REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 – kwoty, ustawa

7 dodatków do zasiłku rodzinnego 2024
jakie są, kiedy przysługują i ile wynoszą?
Emilia Panufnik
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jakie dodatki do zasiłku rodzinnego wymienia ustawa? Czy jest dodatek na dziecko niepełnosprawne i dla rodziny wielodzietnej? Najwyższy dodatek do zasiłku rodzinnego wynosi 1000 zł i jest jednorazowy. Jakie są kwoty wszystkich 7 dodatków do zasiłku w 2024 roku?
rozwiń >

Jakie są dodatki do zasiłku rodzinnego?

Dodatki do zasiłku rodzinnego mogą być przyznane tylko tym osobom, które mają ustalone prawo do zasiłku rodzinnego. Nie są samodzielnymi świadczeniami. Ustawa o świadczeniach rodzinnych w art. 8 wymienia wszystkie dostępne dodatki. Są nimi dodatki z tytułu:

REKLAMA

 1. urodzenia dziecka;
 2. opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;
 3. samotnego wychowywania dziecka;
 4. wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej;
 5. kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego;
 6. rozpoczęcia roku szkolnego;
 7. podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

Ile wynoszą dodatki do zasiłku rodzinnego?

Sprawdź aktualną wysokość dodatków do zasiłku rodzinnego >>>
https://www.infor.pl/wskazniki/prawo-pracy-i-ubezpieczen-spolecznych/zasilki-i-swiadczenia/74,Dodatki-do-zasilku-rodzinnego.html 

Dodatek do zasiłku rodzinnego 1000 zł z tytułu urodzenia dziecka

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka jest najwyższym dodatkiem do zasiłku rodzinnego. Wynosi 1000 zł i jest wypłacany jednorazowo.

Więcej o dodatku z tytułu urodzenia dziecka przeczytasz w artykule: Dodatek z tytułu urodzenia dziecka 2024

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego

Dodatek do zasiłku za opiekę nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego, zwany inaczej dodatkiem wychowawczym, wynosi 400 zł niezależnie od liczby dzieci pozostających pod opieką. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej na temat dodatku przeczytasz w artykule: Dodatek wychowawczy 2024

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka

Pobieranie dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje w przypadku gdy nie zasądzono alimentów na dziecko od drugiego z rodziców z tego powodu, że:

 • drugi z rodziców dziecka nie żyje;
 • ojciec dziecka jest nieznany;
 • powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone.

Ile w 2024 roku wynosi dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka? Dodatek dla osób samotnie wychowujących dziecko wynosi 193,00 zł miesięcznie na dziecko i maksymalnie 386,00 zł na wszystkie dzieci.

Samotne wychowywanie dziecka niepełnosprawnego podnosi te kwoty o 80,00 zł na dziecko i maksymalnie o 160,00 zł na wszystkie dzieci.

Więcej na temat dodatku przeczytasz w artykule: Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024 (dodatek ten przysługuje w przypadku samodzielnego wychowywania dziecka bez względu na płeć rodzica, wskazany artykuł został napisany na przykładzie samotnej matki)

Dodatek do zasiłku rodzinnego – rodzina wielodzietna

Kolejny dodatek, jaki można pobierać wraz z zasiłkiem rodzinnym, dotyczy rodzin wielodzietnych. Osobą uprawnioną do pobierania dodatku jest matka lub ojciec, opiekun faktyczny dziecka albo opiekun prawny dziecka.

Zgodnie z § 1 pkt 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna wysokość dodatku z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej wynosi 95,00 zł miesięcznie na trzecie i na następne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego.

Uznaje się więc, że rodzina wielodzietna to taka, która ma trójkę i więcej dzieci.

O dodatek dla rodziny wielodzietnej wnioskuje się w ten sam sposób jak w przypadku zasiłku rodzinnego.

Dodatek do zasiłku rodzinnego na dziecko niepełnosprawne

Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka należy się matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, a także osobie uczącej się na pokrycie zwiększonych wydatków związanych z rehabilitacją lub kształceniem dziecka niepełnosprawnego.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych ogranicza tutaj wiek dziecka:

 • do ukończenia 16 lat (orzeczenie o niepełnosprawności),
 • powyżej 16 lat do ukończenia 24 lat (orzeczenie o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności).

Rozporządzenie ustalające wysokość dodatków do zasiłku rodzinnego w § 1 pkt 9 podaje, że dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego wynosi aktualnie:

 • 90,00 zł miesięcznie na dziecko w wieku do ukończenia 5 lat,
 • 110,00 zł miesięcznie na dziecko w wieku powyżej 5 lat do ukończenia 24 lat.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przeznaczony jest na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Przysługuje więc raz w roku matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka oraz osobie uczącej się.

Ważne

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje także na dziecko rozpoczynające roczne przygotowanie przedszkolne czyli zerówkę. Różni się w tym względzie od świadczenia Dobry start, które można pobierać dopiero od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Wysokość dodatku w związku z rozpoczęciem roku szkolnego wynosi 100,00 zł.

Ustawodawca podkreśla, że wniosek złożony po terminie organ pozostawia bez rozpoznania.

Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania

REKLAMA

Kolejnym ustawowo przewidzianym dodatkiem do zasiłku rodzinnego jest dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. Standardowo przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, a także osobie uczącej się. Wypłacany jest za 10 miesięcy, licząc od września do czerwca (rok szkolny).

Funkcjonują dwie wysokości dodatku. Na dziecko zamieszkujące w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadpodstawowej lub szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, a także szkoły podstawowej w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności można otrzymać dodatek w kwocie 113,00 zł miesięcznie.

Na dziecko dojeżdżające z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły, w przypadku dojazdu do szkoły ponadpodstawowej, a także szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki w zakresie odpowiadającym nauce w szkole ponadpodstawowej można otrzymać dodatek równy kwocie 69,00 zł na miesiąc.

Ważne

Przy ustalaniu prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania oprócz informacji i dokumentów niezbędnych do ubiegania się o zasiłek rodzinny, wymaga się także:

 1. oświadczenia o uczęszczaniu dziecka do szkoły poza miejscem zamieszkania;
 2. zaświadczenia albo oświadczenia potwierdzającego tymczasowe zameldowanie ucznia poza miejscem zamieszkania;
 3. oświadczeń lub innych dokumentów niezbędnych do ustalenia prawa do dodatku (§ 7 Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 6 lipca 2023 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych).

Wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego – czy to możliwe?

Przepisy prawa przewidują możliwość podniesienia wysokości dodatków do zasiłku rodzinnego. Takie uprawnienia przyznaje się radzie gminy, która może podnieść dodatki za pomocą uchwały. Podwyżka dodatkowych świadczeń finansowana jest ze środków własnych gminy. W związku z powyższym wysokość dodatków do zasiłku rodzinnego może się różnić w zależności od gminy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Bezradna
  2024-02-24 23:22:03
  Jesteśmy rodziną wielodzietną w domu pozostało dwoje dzieci uczeń klasy 2 liceum ogulno kształcącego i uczeń 1 kl.technikum mieszkamy na wsi córkę codziennie wożę i odbieram ze szkoły robię 20 kl.dziennie a syna zawożę do internatu w niedzielę go zawożę a w piątek odbieram tam i z powrotem to70 km. Oboje z mężem nie pracujemy jestem po udarze zasilek rodzinny to 430.00zł.i 1600.zł.(800 +).poszliśmy po pomóc do opieki i dali 1000.zł.zapomogi na żywność i 100.zł.na obiady.Żenada gdzie cyganom dają niewyobrażalną kasę i opłacają miesięczne obiady.Bez komentarza.
  0
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mapa zwolnień grupowych pracowników w 2024 r. [Wykaz firm]

Jest coraz więcej informacji o zwolnieniach grupowych w całej Polsce. Są przypadki połączenia zwolnień grupowych z likwidacją firmy w Polsce. I jednoczesnym jej otwarciu np. w Maroku, Chorwacji, Rumuni.

MRPiPS: Opiekun nie może sam zaparkować przed apteką i kupić leków dla osoby niepełnosprawnej

Ministerstwo Rodziny odpowiedziało negatywnie na pytania o możliwość używania przez opiekunów karty parkingowej bez obecności w samochodzie osoby niepełnosprawnej. Nawet, gdy opiekun parkuje w związku z czynnościami na rzecz osoby niepełnosprawnej w celu kupienia leków albo odbioru sprzętu zaopatrzenia medycznego. 

Bon energetyczny: Limit dochodu 2500 zł i 1700 zł. Do wypłaty prawdopodobnie 300 zł - 1200 zł

Rząd podał dzisiaj progi dochodu dla otrzymania bonu energetycznego. Jest to 2500 zł dla osoby samotnej i 1700 zł na osobę w rodzinach.

Jakie ceny energii od lipca 2024 r.? Znamy założenia nowego projektu

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informację o projektowanej ustawie o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. 

REKLAMA

ZNP: Na jeden rok przywróćmy do szkół wiedzą o społeczeństwie. Inaczej zwolnienia nauczycieli albo mniejsze wynagrodzenia

HIT zostanie zlikwidowany, a jego następca będzie wprowadzony do szkół dopiero w roku szkolnym 2025/2026. Co przez rok zrobić z nauczycielami uczącymi HITu? ZNP ma rozwiązanie.

Komunikat MC: Będą jednolite procedury usuwania nielegalnych treści z Internetu. Nie będzie można wykorzystywać wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych

Ministerstwo Cyfryzacji podało w komunikacie, że zakończyły się konsultacje projektu ustawy implementującej unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act) do krajowego porządku prawnego. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w internecie, a także doprecyzować kwestie dotyczących moderowania treści.

Ministerstwo Cyfryzacji: Zakończyły się konsultacje projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Więcej przedsiębiorców zapłaci opłatę telekomunikacyjną

Ministerstwo Cyfryzacji podało informację dotyczącą projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Zmienią się stawki opłat telekomunikacyjnych. Zwiększy się też liczba przedsiębiorców telekomunikacyjnych zobowiązanych do zapłaty opłaty telekomunikacyjnej.

Laptopy także dla nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych. Kiedy? Sprawdź, co się zmienia w tej sprawie

Określone grupy nauczycieli otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nadal aktualne pozostaje pytanie, co z pozostałymi nauczycielami, którzy nie mogli jeszcze liczyć na bon na zakup laptopa? Czy zostaną uwzględnieni w ramach II rewizji Krajowego Planu Odbudowy? ZNP podjął działania w tej sprawie.

REKLAMA

Eurowybory 2024 - kiedy? Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 2 maja trzeba zgłosić kandydatów na posłów do PE

Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka

Sąd rejonowy w Huddinge, pod Sztokholmem, aresztował na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura oskarża nastolatka o "ukrywanie przestępstwa". Yassin Z., z długimi kręconymi włosami, wszedł na salę sądową ubrany w koszulkę i spodnie dresowe, nie wykazując żadnych emocji. Przez swojego obrońcę przekazał, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa".

REKLAMA