REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trybunał FIFA – najważniejszy organ sądowniczy w piłkarskim świecie

Konrad Szymański
piłka nożna football prawo
piłka nożna football prawo
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Fédération Internationale de Football Association (Trybunał FIFA) jest organem, który został stworzony przez FIFA, by rozstrzygać międzynarodowe spory pomiędzy klubami a zawodnikami, trenerami i agentami reprezentującymi zawodników. Strony próbują dochodzić tam swoich praw, wynikających z umów, które według stron zostały naruszone. Najczęściej przedmiotami sporów są pieniądze.

Podstawą prawną działania Trybunału jest Procedural Rules Governing the Football Tribunal, dokument ustanowiony wraz z ostatnią reformą organu FIFA. Określa on najważniejsze kwestie, którymi zajmują się izby, rozstrzygające spory. Inne właściwości Trybunału zostały określone także w przepisach Regulations on the Status and Transfer of Players i Regulations Governing the Application of the FIFA Statutes.

REKLAMA

Powstanie Trybunału FIFA

21 maja 2021 roku na 71. Kongresie FIFA podjęto decyzję o konsolidacji dwóch dotychczas istniejących, oddzielnych organów - FIFA DRC (the Dispute Resolution Chamber) oraz FIFA PSC (the Players’ Status Chamber), w nowy organ o nazwie Trybunał FIFA. Zmiany potrzebne były, by szybciej i lepiej rozpoznawać kierowane do organizacji sprawy.

Kompetencje

Nowa piłkarska instytucja sądownicza została podzielona na trzy izby. Każda z nich ma inne kompetencje. Do DRC (the Dispute Resolution Chamber) kierowane są spory, w których stronami postępowania są zawodnicy i kluby. To właśnie do tego organu trafia statystycznie najwięcej wniosków o rozpatrzenie spraw. O wiele szerszy zakres kompetencji ma PSC (the Players’ Status Chamber). Izba ta rozstrzyga spory pomiędzy trenerami a klubami. W swoich uprawnieniach ma również decydowanie w kwestiach międzynarodowych transakcji między klubami (najczęściej przedmiotem takich spraw są transfery piłkarzy), a także decydowanie w kwestiach uprawnień zawodników do reprezentowania barw narodowych. Ostatnią Izbą, o której słychać zdecydowanie najmniej, jest AC (Agents Chamber) - zajmuje się ona rozstrzyganiem spraw z udziałem agentów piłkarzy.

Postępowanie w Trybunale

REKLAMA

Trybunał FIFA jest organem rozstrzygającym najważniejsze spory w światowym futbolu. Sprawy, które do niego trafiają, dotyczą setek tysięcy, a często nawet milionów euro. Aby działalność Trybunału była jak najbardziej efektywna zdecydowano się ustanowić jednoosobowy skład sędziowski do spraw, których wartość przedmiotu sporu nie przekracza granicy dwustu tysięcy euro. Spory dotyczące większych sum pieniędzy rozstrzyga co do zasady trzech sędziów.

Nie każdy może skierować sprawę do Trybunału FIFA. Pierwszą przesłanką skierowania jest naruszenie prawa lub zawartej wcześniej umowy. Drugą przesłanką natomiast - międzynarodowy charakter sprawy. Najczęściej decyzje Trybunału dotyczą zawodnika i klubu z dwóch różnych krajów. Nie jest to jednak regułą, gdyż strony mogą na piśmie zdecydować o chęci rozstrzygania ich sporu przez inny niezależny trybunał arbitrażowy, który został ustanowiony na szczeblu krajowym i zajmuje się rozstrzyganiem spraw z zakresu sportu. Taki organ musi spełniać jednak wymagania, które zawarte są w dokumencie FIFA Regulations on the Status and Transfer of Players. Warto zauważyć, że w Polsce funkcjonuje Piłkarski Sąd Polubowny, który został stworzony z myślą o rozstrzyganiu spraw krajowych, lecz FIFA nie uznaje go ze względu na niedostosowanie się do obowiązujących przepisów FIFA RSTP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Awantura o kasę

REKLAMA

FIFA na bieżąco publikuje swoje decyzje na specjalnie przeznaczonej do tego stronie internetowej. Nie brak tam znanych nazwisk, które zdecydowały się wejść ze swoimi klubami na ścieżkę prawną ze względu na niedotrzymanie, ich zdaniem, zapisów umowy. W ostatnich dwóch latach znane w Polsce stały się sprawy Aleksandara Prijovicia i Mahira Emreliego. Obaj byli piłkarze Legii Warszawa, sądzili się przed Trybunałem z pracodawcami o pieniądze. Różnica pomiędzy nimi polegała na tym, że Serb był powodem, a Azer pozwanym.

Aleksandar Prijović w grudniu 2020 roku usłyszał wyrok w swojej sprawie. Trybunał FIFA orzekł, że saudyjski Al-Ittihad FC ma wypłacić mu blisko 1.7 miliona euro. Dlaczego wtedy 30-letni zawodnik ubiegał się o tak dużą sumę pieniędzy? Jak przedstawił prawnik, reprezentujący Serba, klub nie wywiązał się z zapisów umowy, mówiącej o wypłacaniu pensji oraz ewentualnych premii za poszczególne wypełniane zadania. Saudyjczycy próbowali argumentować swoje zaległości złą sytuacją finansową, spowodowaną przez pandemię COVID-19. Trybunał przychylił się jednak do roszczeń zawodnika. Organ wydał decyzję o numerze REF 20-01102, w której wezwał klub do zapłaty 1 666 787 euro, a także uiszczenia rocznych odsetek wynoszących 5%. Ponadto, jeśli zawodnik w ciągu regulaminowych 45 dni od wydania wyroku nie otrzymałby należnych mu pieniędzy, to FIFA zagroziła Saudyjczykom zakazem transferowym na trzy następne okienka transferowe, a gdyby i to nie przyniosło skutku skierowaniem sprawy do Komisji Dyscyplinarnej FIFA.

Podobnymi względami, co w sprawie Aleksandara Prijovicia motywowana była także decyzja Legii Warszawa. Stołeczny klub w marcu obecnego roku rozwiązał kontrakt z Mahirem Emrelim. Strony umówiły się, że umowa zostanie rozwiązana z winy zawodnika i dlatego Azer zobowiązał się do wypłacenia byłym mistrzom Polski należnych im pieniędzy. Napastnik Dinamo Zagrzeb nie dopełnił jednak umowy. Legia postanowiła skierować sprawę do rozstrzygnięcia Trybunałowi FIFA. Jednoosobowy skład sędziowski orzekł, że roszczenia klubu są słuszne i zawodnik musi wypłacić zaległe 50 tysięcy euro i kolejne 50 tysięcy euro kary. Ponadto Azer zobligowany został także do uiszczenia 18% odsetek rocznie od 15 kwietnia 2022 r. do daty skutecznej płatności (decyzja REF FPSD-5974). FIFA była w swoim orzeczeniu surowa, gdyż do momentu spłaty całkowitej kary Emreli nie mógł podejmować żadnej działalności piłkarskiej. W obliczu takiej sytuacji Azer w przeciągu kilku dni od wydania decyzji spłacił całkowite zobowiązania względem Legii Warszawa.

Niewątpliwie uznać można, że Trybunał FIFA jest najważniejszym organem rozstrzygającym spory w świecie piłki nożnej.

Konrad Szymański
Student I roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Koła Prawa Sportowego "Ius et Sport". Interesuje się piłką nożną, w szczególności ligami polską i angielską.

Bibliografia:

https://digitalhub.fifa.com/m/1b47c74a7d44a9b5/original/Regulations-on-the-Status-and-Transfer-of-Players-March-2022.pdf

https://www.lawinsport.com/topics/sports/item/challenging-fifa-s-jurisdiction-why-appeals-to-the-sft-must-be-on-public-policy-grounds

http://prawopilkarskie.pl/jakimi-sprawami-zajmuje-sie-pilkarski-sad-polubowny-pzpn/

https://digitalhub.fifa.com/m/27f6d85151fd8802/original/Emreli_03082022.pdf

https://www.fifa.com/legal/football-tribunal/dispute-resolution-chamber-decisions

https://adviser.law/prawo-sportowe-rozstrzyganie-sporow-prawnych-w-sporcie-wlasciwe-organy-rozjemcze-prawnik-sportowy-kancelaria-prawa-sportowego

https://digitalhub.fifa.com/m/14d279fc4f967991/original/Procedural-Rules-Governing-the-Football-Tribunal-Oct-21-EN.pdf

https://digitalhub.fifa.com/m/1b47c74a7d44a9b5/original/Regulations-on-the-Status-and-Transfer-of-Players-March-2022.pdf

https://digitalhub.fifa.com/m/4a8b2e3b28e2e15a/original/oeeiahrqzmvstpdznk2i-pdf.pdf

https://pzp.info.pl/bez-kategorii/fifa-wprowadza-nowe-rozwiazania-zakresie-rozstrzygania-sporow-pilkarskich/

Autopromocja
Koło Naukowe Prawa Sportowego Ius et Sport
Organizacja studencka działająca przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

  Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

  1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

  Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniej. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

  Jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

  Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

  Styczeń i luty 2024 r. będą najlepsze do przejścia na emeryturę. Czy ty też zyskasz więcej niż 1783,82 zł?

  Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak nie tylko od tego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się dodatkowo zastanowić, który moment w roku będzie tym najkorzystniejszym na przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także tzw. trzynastki i czternastki.

  REKLAMA

  Podwyżka renty socjalnej do 4300 zł, podwyższa świadczenie wspierające do 9460 zł. Jest to realne?

  Sejm pracuje nad projektem obywatelskim ustawy wprowadzającej podwyżkę renty socjalnej do równowartości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. 4300 zł brutto.

  350 tys. godzin dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów. Jakie zmiany na lekcjach WF w 2024 r.?

  Profilaktyka prozdrowotna w szkołach bardzo ważnym zadaniem w 2024 r. MEiN i AWF będą ściśle współpracować w 2024 r.

  Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

  REKLAMA

  Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

  Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

  Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

  Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

  REKLAMA