reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Podwyższenie wieku emerytalnego > Dlaczego podwyższany i zrównywany będzie wiek emerytalny

Dlaczego podwyższany i zrównywany będzie wiek emerytalny

Podwyższenie wieku emerytalnego zapowiadane jest już od dnia wygłoszenia expose. Wiek przechodzenia na emerytury zostanie wydłużony aż do 67 lat. Warto poznać przyczyny podwyższenia powszechnego wieku emerytalnego.

Uzasadnienie projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw daje odpowiedź na pytanie dlaczego konieczne jest wydłużenie powszechnego wieku emerytalnego.

Zgodnie ze zmianami  ma nastąpić podwyższanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do jednakowego poziomu 67 lat. Obecnie powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn, co oznacza zwiększenie o 7 lat wieku emerytalnego kobiet i zwiększenie o 2 lata powszechnego wieku emerytalnego mężczyzn.

Zobacz także: Podwyższenie wieku emerytalnego

Przyczyny zwiększenia i zrównania wieku emerytalnego

Poniżej prezentujemy najważniejsze argumenty, które zostały przedstawione w uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, które uzasadniają wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego:

  1. Polska to kraj, w którym najwcześniej przechodzi się na emeryturę. Polska jest jednym z ostatnich krajów w Unii, który nie podniósł powszechnego wieku emerytalnego przynajmniej do 65 lat dla kobiet i mężczyzn.
  2. Rośnie dysproporcja między liczbą osób w wieku produkcyjnym i emerytalnym, ponieważ: Polacy żyją dłużej, spada liczba narodzin, coraz więcej Polaków dłużej się uczy.
  3. Zmiany dotyczące wydłużania i zrównywania powszechnego wieku emerytalnego będą następowały stopniowo co da czas na dostosowania na rynku pracy, zarówno po stronie pracowników, jak i pracodawców. Stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego ograniczy niedobór pracowników w stale rosnącej polskiej gospodarce i zwiększy bezpieczeństwo finansowe Polaków.
  4. Dłuższa praca pozwoli zgromadzić więcej kapitału emerytalnego i ochroni przyszłych emerytów przed ubóstwem.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu oraz informacjami prezentowanymi przez rząd w sprawie podniesienia wieku emerytalnego można dowiedzieć się, że w przypadku, kiedy nie nastąpi zwiększenie wieku emerytalnego nastąpi drastycznie ograniczone emerytury i wzrośnie ubóstwo osób starszych. Brak zmian w systemie emerytalnym spowoduje również niższy wzrost gospodarczy spowodowany ubytkiem osób w wieku produkcyjnym oraz wysoki deficyt systemu emerytalnego, ograniczający wydatki na rozwój.

Zobacz także: Podwyższenie wieku emerytalnego najważniejsze zmiany

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Burchard

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama