| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Jak sporządzić reklamację > Co zawrzeć w reklamacji usługi turystycznej

Co zawrzeć w reklamacji usługi turystycznej

Wykupując wycieczkę w biurze podróży klient powinien mieć świadomość, że jest chroniony prawem w przypadku jej nie wykonania zgodnie z umową. W przypadku naruszenia postanowień umowy, gdy usługa turystyczna została wykonana w sposób nienależyty albo w ogóle niewykonana konsument ma prawo złożyć reklamacje.

Organizator turystyki, czyli przedsiębiorca, który organizuje wycieczkę, odpowiada za każde niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy naruszenia umowy spowodowane są :

  • działaniem lub zaniechaniem klienta;
  • działaniem lub zaniechaniem osób trzecich, nieuczestniczących w wykonywaniu usług przewidzianych w umowie, jeżeli tych działań lub zaniechań nie można było przewidzieć ani uniknąć, albo
  • siłą wyższą.

Nawet w takich przypadkach organizator ma obowiązek udzielić wszelkiej niezbędnej pomocy potrzebnej poszkodowanym klientom.

Niedopuszczalne jest ograniczenie odpowiedzialności organizatora turystyki poprzez wybór prawa obcego. Może on jednak ograniczyć swoją odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usług w trakcie trwania wycieczki do dwu-krotności ceny imprezy turystycznej względem każdego klienta. Nie dotyczy to szkód na osobie.

Pani Halina wykupiła w biurze podróży wycieczkę do Egiptu z trzema posiłkami dziennie. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że hotel serwuje jedynie dwa posiłki dziennie, a pozostałe można wykupić za dopłatą. Jest to nienależyte wykonanie umowy. Pani Halina powinna niezwłocznie zawiadomić o tym wykonawcę danej usługi albo pilota wycieczki, który ma obowiązek potwierdzić konsumentowi przyjęcie reklamacji. Jeśli nie zostanie ona załatwiona, to musi ją przekazać niezwłocznie do organizatora turystyki.

W reklamacji należy zamieścić:

  • swoje dane tj. imię i nazwisko,
  • informacje dotyczące wycieczki: miejscowość imprezy turystycznej, nazwa wycieczki, nazwa hotelu, nr pokoju.

Następnie konsumentka powinna dokładnie opisać okoliczności, na podstawie których doszło do naruszenia warunków umowy. Wskazać, że hotelowa restauracja wydawała gościom posiłki jedynie 2 razy na dzień. Można dołączyć kopie umowy, z której wynika, że klient ma prawo do posiłków w określonej ilości, czyli np. 3 razy dziennie. Jeżeli przypadek ten dotyczy innych turystów, którzy wykupili wycieczkę w tym samym biurze podróży, to można zamieścić ich oświadczanie, że potwierdzają taki stan faktyczny.

W piśmie reklamacyjnym powinno znaleźć się również żądanie konsumentki. W opisanym przypadku Pani Halina ma prawo żądać odszkodowania w wysokości tej kwoty, którą poniosła na zakup dodatkowego wyżywienia.

Na koniec należy złożyć podpis.

ZOBACZ PRZYKŁAD

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »