reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zmiany w kodeksie karnym

Zmiany w kodeksie karnym

Przygotowane zmiany uwzględniają między innymi powrót do kodeksu karnego zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, zaostrzenie kary za zabójstwo funkcjonariusza oraz zmiany w art. 25 dotyczącym obrony koniecznej.

Zabicie funkcjonariusza publicznego będzie karane jak zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Grozić za nie będzie 25 lat pozbawienia wolności. Za napaść na policjanta będzie grozić kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.

Nowela wprowadza także nowy typ zabójstwa kwalifikowanego. Czynem takim będzie udaremnienie lub utrudnienia postępowania karnego, karnego skarbowego, cywilnego lub administracyjnego.

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Obecnie, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, za zabójstwo popełnione ze szczególnym okrucieństwem groziła kara tak jak za zwykłe zabójstwo, czyli od 8 lat pozbawienia wolności. Trybunał Konstytucyjny w zeszłym roku uchylił art. 148 par. 2 k.k. przepis nowelizujący kodeks karny. Okazało się, że Sejm przy uchwalaniu ustawy naruszył procedurę. W rezultacie z naszego porządku prawnego zniknął typ kwalifikowany zabójstwa.
Za czyny popełnione ze szczególnym okrucieństwem sądy mogły wymierzać obecnie zarówno karę 25 lat lub dożywotniego pozbawienia wolności, jak i karę od 8 do 15 lat więzienia. Sędziom pozostawiona została jednocześnie możliwość miarkowania kary, w tym jej nadzwyczajnego łagodzenia.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama