REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testament podróżny w 2023 r. – kiedy i jak go sporządzić

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Testament podróżny można sporządzić na pokładzie polskiego statku morskiego lub powietrznego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Testament podróżny to testament szczególny, który można sporządzić wyłącznie podczas podróży morskiej lub powietrznej. W jaki sposób sporządza się testament podróżny? Kiedy jego sporządzenie jest możliwe?

Testament podróżny przewidziany jest jako szczególna forma testamentu, z której mogą skorzystać osoby odbywające – jako pasażerowie lub członkowie załogi – podróże morskie lub powietrzne. 

REKLAMA

Kiedy można sporządzić testament podróżny

Testament podróżny można sporządzić podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym. Podróż rozpoczyna się z chwilą wejścia testatora na pokład statku, a kończy z chwilą jego opuszczenia (w związku z ukończeniem podróży). Postoje w portach przejściowych zalicza się do trwania podróży, wobec czego testament podróżny można sporządzić także, gdy statek morski stoi w porcie bądź powietrzny (samolot) – na lotnisku pośrednim.

Gdzie można sporządzić testament podróżny

Testament podróżny można sporządzić na pokładzie polskiego statku morskiego lub powietrznego.

Polski statek morski

Statkiem morskim jest każde urządzenie pływające przeznaczone lub używane do żeglugi morskiej. Statkiem o polskiej przynależności jest: 

 • statek stanowiący polską własność,
 • statek uważany za stanowiący polską własność (większość udziałów we własności należy do polskich podmiotów),
 • statek niestanowiący polskiej własności, który czasowo uzyskał polską przynależność,
 • statek niestanowiący polskiej własności, który uzyskał polską przynależność zgodnie z prawem Unii Europejskiej. 

Polski statek powietrzny

Statkiem powietrznym jest urządzenie zdolne do unoszenia się w atmosferze na skutek oddziaływania powietrza innego niż oddziaływanie powietrza odbitego od podłoża. Statkami powietrznymi są w szczególności: samoloty, śmigłowce, balony (wolne i na uwięzi), sterowce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polskim statkiem powietrznym jest statek powietrzny wpisany do:

 • rejestru cywilnych statków powietrznych,
 • rejestru wojskowych statków powietrznych lub
 • rejestru statków powietrznych lotnictwa służb porządku publicznego.

W jaki sposób sporządzić testament podróżny

Testament podróżny można sporządzić przed dowódcą statku lub jego zastępcą w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swą ostatnią wolę dowódcy statku lub jego zastępcy w obecności dwóch świadków

Dowódca statku lub jego zastępca spisuje wolę spadkodawcy, podając datę jej spisania, i pismo to w obecności świadków odczytuje spadkodawcy, po czym pismo podpisują spadkodawca, świadkowie oraz dowódca statku lub jego zastępca. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać pisma, należy w piśmie podać przyczynę braku podpisu spadkodawcy. 

Jeżeli zachowanie tej formy nie jest możliwe, można sporządzić testament ustny.

Quiz

Rozwiąż nasz quiz i sprawdź, co wiesz o testamentach!

ShutterStock

Czy każdy może być świadkiem testamentu podróżnego

Nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu podróżnego: 

 • kto nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych; 
 • niewidomy, głuchy lub niemy; 
 • kto nie może czytać i pisać; 
 • kto nie włada językiem, w którym spadkodawca sporządza testament; 
 • skazany prawomocnie wyrokiem sądowym za fałszywe zeznania.

Świadkiem przy sporządzaniu testamentu podróżnego nie może być także osoba, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść. Nie mogą być również świadkami: 

 • małżonek tej osoby, 
 • jej krewni lub powinowaci pierwszego stopnia (ojciec, matka, dziecko, teść, teściowa), 
 • jej krewni lub powinowaci drugiego stopnia (dziadek, babcia, wnuk, wnuczka, brat, siostra, szwagier, szwagierka) oraz 
 • osoby pozostające z nią w stosunku przysposobienia.

Jeżeli świadkiem była jedna z osób wymienionych powyżej, nieważne jest tylko postanowienie, które przysparza korzyści tej osobie, jej małżonkowi, krewnym lub powinowatym pierwszego lub drugiego stopnia albo osobie pozostającej z nią w stosunku przysposobienia. 

Jednakże gdy z treści testamentu lub z okoliczności wynika, że bez nieważnego postanowienia spadkodawca nie sporządziłby testamentu danej treści, nieważny jest cały testament.

Jak długo testament podróżny jest ważny

Testament podróżny traci moc z upływem sześciu miesięcy od ustania okoliczności, które uzasadniały niezachowanie formy testamentu zwykłego, chyba że spadkodawca zmarł przed upływem tego terminu. Bieg terminu ulega zawieszeniu przez czas, w ciągu którego spadkodawca nie ma możności sporządzenia testamentu zwykłego.

Ważne
Testament podróżny może zostać zlikwidowany

Trwają prace legislacyjne rządu nad nowelizacją Kodeksu cywilnego. Przewiduje ona m.in. uchylenie przepisów dotyczących testamentu podróżnego. W II. połowie lutego 2023 r. projekt znajdował się na etapie opiniowania.

Kiedy ta nowelizacja wejdzie w życie sporządzenie testamentu podróżnego nie będzie już możliwe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA