:00:15
  Oczywiście,że będą nadużycia!!! Już teraz rodzice załatwiała opinie poradni i zdrowe dzieci mają przywileje w szkole!!!! U córki w klasie jest 11opinii na 29 uczniów! To demotywujace dla uczniów którzy uczą się i widzą niesprawiedliwość np. na sprawdzianach. Teraz rządzący chcą zrównać nieuków , leni z ambitnymi uczniami!!!! Chory kraj który popiera patologię,i kombinatorstwo!!!! Chcą zrównać społeczeństwo do jednego poziomu!!! Skoro tak to niech zrówna do siebie!!!!!!!!
  9
  pokażodpowiedzi (3)
 • Anna
  2024-02-15 15:05:29
  Ten egzamin w ogóle powinien zostać zlikwidowany. Co stoi na przeszkodzie żeby wszystkich uczniów przyjmować do szkół średnich na podstawie świadectw? To byłoby najuczciwsze. Co sobie wypracowałeś, to masz. Egzamin może pójść różnie. Można się zdenerwować lub źle czuć i już wyniki w dół. Poza tym jest mnóstwo błędów przy sprawdzaniu, potem tysiące odwołań. Kolejnym argumentem przeciwko temu egzaminowi są jego koszty. Ogromne.
  14
  pokażodpowiedzi (1)
 • Jan
  2024-02-15 18:24:41
  Egzamin osmoklasisty nie jest oceną pracy ucznia w okresie szkoły podstawowej lecz tylko jednorazową, cząstkowa oceną wiadomości w danej chwili. Dlatego uważam, że przeliczenie punktów za ocenę z każdego przedmiotu byłoby najbardziej sprawiedliwe. Tego egzaminu nie powinno być, bo nie jest on żadną oceną wiadomości ucznia z okresu szkoły podstawowej.
  11
 • Obserwator
  2024-02-15 14:52:26
  Będą nadużycia. Już się zaczyna wyszukiwanie u dziecka chorób.
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Niko
  2024-02-15 22:33:33
  To jest po prostu nienormalne. Szkoły mają różne poziomy nauczania. Z czego się to bierze? A no z tego że w jednej szkole 50%na sprawdzianie to ocena dostateczna (3) a w innej mierna (2). W szkole z nizszym poziomem latwiej osiągnąć świadectwo z bardzo dobrymi lub dobrymi ocenami i absolwent takiej szkoly bedzie miał większe szanse podczas rekrutacji Druga sprawa - jeżeli będzie przelicznik punktowy ze świadectwa to rodzice będą naciskać na szkoly, żeby obniżyli poziom oceniania i w sumie to po szkole podstawowej bedziemy mieć matołki,a nie uczniów z przyswojona wiedzą na poziomie podstawowym System punktowy ze świadectwa mialby sens tylko i wyłącznie wtedy, gdyby na ocenę na świadectwie była tylko oceną z kartkówek i sprawdzianów generowanych i ocenianych wg tych samych zasad obowiązujących w całej Polsce
  0
 • Zepa
  2024-02-16 07:24:11
  Co chcecie przeliczać? Podobno nie będzie ocen bo są stresujące?!
  0
 • Kazek
  2024-02-16 06:05:58
  Totalna głupota. Uczniowie że szkół specjalnych z 6 wykoszą tęgie mózgi z renomowanych szkół z wysokim poziomem nauczania. Normalnie brawo. Alecze czego oczekiwać po 8 gwazdkowcach.
  2
 • Niwa
  2024-02-16 13:50:12
  Każdy kto ma do czynienia z edukacją wie, że rodzic może załatwić wszystko. Jest to niesprawiedliwe wobec pozostałych uczniów, poza tym egzamin jest wymierny dla całej Polski, a świadectwa w zależności od poziomu nauczania danej szkoły. Wygląda to na zamach na edukację, gdzie uczniowie zamiast się uczyć, będą sięgali po pigułki po...
  1
 • Rezere
  2024-02-16 07:26:31
  Egzaminy w 8 klasie to niewypał ! To dodatkowe bezsensowne obciążenie.Niech będzie konkurs świadectw albo rozmowa kwalifikacyjna w szkole średniej
  9
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

„Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

REKLAMA

14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

REKLAMA

Jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy? Pytania i odpowiedzi

Odpowiedź na pozew rozwodowy jest ważnym pismem procesowym, w którym pozwany może zawrzeć swoje twierdzenia i wnioski dowodowe. 

Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

REKLAMA