| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Samoewakuacja operatora żurawia wysokościowego

Samoewakuacja operatora żurawia wysokościowego

Ruszyła kampania informacyjna na temat ratunku dla operatorów żurawii wysokościowych. W przypadku tego zawodu niezbędny jest specjalistyczny sprzęt do samoewakuacji.

Ratunek na wysokościach

Rusza kampania informacyjna, której celem jest ratowanie w krytycznych sytuacjach operatorów żurawi wysokościowych. W razie zagrożenia życia może im pomóc jedynie specjalistyczny sprzęt do samoewakuacji.

Operator żurawia wysokościowego pracuje sam. Zamknięty w szklanej kabinie na wysokości mogącej przekraczać nawet 200 metrów nie może liczyć na niczyją pomoc.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Możliwość samoewakuacji

- Musimy dać operatorowi możliwość samoewakuacji - mówi Arkadiusz Hiller, przewodniczący Krajowej Komisji ZZ Wspólnota Pracy. - Nie zawsze straż pożarna jest w stanie przyjechać na czas. Są takie sytuacje, jak ta która miała miejsce ostatnio, w której palił się wieżowiec. Operator byłby odcięty od drogi ewakuacji. Taki system, nad którym pracujemy mógłby uratować mu życie - tłumaczy Hiller.

Zjazd w uprzęży

System opracowany przez firmę 3M pozwala na szybki zjazd na ziemię w specjalnej uprzęży z wykorzystaniem mechanizmu linowego zapewniającego bezpieczną, stałą prędkość. W przypadku pożaru lub niespodziewanej burzy zaoszczędzenie nawet kilku minut podczas drogi na ziemię - może decydować o ludzkim życiu.

- Ta akcja ma na celu budowanie świadomości. Musimy pamiętać, że nie jest to działanie wykorzystywane do przeprowadzenia szkolenia, ponieważ takie szkolenie wymaga odpowiedniego czasu i programu - podkreśla dr inż. Rafał Hrynyk, specjalista ds. regulacji i relacji z administracją publiczną w 3M Polska.

Kodeks bezpiecznej pracy na wysokości

To inicjatywa powstała w wyniku prac związanych z opracowaniem Kodeksu bezpiecznej pracy na wysokości i rozpoznanych potrzeb wynikających z pojawiających się coraz częściej sytuacji niebezpiecznych z udziałem budowlanych żurawi wieżowych i ich operatorów. Uwzględnienie takiego zagrożenia w ocenie ryzyka nie należy do standardów, tymczasem rzeczywistość potwierdza potrzebę.

Środki ochrony indywidualnej i szkolenia

Sprzęt w postaci środków ochrony indywidualnej oraz szkolenia dla tej grupy pracowników mogą zapewnić dodatkową drogę ewakuacji w sytuacjach krytycznych wynikających z odcięcia drogi wejścia/zejścia. Wyposażenie kabiny żurawia w odpowiedni sprzęt oraz wiedza operatorów będą pomocne również podczas interwencji z udziałem służb ratowniczych, zapewniając dodatkową możliwość przeprowadzenia ewakuacji pracownika.

Link do materiału wideo jest dostępny tutaj.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »