reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Sprawca młodociany

Sprawca młodociany

Ustawowa definicja sprawcy młodocianego została zawarta w art. 115 § 10 kk. Młodocianym jest sprawca, który w chwili popełnienia czynu zabronionego nie ukończył 21 lat i w czasie orzekania w pierwszej instancji 24 lat.

Aby sprawca mógł być uznany za młodocianego, muszą łącznie zostać spełnione dwa warunki: nie może on mieć ukończonych 21 lat w chwili popełnienia czynu zabronionego i 24 lat w czasie orzekania w pierwszej instancji. Przez określenie „chwila orzekania” decydująca o statusie młodocianego w znaczeniu prawa karnego, rozumieć należy chwilę wydania pierwszego, choćby nieprawomocnego orzeczenia merytorycznego w sprawie. 

Zobacz: Kodeks karny

Status młodocianego powoduje konieczność stosowania do takiego oskarżonego wielu szczególnych regulacji, co wynika z przekonania ustawodawcy, że sprawcy młodzi wiekiem w szczególny sposób powinni być traktowani przez wymiar sprawiedliwości. Wynika to głównie z ogólnej dyrektywy, że sąd kieruje się przede wszystkim tym, aby sprawcę młodocianego wychować.
W stosunku do takiego sprawcy sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

Zobacz: Jak kształtuje się odpowiedzialność młodocianego

Z drugiej zaś ustawodawca przewidział również rozwiązania pozwalające na skuteczniejszy nadzór nad przebiegiem procesu resocjalizacji takich sprawców przewidując dłuższy okres próby (od 3 do 5 lat) oraz obowiązkowy dozór kuratora w przypadku młodocianych sprawców korzystających z warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Nysztal

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – Usługi i Towary + INFORLEX PKWiU + CN – program - komplet PREMIUM698.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama