| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Za co ta opłata? – czyli o obowiązku ponoszenia kosztów przez pokrzywdzonego

Za co ta opłata? – czyli o obowiązku ponoszenia kosztów przez pokrzywdzonego

Początkowo większość należności w postępowaniu karnym opłaca państwo. Jednakże, jako pokrzywdzony przestępstwem będziesz musiał dokonać kilka wpłat.

• 300 zł – jeśli wnosisz do sądu prywatny akt oskarżenia, pisemne oświadczenie o poparciu toczącego się postępowania albo o podtrzymaniu oskarżenia (por. art. 621 § 2 k.p.k., § 1 r.w.o.p.);

• od 60 zł do 240 zł – gdy stałeś się wyłącznym oskarżycielem w sprawie z oskarżenia publicznego (gdy prokurator zrezygnuje z dalszego popierania aktu oskarżenia, lecz Ty dalej domagasz się skazania sprawcy), a także zawsze w sprawach z oskarżenia prywatnego (a więc gdy sam wniosłeś do sądu akt oskarżenia) – w razie uniewinnienia oskarżonego. Inaczej jest, jeśli oskarżony zostanie uniewinniony tylko od niektórych zarzucanych mu czynów – wtedy sąd może wymierzyć Ci opłatę niższą albo w ogóle tego zaniechać. Nie będziesz musiał w ogóle płacić, jeśli oskarżonego uniewinniono z powodu choroby psychicznej, która spowodowała, że nie panował on nad sobą w czasie zajścia;

• od 60 zł do 240 zł – gdy jako oskarżyciel posiłkowy albo prywatny złożysz odwołanie od orzeczenia wydanego w sprawie, a sąd nie przychyli się do Twojego odwołania, zażalenia lub apelacji;

• 450 zł – jeśli wniesiesz kasację od wyroku wydanego w pierwszej instancji przez sąd rejonowy lub 750 zł – gdy pierwszy wyrok zapadł w sądzie okręgowym (por. art. 527 § 5 Kodeks postępowania karnego).

Zobacz: Kiedy przedawnia się zniesławienie w Internecie

Ponadto sąd obciąży Cię kosztami procesu, jeżeli wniosłeś prywatny akt oskarżenia, a sprawca został uniewinniony lub umorzono postępowanie. Jeżeli jednak doszło do pojednania między Wami, każdy z Was poniesie tylko równowartość własnych wydatków, chyba że co innego będzie wynikać z zawartej ugody (por. art. 632 k.p.k.).

Jako pokrzywdzony wykroczeniem, zostaniesz obciążony zryczałtowanymi wydatkami postępowania w wysokości 100 zł, jeżeli sprawca został uniewinniony lub umorzono postępowanie, a to Ty złożyłeś wniosek o ukaranie.

Poniesiesz również zryczałtowane wydatki postępowania odwoławczego w wysokości 50 zł, jeżeli się odwołałeś od wyroku, a sąd odwoławczy nie przychylił się do Twojego odwołania.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »