reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > OFE już w Sejmie

OFE już w Sejmie

16 marca 2011 r. Sejm zajmie się projektem zmian w otwartych funduszach emerytalnych. Zgodnie z rządowymi założeniami składka przeznaczana na OFE ma być obcięta do 2,3 proc.

Zasadnicza zmiana polega na tym, że od maja 2011 r. do Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie trafiać 2,3 proc. składki emerytalnej ubezpieczonego, a nie jak obecnie 7,3 proc. Pozostałe 5 proc. ma być zaksięgowane w ZUS-ie na specjalnym subkoncie. Środki te będą waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich 5 lat i inflacji. W kolejnych latach wpłata na indywidualne konto w ZUS zmniejszałaby się aż do osiągnięcia do 3,8 proc. w 2017 r., tym samym wpłata do OFE wyniosłaby 3,5 proc.

Projekt rządowy wzbudza kontrowersje. Z jednej strony OFE bronią czołowi ekonomiści. Z drugiej jednak coraz wyraźniej słychać głosy krytykujące dotychczasowy system, zwłaszcza brak zasad rynkowej konkurencji. Przykładem jest chociażby kwestia prowizji pobieranej przez OFE. Ze wszystkich funduszy tylko nieliczne nie pobierają maksymalnej (różnica jednak nie przekracza dziesiątych części procenta).

Rząd szacuje, że do 2020 r. oszczędzi na reformie 190 mld złotych. Oszczędność jest jedynie pozorna, gdyż zaoszczędzone środki trzeba będzie zwrócić dzisiejszym pracownikom wraz z dodatkową waloryzacją. Oznacza to, że w przyszłości rząd będzie musiał znaleźć dodatkowo kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Reforma OFE jest jedynie pozorną oszczędnością.
Reforma OFE jest jedynie pozorną oszczędnością.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama