reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Wyższe wynagrodzenia dla pracujących więźniów

Wyższe wynagrodzenia dla pracujących więźniów

Pracujący więzień powinien otrzymywać co najmniej płacę minimalną, tak orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK). W wydanym 23 lutego 2010 r. wyroku (P 20/09), TK uznał za niezgodny z konstytucją art. 123 kodeksu karnego wykonawczego, stanowiący iż wynagrodzenie skazanego powinno być ustalone w sposób zapewniający uzyskanie przynajmniej połowy minimalnego wynagrodzenia, przy przepracowaniu miesięcznego wymiaru czasu.

Sprawa, w której wydano powyższe orzeczenie, dotyczyła więźnia domagającego się wyrównania zarobków z uwzględnieniem granicy minimalnego wynagrodzenie za pracę w firmie obuwniczej, wykonywanej podczas odbywania kary pozbawienia wolności. TK uznał, że ustawa o minimalnym wynagrodzeniu ma zastosowanie nie tylko do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, dlatego także więźniowie, zwykle zatrudnieni na podstawie skierowania do pracy, mają prawo do minimalnego wynagrodzenia.

W uzasadnieniu wyroku podano, iż ustalanie poziomu minimalnej płacy na podstawie kryterium statusu osoby pozbawionej wolności ma charakter arbitralny i narusza konstytucyjne zasady kształtowania minimalnego wynagrodzenia. Trybunał nie wykluczył przy tym możliwości różnicowania wynagrodzenia za pracę w zależności od branży, terytorium czy okresu zatrudnienia oraz dokonywania potrąceń, przy uwzględnieniu jednak zasady równości.

Służba Więzienna obawia się, że orzeczenie TK może mieć negatywne skutki. Dotychczas obowiązujące przepisy, zapewniające więźniom połowę minimalnego wynagrodzenia, stanowiły dla przedsiębiorców okazję do uzupełniania kadry pracowniczej niższym kosztem. Wyrok trybunału oznacza, że w wielu przypadkach trzeba będzie podwyższyć pensje zatrudnionych skazanych nawet o 100%. Przedsiębiorcom przestanie się to opłacać, dlatego już teraz zapowiadają możliwość zwolnień pracujących u nich więźniów.

Zobacz serwis: Zarobki

Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z Centralnym Zarządem Służby Więziennej, na wniosek przedsiębiorców, przystąpiło do prac nad nowelizacją kodeksu karnego wykonawczego oraz ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności. Proponuje się zmiany mające zniwelować skutki wyroku i zachęcać pracodawców do zatrudniania osadzonych w zakładach karnych np. wprowadzenie odpisu z wynagrodzenia przypadającego skazanemu na fundusz aktywizacji zawodowej oraz rozwoju przywięziennych zakładów pracy. Umożliwi to pracodawcom korzystanie ze środków funduszu na pokrycie części kosztów związanych z zatrudnieniem, w tym min. na badania medycyny pracy, szkolenia z zakresu bhp, zakup odzieży roboczej oraz pokrycie kosztów dojazdu więźnia do miejsca pracy. Rozważa się również wprowadzenie ulg podatkowych dla firm, które zdecydują się skorzystać z pracy skazanych.

Zobacz również serwis: Prawa pracownika

Uznany za niezgodny z konstytucją art. 123 § 2 kodeksu karnego wykonawczego przestanie obowiązywać z upływem 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku. Tym samym od 10 marca 2011 r. pracodawca, chcąc zatrudnić osobę odbywającą karę pozbawienia wolności, będzie musiał uwzględniać przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawca, chcąc zatrudnić więźnia będzie musiał uwzględniać przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Pracodawca, chcąc zatrudnić więźnia będzie musiał uwzględniać przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama