reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Samoewakuacja operatora żurawia wysokościowego

Samoewakuacja operatora żurawia wysokościowego

Ruszyła kampania informacyjna na temat ratunku dla operatorów żurawii wysokościowych. W przypadku tego zawodu niezbędny jest specjalistyczny sprzęt do samoewakuacji.

Ratunek na wysokościach

Rusza kampania informacyjna, której celem jest ratowanie w krytycznych sytuacjach operatorów żurawi wysokościowych. W razie zagrożenia życia może im pomóc jedynie specjalistyczny sprzęt do samoewakuacji.

Operator żurawia wysokościowego pracuje sam. Zamknięty w szklanej kabinie na wysokości mogącej przekraczać nawet 200 metrów nie może liczyć na niczyją pomoc.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Możliwość samoewakuacji

- Musimy dać operatorowi możliwość samoewakuacji - mówi Arkadiusz Hiller, przewodniczący Krajowej Komisji ZZ Wspólnota Pracy. - Nie zawsze straż pożarna jest w stanie przyjechać na czas. Są takie sytuacje, jak ta która miała miejsce ostatnio, w której palił się wieżowiec. Operator byłby odcięty od drogi ewakuacji. Taki system, nad którym pracujemy mógłby uratować mu życie - tłumaczy Hiller.

Zjazd w uprzęży

System opracowany przez firmę 3M pozwala na szybki zjazd na ziemię w specjalnej uprzęży z wykorzystaniem mechanizmu linowego zapewniającego bezpieczną, stałą prędkość. W przypadku pożaru lub niespodziewanej burzy zaoszczędzenie nawet kilku minut podczas drogi na ziemię - może decydować o ludzkim życiu.

- Ta akcja ma na celu budowanie świadomości. Musimy pamiętać, że nie jest to działanie wykorzystywane do przeprowadzenia szkolenia, ponieważ takie szkolenie wymaga odpowiedniego czasu i programu - podkreśla dr inż. Rafał Hrynyk, specjalista ds. regulacji i relacji z administracją publiczną w 3M Polska.

Kodeks bezpiecznej pracy na wysokości

To inicjatywa powstała w wyniku prac związanych z opracowaniem Kodeksu bezpiecznej pracy na wysokości i rozpoznanych potrzeb wynikających z pojawiających się coraz częściej sytuacji niebezpiecznych z udziałem budowlanych żurawi wieżowych i ich operatorów. Uwzględnienie takiego zagrożenia w ocenie ryzyka nie należy do standardów, tymczasem rzeczywistość potwierdza potrzebę.

Środki ochrony indywidualnej i szkolenia

Sprzęt w postaci środków ochrony indywidualnej oraz szkolenia dla tej grupy pracowników mogą zapewnić dodatkową drogę ewakuacji w sytuacjach krytycznych wynikających z odcięcia drogi wejścia/zejścia. Wyposażenie kabiny żurawia w odpowiedni sprzęt oraz wiedza operatorów będą pomocne również podczas interwencji z udziałem służb ratowniczych, zapewniając dodatkową możliwość przeprowadzenia ewakuacji pracownika.

Link do materiału wideo jest dostępny tutaj.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Pracodawcy RP

Zdjęcia

Samoewakuacja operatora żurawia wysokościowego. / fot. Shutterstock
Samoewakuacja operatora żurawia wysokościowego. / fot. Shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama