reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Orzełek na strojach pikarskich obowiązkowy

Orzełek na strojach pikarskich obowiązkowy

Na początku listopada 2011 r. zostały zaprezentowane stroje, w których drużyna trenera Franciszka Smudy miała wystąpić podczas turnieju Euro 2012. Zapewne wielu z nas w związku z licznymi innymi wrażeniami związanymi z Euro 2012 nie pamiętałoby już tego wydarzenia, gdyby nie fakt, że na strojach reprezentacji zabrakło wówczas „orzełka”. Miejsca nie zabrakło za to na logo Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz logo producenta strojów.

Nowa ustawa

Po ww. prezentacji przez Polskę przetoczyła się fala krytyki. Oburzeni byli kibice, protestowali też sportowcy i politycy. Ostatecznie Polski Związek Piłki Nożnej wycofał się ze swej decyzji – „orzełek” wrócił na koszulki piłkarzy, jednak pewien niesmak po tamtych wydarzeniach pozostał. Dlatego dla tych wszystkich, którzy obawiali się kolejnych projektów koszulek bez „orzełka” dobrą wiadomością jest wejście w życie w dniu 9 czerwca 2012 r. nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych oraz ustawy o sporcie (Dz. U. z 2012 r. poz. 490, dalej „nowelizacja”). Celem nowelizacji jest wprowadzenie obowiązku umieszczania godła Rzeczypospolitej Polskiej na strojach reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej i reprezentacji paraolimpijskiej.

Zobacz: Co grozi za znieważenie flagi?

Dotychczasowy stan prawny

W dotychczasowym stanie prawnym, zgodnie z przepisami ustawy o sporcie istniała jedynie możliwość, a nie obowiązek, używania wizerunku orła na strojach reprezentacji kraju i reprezentacji olimpijskiej. Uprawnienie do podjęcia decyzji o używaniu ww. wizerunku należało do polskich związków sportowych (w przypadku strojów reprezentacji kraju) oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego (w przypadku strojów reprezentacji olimpijskiej). W konsekwencji, dotychczasowy stan prawny stwarzał możliwość występowania reprezentacji kraju oraz reprezentacji olimpijskiej w strojach nieoznaczonych wizerunkiem orła. Co prawda rzadko z tej możliwości korzystano. Jednak, jak pokazały wydarzenia z początku listopada 2011 r., czasami taki pomysł mógł się pojawić.

Obowiązek używania godła

Najważniejszą zmianą wprowadzoną przez nowelizację jest wprowadzenie obowiązku używania godła Rzeczypospolitej Polski w strojach reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej lub reprezentacji paraolimpijskiej. Zgodnie z uzasadnieniem nowelizacji, obowiązek używania godła państwowego ma stanowić element identyfikacji z państwem oraz jest wyrazem dumy i godności narodowej, co stanowi bardzo istotny element nie tylko dla miłośników sportu, lecz dla wszystkich obywateli. Używanie godła na strojach reprezentacji ma również istotne znaczenie dla samych sportowców, ponieważ walka z „orłem na piersi” powinna pobudzać ich  ambicję oraz motywować do większego wysiłku.

Odstępstwo od obowiązku używania godła

Jednocześnie, w nowelizacji wskazano, że odstępstwo od zasady używania godła na strojach reprezentacji może wynikać wyłącznie z wiążących Polskę przepisów międzynarodowej organizacji sportowej działającej w danym sporcie, do której należy polski związek sportowy lub przepisów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, które mogą przewidywać obowiązek stosowania na strojach reprezentacji innych symboli niż godło narodowe (np. barw narodowych).

Zobacz: Symbole Rzeczypospolitej Polskiej

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama