REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie ochrony prawnej przy windykacji wierzytelności

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Coris Lex Services sp. z o. o.
Ubezpieczenia ochrony prawnej
Windykacja należności, ubezpieczenie ochrony prawnej./ Fot. Fotolia
Windykacja należności, ubezpieczenie ochrony prawnej./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Problem nieregulowania należności przez kontrahentów nasila się zwłaszcza w okresach spowolnienia gospodarczego. Gorsza koniunktura w gospodarce przekłada się na ilość upadłości firm, a także na skalę wierzytelności innych. Dochodzenie swoich należności wymaga dużej wiedzy prawnej i sprawności organizacyjnej. Koszty i długotrwałość procedur windykacyjnych często zaskakują wierzycieli, dlatego pomocne i ekonomicznie opłacalne może okazać się wykupienie polisy ubezpieczenia ochrony prawnej w zakresie dochodzenia wierzytelności.

Polscy ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie ochrony prawnej w zakresie dochodzenia wierzytelności, które jest oferowane łącznie z ubezpieczeniem mienia, OC czy też z kompleksowym ubezpieczeniem ochrony prawnej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Wykupując taką polisę, można liczyć na:

  • pomoc przy windykacji należności, zarówno na drodze polubownej, jak i sądowej (łącznie ze sporządzeniem wezwania do zapłaty i pozwu);
  • telefoniczne lub mailowe konsultacje z prawnikiem;
  • uzyskanie pisemnej opinii prawnej.

REKLAMA

Porada może dotyczyć niewypłacalnych kontrahentów, prowadzonej przez ubezpieczonego działalności gospodarczej w dziedzinie prawa cywilnego i handlowego, a w przypadku upadłości dłużnika -  sposobów zgłoszenia wierzytelności do masy upadłościowej.

W ramach tego ubezpieczenia można również skorzystać z profesjonalnych raportów handlowych, dzięki którym zweryfikuje się kontrahentów i sprawdzi ich kondycję finansową, np. w przypadku, gdy jeden z wieloletnich partnerów nagle zaczął spóźniać się z płatnościami. Ubezpieczony przedsiębiorca może też sprawdzić, czy jego potencjalny klient nie popadł w ostatnim czasie w kłopoty finansowe.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczyciel, w rozszerzonych wariantach tego rodzaju ubezpieczenia ochrony prawnej, refunduje ubezpieczonemu koszty prawnej windykacji wierzytelności, a w szczególności:

  • koszty wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego;
  • koszty sądowe i koszty zastępstwa procesowego;
  • koszty postępowania egzekucyjnego;
  • koszty opinii rzeczoznawców w postępowaniu przedsądowym.

Ubezpieczenie obsługują wyspecjalizowane jednostki, na przykład porady i pomoc prawną świadczy kancelaria prawna współpracująca z ubezpieczycielem. Ubezpieczony posiada także możliwość skorzystania z następujących usług kancelarii:

  • konsultacje prawne;
  • opinie prawne;
  • przesyłanie wzorów umów i wzorów pism należących do powszechnego obrotu;
  • przesyłanie tekstów aktów prawnych;
  • udzielanie informacji teleadresowych dotyczących kancelarii prawnych, kancelarii notarialnych, biur doradztwa podatkowego, sądów i prokuratur.

Polubowna windykacja wierzytelności, wchodząca w zakres ubezpieczenia, polega na organizacji i opłaceniu kosztów polubownej prewindykacji nieopłaconych należności przez ubezpieczyciela. Windykacja prowadzona jest przez wyspecjalizowaną firmę, która ponosi odpowiedzialność wobec ubezpieczonego. Prewindykacja polega na przeprowadzaniu z dłużnikiem negocjacji w formie elektronicznej i telefonicznej, a w uzasadnionych przypadkach także z pomocą innych środków komunikacji.

Ochrona ta obejmuje w szczególności:

  • koszty sporządzenia raportu handlowego, zawierającego dane wskazanego przez ubezpieczonego kontrahenta oraz informacje o jego kondycji finansowej;
  • koszty prewindykacji polubownej wskazanego kontrahenta;
  • zniżkę na usługi windykacji terenowej firmy windykacyjnej w stosunku do wszystkich kontrahentów ubezpieczonego.

Sądowa windykacja wierzytelności obejmuje poniesienie przez ubezpieczyciela kosztów związanych z sądowym dochodzeniem nieopłaconych należności, wynikających z prawidłowo wystawionych faktur VAT. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje:

  • koszty sporządzenia przedsądowego wezwania do zapłaty;
  • koszty sporządzenia pozwu w postępowaniu nakazowym lub upominawczym;
  • polecenie komornika;
  • zarekomendowanie pełnomocnika;
  • w przypadku wniesienia przez dłużnika sprzeciwu lub zarzutów do nakazu zapłaty: zniżkę na usługi kancelarii prawnej.

Ochrona ubezpieczeniowa przysługuje nie tylko ubezpieczonemu – przez którego rozumie się przedsiębiorcę, ale i członkom zarządu i prokurentom ubezpieczonego – w zakresie wykonywania na jego rzecz obowiązków wynikających ze sprawowanej funkcji oraz pracownikom ubezpieczonego – w zakresie wykonywania na jego rzecz obowiązków pracowniczych.

Polecamy serwis: Ubezpieczenie ochrony prawnej

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Starzy i młodzi mundurowi - Po przejściu na emeryturę moja była o 50 zł wyższa od kolegi, a dzisiaj kolega ma wyższą emeryturę ode mnie o 1500 złotych. To według Państwa jest niesprawiedliwe dla starych, czy może jednak dla nowych?

Infor.pl udostępnia czytelnikom miejsce do publikacji. Popularnym tematem są emerytury. Czytelnicy opisują nam najczęściej swoje negatywne "przygody" co do obniżenia emerytury o kwoty wypłaconych emerytur wcześniejszych (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r.) oraz zaniżanie emerytur przez podwójny system emerytur mundurowych. I właśnie o emeryturach mundurowych jest opublikowany w artykule list.

Koniec z niedzielami z zakazem handlu – po zmianie zrobisz zakupy w co najmniej dwie niedziele w miesiącu?

Na III czytanie sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju oczekuje projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy - Kodeks pracy (druk sejmowy nr 384), który ma na celu zmianę regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę, poprzez wprowadzenie co najmniej dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu roku kalendarzowego.

Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

REKLAMA

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

REKLAMA

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

REKLAMA