REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak konsument może pozbyć się długów?

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Jak konsument może pozbyć się długów?/Fot. Shutterstock
Jak konsument może pozbyć się długów?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak konsument może pozbyć się długów? Co w chwili utraty lub zatrzymania się płynności finansowej? W pandemii wiele osób ma problemy finansowe.

Jak pozbyć się długów w kilkanaście dni?

Sytuacja związana z epidemią COVID-19 i pojawiającymi się w jej wyniku obostrzeniami nie opuszczają konsumentów od prawie roku. Niestety, ograniczenia wynikające z kryzysu gospodarczego wpływają na konieczność podejmowania działań w celu jak najlepszego zabezpieczenia zarówno swojego majątku, jak i budżetu. Co zrobić, jeśli przez cały okres trwania pandemii konsumenci poczynili nieodpowiednie kroki lub nie mieli możliwości zabezpieczenia budżetu?

REKLAMA

Ratunek dla konsumentów

Pandemia spowodowała ogromne problemy finansowe wielu konsumentów, którzy mimo posiadania swoistej poduszki finansowej, zdążyli wykorzystać ją na bieżące opłaty. Wiele podmiotów utraciło zatrudnienie, a wcześniej zawarte zobowiązania zostały postawione w stan wymagalności. Co zatem powinien zrobić konsument w chwili utraty lub zatrzymania się płynności finansowej? W pierwszej kolejności należy realnie oszacować nasze miesięczne wydatki, zrezygnować z dodatkowych, niepotrzebnych życiowych udogodnień i postawić na oszczędzanie. Dla osób w tej najtrudniejszej, życiowej sytuacji finansowej ustawodawca ustanowił łatwiejszy dostęp do upadłości konsumenckiej, która może stać się nowym początkiem dla wielu dłużników.

Czas odgrywa ogromną rolę

W chwili popadnięcia w stan niewypłacalności, najważniejszym krokiem jest podjęcie jak najszybszych działań. Zwlekanie w podjęciu decyzji o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości powoduje wyłącznie stres, narastające odsetki oraz ciągły kontakt ze strony windykatorów straszących dłużnika egzekucją komorniczą. W tej sytuacji warto udać się po pomoc do profesjonalistów. Jednym z ważniejszych kroków w celu zaspokojenia oraz ustabilizowania swoich środków jest zapewnienie odpowiedniego doradztwa oraz dostępu do wykwalifikowanego zespołu prawnego. Zgłoszenie się do specjalistów powoduje, iż konsument oddaje wszystkie działania w ręce profesjonalistów. W tej chwili dłużnik może zająć się spokojnym życiem, czekając na status upadłego. Obecnie, od momentu złożenia wniosku do wydania decyzji przez sąd mija nawet kilka do kilkunastu dni, po których dłużnik zostaje całkowicie uwolniony od niekończących się telefonów i monitów listowych. Wstrzymaniu ulegają również egzekucje oraz zajęcia komornicze, które pozwolą dłużnikowi odetchnąć. Całość procesu, który kończy się na uzyskaniu statusu upadłego może zostać zakończony w błyskawicznym tempie, co jest ogromnym plusem dla podmiotów w sytuacji kompletnej niewypłacalności i braku środków nawet na bieżące potrzeby. Warto zatem podjąć odważniejsze kroki w celu odzyskania spokoju i równowagi psychicznej, zaburzonej przez ogromne problemy finansowe, a dodatkowo rozpocząć nowy rok z nowym budżetem.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RIO

Autopromocja
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA