REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe wynagrodzenia dla pracujących więźniów

Marta Piórkowska
Pracodawca, chcąc zatrudnić więźnia będzie musiał uwzględniać przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Pracodawca, chcąc zatrudnić więźnia będzie musiał uwzględniać przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

REKLAMA

REKLAMA

Pracujący więzień powinien otrzymywać co najmniej płacę minimalną, tak orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK). W wydanym 23 lutego 2010 r. wyroku (P 20/09), TK uznał za niezgodny z konstytucją art. 123 kodeksu karnego wykonawczego, stanowiący iż wynagrodzenie skazanego powinno być ustalone w sposób zapewniający uzyskanie przynajmniej połowy minimalnego wynagrodzenia, przy przepracowaniu miesięcznego wymiaru czasu.

Sprawa, w której wydano powyższe orzeczenie, dotyczyła więźnia domagającego się wyrównania zarobków z uwzględnieniem granicy minimalnego wynagrodzenie za pracę w firmie obuwniczej, wykonywanej podczas odbywania kary pozbawienia wolności. TK uznał, że ustawa o minimalnym wynagrodzeniu ma zastosowanie nie tylko do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, dlatego także więźniowie, zwykle zatrudnieni na podstawie skierowania do pracy, mają prawo do minimalnego wynagrodzenia.

REKLAMA

W uzasadnieniu wyroku podano, iż ustalanie poziomu minimalnej płacy na podstawie kryterium statusu osoby pozbawionej wolności ma charakter arbitralny i narusza konstytucyjne zasady kształtowania minimalnego wynagrodzenia. Trybunał nie wykluczył przy tym możliwości różnicowania wynagrodzenia za pracę w zależności od branży, terytorium czy okresu zatrudnienia oraz dokonywania potrąceń, przy uwzględnieniu jednak zasady równości.

Wyższe płace doprowadzą do zmniejszenia liczby zatrudnionych więźniów

Służba Więzienna obawia się, że orzeczenie TK może mieć negatywne skutki. Dotychczas obowiązujące przepisy, zapewniające więźniom połowę minimalnego wynagrodzenia, stanowiły dla przedsiębiorców okazję do uzupełniania kadry pracowniczej niższym kosztem. Wyrok trybunału oznacza, że w wielu przypadkach trzeba będzie podwyższyć pensje zatrudnionych skazanych nawet o 100%. Przedsiębiorcom przestanie się to opłacać, dlatego już teraz zapowiadają możliwość zwolnień pracujących u nich więźniów.

Zobacz serwis: Zarobki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z Centralnym Zarządem Służby Więziennej, na wniosek przedsiębiorców, przystąpiło do prac nad nowelizacją kodeksu karnego wykonawczego oraz ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności. Proponuje się zmiany mające zniwelować skutki wyroku i zachęcać pracodawców do zatrudniania osadzonych w zakładach karnych np. wprowadzenie odpisu z wynagrodzenia przypadającego skazanemu na fundusz aktywizacji zawodowej oraz rozwoju przywięziennych zakładów pracy. Umożliwi to pracodawcom korzystanie ze środków funduszu na pokrycie części kosztów związanych z zatrudnieniem, w tym min. na badania medycyny pracy, szkolenia z zakresu bhp, zakup odzieży roboczej oraz pokrycie kosztów dojazdu więźnia do miejsca pracy. Rozważa się również wprowadzenie ulg podatkowych dla firm, które zdecydują się skorzystać z pracy skazanych.

Zobacz również serwis: Prawa pracownika

Uznany za niezgodny z konstytucją art. 123 § 2 kodeksu karnego wykonawczego przestanie obowiązywać z upływem 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku. Tym samym od 10 marca 2011 r. pracodawca, chcąc zatrudnić osobę odbywającą karę pozbawienia wolności, będzie musiał uwzględniać przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA