| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Podwyższenie wieku emerytalnego > Wydłużenie wieku emerytalnego a świadczenie przedemerytalne

Wydłużenie wieku emerytalnego a świadczenie przedemerytalne

Czy wydłużenie powszechnego wieku emerytalnego do 67 lat, dla kobiet i mężczyzn będzie miało wpływ na świadczenia przedemerytalne?

Podwyższenie wieku emerytalnego

Stopniowe podwyższania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn ma doprowadzić do sytuacji, że powszechny wiek emerytalny będzie wynosił 67 lat. Oznacza to, że kobiety będą musiały pracować, aż o 7 lat dłużej, a mężczyźni o 2 lata dłużej. Jedynym pocieszeniem w tej sytuacji, jest to, że podwyższanie wieku emerytalnego ma następować systematycznie. Podnoszenie wieku emerytalnego ma się rozpocząć od dnia 1 stycznia 2013 roku o 1 miesiąc co cztery miesiące. Co oznacz, że poziom 67 lat poziom zostałby osiągnięty dla mężczyzn w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 roku. Nowe zasady objęłyby kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 roku oraz mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 roku.

Zobacz także: Podwyższenie wieku emerytalnego najważniejsze zmiany

Wyższy powszechny wiek emerytalny a prawo do świadczenia przedemerytalnego

Zgodnie z projektem zmian w systemie emerytalnym nie ulegną zmianie warunki nabywania prawa do świadczeń przedemerytalnych. W związku z tym świadczenie przedemerytalne nadal będzie przysługiwać osobie, która spełnia szczególne warunki wymagane do przyznania tego świadczenia, jeżeli:

  • przez okres co najmniej 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych,
  • nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
  • złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
  • złoży wniosek w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia, w tym w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo innej pracy zarobkowej, jeżeli w okresie pobierania zasiłku wykonywała inną pracę zarobkową lub zatrudnienie albo była zatrudniona w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a wykonywanie jednej z tych prac ustało po upływie 6-miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Konsekwencją podwyższenia powszechnego wieku emerytalnego będzie natomiast wydłużenie okresu wypłaty świadczeń przedemerytalnych, w tym również tych świadczeń przyznanych przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy, czyli przed dniem 1 stycznia 2013 roku. Obecnie prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje z dniem osiągnięcia wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę, po wprowadzeniu zmian ustanie prawa do świadczenia przedemerytalnego nastąpi z dniem ukończenia 67 roku życia. Wstrzymanie wypłaty świadczenia będzie następowało poczynając od dnia ukończenia 67 lat.

Zobacz także: Świadczenie przedemerytalne Vademecum

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 roku o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. 2004 nr 120 poz. 1252 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »