| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > OFE już w Sejmie

OFE już w Sejmie

16 marca 2011 r. Sejm zajmie się projektem zmian w otwartych funduszach emerytalnych. Zgodnie z rządowymi założeniami składka przeznaczana na OFE ma być obcięta do 2,3 proc.

Zasadnicza zmiana polega na tym, że od maja 2011 r. do Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie trafiać 2,3 proc. składki emerytalnej ubezpieczonego, a nie jak obecnie 7,3 proc. Pozostałe 5 proc. ma być zaksięgowane w ZUS-ie na specjalnym subkoncie. Środki te będą waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich 5 lat i inflacji. W kolejnych latach wpłata na indywidualne konto w ZUS zmniejszałaby się aż do osiągnięcia do 3,8 proc. w 2017 r., tym samym wpłata do OFE wyniosłaby 3,5 proc.

Projekt rządowy wzbudza kontrowersje. Z jednej strony OFE bronią czołowi ekonomiści. Z drugiej jednak coraz wyraźniej słychać głosy krytykujące dotychczasowy system, zwłaszcza brak zasad rynkowej konkurencji. Przykładem jest chociażby kwestia prowizji pobieranej przez OFE. Ze wszystkich funduszy tylko nieliczne nie pobierają maksymalnej (różnica jednak nie przekracza dziesiątych części procenta).

Rząd szacuje, że do 2020 r. oszczędzi na reformie 190 mld złotych. Oszczędność jest jedynie pozorna, gdyż zaoszczędzone środki trzeba będzie zwrócić dzisiejszym pracownikom wraz z dodatkową waloryzacją. Oznacza to, że w przyszłości rząd będzie musiał znaleźć dodatkowo kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Reforma OFE jest jedynie pozorną oszczędnością.
Reforma OFE jest jedynie pozorną oszczędnością.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »