reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Podwyższenie wieku emerytalnego > Wydłużenie wieku emerytalnego a świadczenie przedemerytalne

Wydłużenie wieku emerytalnego a świadczenie przedemerytalne

Czy wydłużenie powszechnego wieku emerytalnego do 67 lat, dla kobiet i mężczyzn będzie miało wpływ na świadczenia przedemerytalne?

Podwyższenie wieku emerytalnego

Stopniowe podwyższania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn ma doprowadzić do sytuacji, że powszechny wiek emerytalny będzie wynosił 67 lat. Oznacza to, że kobiety będą musiały pracować, aż o 7 lat dłużej, a mężczyźni o 2 lata dłużej. Jedynym pocieszeniem w tej sytuacji, jest to, że podwyższanie wieku emerytalnego ma następować systematycznie. Podnoszenie wieku emerytalnego ma się rozpocząć od dnia 1 stycznia 2013 roku o 1 miesiąc co cztery miesiące. Co oznacz, że poziom 67 lat poziom zostałby osiągnięty dla mężczyzn w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 roku. Nowe zasady objęłyby kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 roku oraz mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 roku.

Zobacz także: Podwyższenie wieku emerytalnego najważniejsze zmiany

Wyższy powszechny wiek emerytalny a prawo do świadczenia przedemerytalnego

Zgodnie z projektem zmian w systemie emerytalnym nie ulegną zmianie warunki nabywania prawa do świadczeń przedemerytalnych. W związku z tym świadczenie przedemerytalne nadal będzie przysługiwać osobie, która spełnia szczególne warunki wymagane do przyznania tego świadczenia, jeżeli:

  • przez okres co najmniej 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych,
  • nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
  • złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
  • złoży wniosek w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia, w tym w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo innej pracy zarobkowej, jeżeli w okresie pobierania zasiłku wykonywała inną pracę zarobkową lub zatrudnienie albo była zatrudniona w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a wykonywanie jednej z tych prac ustało po upływie 6-miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Konsekwencją podwyższenia powszechnego wieku emerytalnego będzie natomiast wydłużenie okresu wypłaty świadczeń przedemerytalnych, w tym również tych świadczeń przyznanych przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy, czyli przed dniem 1 stycznia 2013 roku. Obecnie prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje z dniem osiągnięcia wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę, po wprowadzeniu zmian ustanie prawa do świadczenia przedemerytalnego nastąpi z dniem ukończenia 67 roku życia. Wstrzymanie wypłaty świadczenia będzie następowało poczynając od dnia ukończenia 67 lat.

Zobacz także: Świadczenie przedemerytalne Vademecum

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 roku o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. 2004 nr 120 poz. 1252 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama