| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zmiana kodeksu drogowego

Zmiana kodeksu drogowego

Prezydent podpisał nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym. Ustawa porządkuje przepisy regulujące kwestie pojazdów nienormatywnych (na przykład samochodów ciężarowych przewożących wielkogabarytowe ładunki) po drogach publicznych.

Zgodnie z obowiązującym aktualnie stanem prawnym zasady udzielania zezwoleń na ruch pojazdów nienormatywnych po drogach publicznych, kategorie tych zezwoleń, organy właściwe do ich wydawania oraz pojazdy zwolnione z obowiązku uzyskania zezwoleń określają przepisy Prawa o ruchu drogowym (art. 64). Natomiast opłaty za przejazdy po drogach publicznych pojazdu nienormatywnego oraz kary za taki przejazd bez zezwolenia uregulowane są w ustawie o drogach publicznych.

Na mocy uchwalonej ustawy przeniesiono z ustawy o drogach publicznych przepisy dotyczące opłat za wydanie zezwolenia na przejazd pojazdów nienormatywnych oraz kar za przejazd bez zezwolenia lub niezgodnie z warunkami określonymi w zezwoleniu do ustawy – Prawo ruchu drogowym. Ponadto z powołanej wyżej ustawy przeniesiono także definicje pojęcia „pojazd nienormatywny” oraz wyjaśniono wiążące się z nim określenia „pilot” i „ładunek niepodzielny”.

Ustawa dokonuje rozszerzenia podmiotowego organów uprawnionych w zakresie wydawania zezwoleń na przejazd pojazdu nienormatywnego. Poza dotychczas uprawnionymi organami tj. starostą, Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad oraz naczelnikiem urzędu celnego właściwym organem  w tym zakresie będzie zarządca drogi oraz prezydent miasta na prawach powiatu.

Ustawa wprowadza 7 kategorii zezwoleń na przejazd pojazdu nienormatywnego, określając przesłanki, od których uzależnia się wydanie poszczególnych zezwoleń, organy właściwe do ich wydawania oraz wysokość należnych opłat za ich wydanie. Pobrane opłaty, w zależności od kategorii zezwolenia, będą zasilały budżet jednostek samorządu terytorialnego lub na wyodrębniony rachunek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ponadto nowela Prawa o ruchu drogowym wprowadza kary pieniężne za przejazd pojazdów nienormatywnych bez zezwolenia lub niezgodnie z warunkami określonymi w zezwoleniu.

Uchwalona ustawa poza nowelizacją ustawy – Prawo o ruchu drogowym dokonuje zmian w następujących 3 ustawach: o drogach publicznych, o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym i o opłacie skarbowej.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Źródło: Prezydent.pl

 

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym. Fot. / Fotolia
Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym. Fot. / Fotolia

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »