| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Twoje prawa

Jakie prawa ma użytkownik serwisów społecznościowych?

Aktualizacja: 21.07.2011

Nk.pl i Facebook to dwa najpopularniejsze serwisy społecznościowe w Polsce, a liczba ich użytkowników stale rośnie. Z badania Megapanel PBI/Gemius wynika, że w styczniu nk.pl miał 12,3 miliona użytkowników, podczas, gdy polski Facebook niemal 9,9 miliona. Niestety wraz z liczbą użytkowników wzrasta liczba przypadków naruszeń ich praw. W poradniku przygotowanym przez radców prawnych z Kancelarii Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy z Krakowa, podpowiadamy, jakie prawa mają polscy internauci i w jaki sposób mogą się chronić przed ich naruszeniami. »

Rozpowszechnianie wizerunku-kogo można pokazywać w środkach masowego przekazu

Aktualizacja: 28.04.2011

Z uwagi na fakt, iż współczesne środki masowego przekazu operują obrazem jako głównym środkiem przekazu i wyrazu, a wizerunek stanowi jego istotę to warto w tym zakresie zachować szczególną ostrożność . »

Prawa i obowiązki właścicieli zwierząt

Aktualizacja: 24.03.2011

Każdy właściciel psa powinien wiedzieć jakie obowiązki wynikają z jego posiadania, jak wygląda kwestia odpowiedzialności za zachowanie pupila, jego ubezpieczenia, oraz jak można podróżować z psem, lub kotem w sposób bezpieczny i zgodny z prawem. »

Za oddaną krew przysługuje ulga od podatku

Aktualizacja: 21.01.2011

Honorowym dawcom krwi przysługuje odliczenie od dochodu w rocznym PIT w wysokości 130 złotych za każdy oddany litr krwi. W konsekwencji zmniejsza się podstawa opodatkowania, co skutkuje niższym podatkiem w rozliczeniu rocznym. »

Prawa autorskie a kserowanie

Aktualizacja: 15.12.2010

Nie wszyscy z nas zdają sobie sprawę z tego, iż rocznie kserowanych jest blisko 5 mln stron publikacji, głównie tych o charakterze naukowym i specjalistycznym. Tylko ten proceder stanowi ok. 90% wszystkich kserowanych w Polsce materiałów. Z nielegalnym masowym kopiowaniem książek wydawnictwa walczą od lat i niestety ciągle przegrywają. Warto jest zatem na moment zastanowić się nad tym, czy przy kserowaniu książek nie jest przypadkiem łamane prawo autorskie. »

Zobowiązanie podzielne i niepodzielne

Aktualizacja: 03.12.2010

Stosunek zobowiązaniowy może łączyć jednocześnie kilku dłużników i kilku wierzycieli. W tego typu relacji powstaje pytanie czy dłużnicy mają obowiązek działać razem i spełnić łącznie całe zobowiązanie czy też każdy z dłużników może realizować swoją część zobowiązania? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy świadczenie do jakiego są zobowiązani dłużnicy jest podzielne czy też jest świadczeniem niepodzielnym. »

Porozumienia dystrybucyjne. Czy zawsze są zgodne z prawem?

Aktualizacja: 24.11.2010

Z ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z dnia 16 lutego 2007 roku wynika jasno, że zakazane są takie porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku. W teorii jest to zasada prosta, w praktyce jednak nastręcza wiele wątpliwości. Jednomarkowość jako przykład porozumienia dystrybucyjnego. »

Zasada walutowości w prawie polskim

Aktualizacja: 24.11.2010

Czy pomiędzy podmiotami polskimi można zawierać umowy, w których zapłata wyrażona jest w obcych walutach? Jakie konsekwencje może mieć zastrzeżenie zapłaty w walucie zagranicznej? Jak wystawić fakturę VAT w przypadku płatnościwalutowych? »

Law Guidance-przewodnik po prawie Nr.2/Październik 2010

Aktualizacja: 09.11.2010

Czy premie od pułapów zakupów podlegają opodatkowaniu podatkiem Vat, na czym polega zasada walutowości w prawie polskim, oraz czy pracodawcy planują usunięcia urlopu na żądanie?-te i wiele innych zagadnień omówiono w kolejnym przewodniku po prawie-Law Guidance opracowanym przez Kancelarię Foryś Wojciechowski. »

Law Guidance-przewodnik po prawie Nr.1/Wrzesień 2010

Aktualizacja: 08.11.2010

Przewodnik „Law Guidance” przygotowany przez kancelarię Foryś Wojciechowski stanowi źródło wielu artykułów dotyczących różnych dziedzin prawa. »

Konsument może wpisać dłużnika do rejestru długów

Aktualizacja: 15.06.2010

Dnia 14 czerwca 2010 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych. Dzięki nowym przepisom konsumenci łatwiej odzyskają swoje pieniądze zarówno od przedsiębiorców jak i innych konsumentów. Będą mogli umieścić swoich dłużników w rejestrze prowadzonym przez Biuro Informacji Gospodarczej. »

Prawa autorskie twórców, którzy zmarli 70 lat temu wygasają

Aktualizacja: 30.07.2009

Od 1 stycznia 2009 roku wygasają prawa autorskie twórców, którzy zmarli w 1938 roku, zaś ich utwory przechodzą do tak zwanej domeny publicznej. »

Upadłość konsumencka – co musisz o niej wiedzieć?

Aktualizacja: 04.03.2016

Jedną z możliwości, z której mogą skorzystać zadłużeni konsumenci jest złożenie wniosku o upadłość. Jednakże, z tego przywileju korzysta wciąż niewielu dłużników. Czym jest upadłość konsumencka i jakie zmiany w przepisach upadłościowych przyniósł nowy, 2016 rok? »

Czy Polacy sięgają po upadłość konsumencką?

Aktualizacja: 03.12.2015

Jak wynika z danych zgromadzonych przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, od początku tego roku do miesiąca lipca aż 831 osób skorzystało z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej, najwięcej osób sięgnęło po to rozwiązanie na Mazowszu, Śląsku oraz w Wielkopolsce. »

Upadłość konsumencka - podsumowanie zmian

Aktualizacja: 20.05.2015

Upadłość konsumencka funkcjonuje od początku 2015 r. Wprowadzone zmiany okazały się trafione, ponieważ w prawie połowie rozpoznanych wniosków sąd ogłosił upadłość dłużnika, który nie radzi sobie z wierzytelnościami. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »