reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zmiana kodeksu drogowego

Zmiana kodeksu drogowego

Prezydent podpisał nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym. Ustawa porządkuje przepisy regulujące kwestie pojazdów nienormatywnych (na przykład samochodów ciężarowych przewożących wielkogabarytowe ładunki) po drogach publicznych.

Zgodnie z obowiązującym aktualnie stanem prawnym zasady udzielania zezwoleń na ruch pojazdów nienormatywnych po drogach publicznych, kategorie tych zezwoleń, organy właściwe do ich wydawania oraz pojazdy zwolnione z obowiązku uzyskania zezwoleń określają przepisy Prawa o ruchu drogowym (art. 64). Natomiast opłaty za przejazdy po drogach publicznych pojazdu nienormatywnego oraz kary za taki przejazd bez zezwolenia uregulowane są w ustawie o drogach publicznych.

Na mocy uchwalonej ustawy przeniesiono z ustawy o drogach publicznych przepisy dotyczące opłat za wydanie zezwolenia na przejazd pojazdów nienormatywnych oraz kar za przejazd bez zezwolenia lub niezgodnie z warunkami określonymi w zezwoleniu do ustawy – Prawo ruchu drogowym. Ponadto z powołanej wyżej ustawy przeniesiono także definicje pojęcia „pojazd nienormatywny” oraz wyjaśniono wiążące się z nim określenia „pilot” i „ładunek niepodzielny”.

Ustawa dokonuje rozszerzenia podmiotowego organów uprawnionych w zakresie wydawania zezwoleń na przejazd pojazdu nienormatywnego. Poza dotychczas uprawnionymi organami tj. starostą, Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad oraz naczelnikiem urzędu celnego właściwym organem  w tym zakresie będzie zarządca drogi oraz prezydent miasta na prawach powiatu.

Ustawa wprowadza 7 kategorii zezwoleń na przejazd pojazdu nienormatywnego, określając przesłanki, od których uzależnia się wydanie poszczególnych zezwoleń, organy właściwe do ich wydawania oraz wysokość należnych opłat za ich wydanie. Pobrane opłaty, w zależności od kategorii zezwolenia, będą zasilały budżet jednostek samorządu terytorialnego lub na wyodrębniony rachunek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ponadto nowela Prawa o ruchu drogowym wprowadza kary pieniężne za przejazd pojazdów nienormatywnych bez zezwolenia lub niezgodnie z warunkami określonymi w zezwoleniu.

Uchwalona ustawa poza nowelizacją ustawy – Prawo o ruchu drogowym dokonuje zmian w następujących 3 ustawach: o drogach publicznych, o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym i o opłacie skarbowej.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Źródło: Prezydent.pl

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym. Fot. / Fotolia
Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym. Fot. / Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama