Kategorie

Ubezpieczenie ochrony prawnej przy windykacji wierzytelności

Coris Lex Services sp. z o. o.
Ubezpieczenia ochrony prawnej
Windykacja należności, ubezpieczenie ochrony prawnej./ Fot. Fotolia
Windykacja należności, ubezpieczenie ochrony prawnej./ Fot. Fotolia
Problem nieregulowania należności przez kontrahentów nasila się zwłaszcza w okresach spowolnienia gospodarczego. Gorsza koniunktura w gospodarce przekłada się na ilość upadłości firm, a także na skalę wierzytelności innych. Dochodzenie swoich należności wymaga dużej wiedzy prawnej i sprawności organizacyjnej. Koszty i długotrwałość procedur windykacyjnych często zaskakują wierzycieli, dlatego pomocne i ekonomicznie opłacalne może okazać się wykupienie polisy ubezpieczenia ochrony prawnej w zakresie dochodzenia wierzytelności.

Polscy ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie ochrony prawnej w zakresie dochodzenia wierzytelności, które jest oferowane łącznie z ubezpieczeniem mienia, OC czy też z kompleksowym ubezpieczeniem ochrony prawnej działalności gospodarczej.

Wykupując taką polisę, można liczyć na:

 • pomoc przy windykacji należności, zarówno na drodze polubownej, jak i sądowej (łącznie ze sporządzeniem wezwania do zapłaty i pozwu);
 • telefoniczne lub mailowe konsultacje z prawnikiem;
 • uzyskanie pisemnej opinii prawnej.

Porada może dotyczyć niewypłacalnych kontrahentów, prowadzonej przez ubezpieczonego działalności gospodarczej w dziedzinie prawa cywilnego i handlowego, a w przypadku upadłości dłużnika -  sposobów zgłoszenia wierzytelności do masy upadłościowej.

W ramach tego ubezpieczenia można również skorzystać z profesjonalnych raportów handlowych, dzięki którym zweryfikuje się kontrahentów i sprawdzi ich kondycję finansową, np. w przypadku, gdy jeden z wieloletnich partnerów nagle zaczął spóźniać się z płatnościami. Ubezpieczony przedsiębiorca może też sprawdzić, czy jego potencjalny klient nie popadł w ostatnim czasie w kłopoty finansowe.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

Ubezpieczyciel, w rozszerzonych wariantach tego rodzaju ubezpieczenia ochrony prawnej, refunduje ubezpieczonemu koszty prawnej windykacji wierzytelności, a w szczególności:

 • koszty wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego;
 • koszty sądowe i koszty zastępstwa procesowego;
 • koszty postępowania egzekucyjnego;
 • koszty opinii rzeczoznawców w postępowaniu przedsądowym.

Ubezpieczenie obsługują wyspecjalizowane jednostki, na przykład porady i pomoc prawną świadczy kancelaria prawna współpracująca z ubezpieczycielem. Ubezpieczony posiada także możliwość skorzystania z następujących usług kancelarii:

 • konsultacje prawne;
 • opinie prawne;
 • przesyłanie wzorów umów i wzorów pism należących do powszechnego obrotu;
 • przesyłanie tekstów aktów prawnych;
 • udzielanie informacji teleadresowych dotyczących kancelarii prawnych, kancelarii notarialnych, biur doradztwa podatkowego, sądów i prokuratur.

Polubowna windykacja wierzytelności, wchodząca w zakres ubezpieczenia, polega na organizacji i opłaceniu kosztów polubownej prewindykacji nieopłaconych należności przez ubezpieczyciela. Windykacja prowadzona jest przez wyspecjalizowaną firmę, która ponosi odpowiedzialność wobec ubezpieczonego. Prewindykacja polega na przeprowadzaniu z dłużnikiem negocjacji w formie elektronicznej i telefonicznej, a w uzasadnionych przypadkach także z pomocą innych środków komunikacji.

Ochrona ta obejmuje w szczególności:

 • koszty sporządzenia raportu handlowego, zawierającego dane wskazanego przez ubezpieczonego kontrahenta oraz informacje o jego kondycji finansowej;
 • koszty prewindykacji polubownej wskazanego kontrahenta;
 • zniżkę na usługi windykacji terenowej firmy windykacyjnej w stosunku do wszystkich kontrahentów ubezpieczonego.

Sądowa windykacja wierzytelności obejmuje poniesienie przez ubezpieczyciela kosztów związanych z sądowym dochodzeniem nieopłaconych należności, wynikających z prawidłowo wystawionych faktur VAT. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje:

 • koszty sporządzenia przedsądowego wezwania do zapłaty;
 • koszty sporządzenia pozwu w postępowaniu nakazowym lub upominawczym;
 • polecenie komornika;
 • zarekomendowanie pełnomocnika;
 • w przypadku wniesienia przez dłużnika sprzeciwu lub zarzutów do nakazu zapłaty: zniżkę na usługi kancelarii prawnej.

Ochrona ubezpieczeniowa przysługuje nie tylko ubezpieczonemu – przez którego rozumie się przedsiębiorcę, ale i członkom zarządu i prokurentom ubezpieczonego – w zakresie wykonywania na jego rzecz obowiązków wynikających ze sprawowanej funkcji oraz pracownikom ubezpieczonego – w zakresie wykonywania na jego rzecz obowiązków pracowniczych.

Polecamy serwis: Ubezpieczenie ochrony prawnej

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  27 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.