Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyberbezpieczeństwo - jak się chronić?

 • Materiał prasowy
Polacy boją się ataku hakerskiego w sieci
Polacy boją się ataku hakerskiego w sieci
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze badanie Cisco Secure pokazuje, że podejście Polaków do cyberbezpieczeństwa jest pełne paradoksów. Chociaż 55 proc. rodaków martwi się o to, że ich urządzenia mogą stać się celem cyberataku, to zarazem niemal tyle samo (57 proc.) często wykorzystuje urządzenia osobiste do wysyłania e-maili służbowych, a co trzeci łączy się z publicznymi sieciami Wi-Fi w celu wykonywania zadań w pracy. Sprawdzamy, jak wygląda stan cyberbezpieczeństwa nad Wisłą w 2022 roku.

Cyberbezpieczeństwo - jak się chronić?

Ponad połowa Polaków martwi się o to, że stanie się celem ataku hakerskiego. To wynik bardzo zbliżony do innych krajów regionu EMEA. Jednocześnie prawie połowa Polaków uważa, że dla zadbania o bezpieczeństwo w sieci najważniejszy jest… zdrowy rozsądek. Ten chyba jednak nie zawsze wystarczy, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa – szczególnie biorąc pod uwagę, że 7 na 10 z nas do pracy używa przeważnie osobistego telefonu, a 90 proc. współdzieli w domu przynajmniej jedno urządzenie podłączone do sieci, np. z dziećmi czy partnerami.

REKLAMA

Badanie Cisco przeprowadzono na grupie ponad 1 tys. respondentów z Polski i było ono częścią szerszej ankiety wśród 8 tys. osób z regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka)

Jak Polacy dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci?

Jak Polacy dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci?

Cisco

Ryzyko korzystania z urządzeń osobistych do pracy

Aż 44 proc. Polaków przyznaje się do tego, że pracuje na służbowych dokumentach, korzystając z prywatnych urządzeń (mimo że zapytani potwierdzili, iż dysponują odpowiednimi urządzeniami służbowymi). Z kolei niemal sześciu na dziesięciu respondentów (57 proc.) wysyła e-maile służbowe z osobistych smartfonów, tabletów czy komputerów. To szczególnie niepokojące dane w kontekście cyberbezpieczeństwa firm, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że praca hybrydowa powinna wiązać się z przestrzeganiem reguł, które pozwolą chronić przedsiębiorstwa przed atakami z zewnątrz.

Ilu Polaków korzysta z prywatnego sprzętu do służbowej pracy

Ilu Polaków korzysta z prywatnego sprzętu do służbowej pracy

Cisco

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często nie przywiązujemy również uwagi do bezpieczeństwa Wi-Fi, z którym się łączymy. Mniej więcej co trzeci Polak wykorzystuje w tym celu sieci publiczne zarówno do zadań podstawowych (takich jak sprawdzenie skrzynki e-mail), jak i bardziej złożonych (takich jak logowanie do zabezpieczonych dokumentów).

– W publicznej sieci Wi-Fi nigdy nie wiadomo, kto jeszcze korzysta z połączenia, jakie są jego motywacje ani ile wysiłku właściciel sieci włożył w jej zabezpieczenie – mówi Martin Lee, EMEA Lead w Cisco Talos, organizacji Cisco zajmującej się badaniem i analizą zagrożeń. – Korzystanie z funkcji hotspotu w telefonie (z silnym hasłem) zawsze będzie bardziej bezpieczne niż korzystanie z sieci publicznej, a korzystanie z VPN zawsze będzie bardziej bezpieczne, niż niekorzystanie z VPN – podkreśla.

Jak Polacy dbają o swoje cyberbezpieczeństwo?

Prostym krokiem do zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa w warunkach domowych jest m.in. regularna zmiana haseł do sieci. Prawie połowa Polaków (49 proc.) twierdzi, że aktualizowała swoje hasło do Wi-Fi w ciągu ostatniego półrocza. Co piąty (22 proc.) zrobił to ponad rok temu, a 15 proc. przyznaje, że nigdy nie podjęło próby zmiany hasła.

Nieco niższa świadomość panuje, jeśli chodzi o temat uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA), dzięki któremu możemy zabezpieczyć swoje konta w niektórych usługach, m.in. w skrzynce elektronicznej czy na portalu płatniczym. 35 proc. Polaków nie zna lub nie korzysta z rozwiązań MFA (w przypadku respondentów z całego regionu EMEA to 37 proc.), a 65 proc. korzysta z tych mechanizmów na co dzień. Z tego rozwiązania częściej niż w pracy korzystamy jednak na użytek prywatny.

Przepisy dążą do tego, aby wykorzystywanie MFA było obligatoryjne w przypadku niektórych usług. Już teraz na mocy prawa unijnego jest to obowiązkowe przy logowaniu do usług płatniczych, gdzie samo hasło nie wystarczy do potwierdzenia tożsamości użytkownika – konieczne jest np. wpisanie kodu przekazanego SMS-em – przypomina Przemysław Kania, Dyrektor Generalny Cisco w Polsce. – Organizacje również mają możliwość wykorzystania tej technologii, która już znajduje się w kieszeniach pracowników, aby stymulować większą adopcję MFA w pracy. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe to bardzo prosta metoda na dodanie dodatkowej, silnej warstwy ochrony dostępu do systemów firmowych – dodaje.

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe

Cisco

Gdzie szukamy informacji o bezpieczeństwie w sieci?

Prawie połowa z nas (47 proc.) ma poczucie, że może polegać na swoim zdrowym rozsądku, gdy mowa o bezpieczeństwie w sieci – dotyczy to szczególnie starszych pokoleń. Kolejnym źródłem wiedzy w tym obszarze są dla nas bliscy – na rodzinę i przyjaciół wskazało 36 proc. zapytanych. Nieco rzadziej na zdrowym rozsądku polega ogół respondentów z regionu EMEA – mowa o 35 proc. badanych. Organy władzy publicznej to z kolei źródło wiedzy z obszaru cyberbezpieczeństwa zaledwie dla 8 proc. Polaków.

Subiektywne porady i opinie na temat cyberbezpieczeństwa mogą oznaczać deficyt naprawdę solidnych środków bezpieczeństwa. Przeciętnemu człowiekowi może wydawać się mało prawdopodobne, że jego domowa sieć Wi-Fi zostanie zhakowana lub ktoś ukradnie jego dane podczas korzystania z sieci publicznej. Tymczasem atakującym często wystarczy tylko jedna okazja i krótka chwila, by uzyskać dostęp do systemów całych organizacji.

Firmy nie konkurują już jako pojedyncze organizmy, ale jako całe ekosystemy. Wszystkie są sumą wielu różnorodnych i zmiennych części składowych — mówi Lother Renner, dyrektor Cisco ds. bezpieczeństwa cybernetycznego w regionie EMEA. — Nasze badania dotyczące postaw konsumenckich wskazują na zwiększające się ryzyko indywidualnego błędu, którego skutki mogą narastać lawinowo i mieć ogromne konsekwencje dla całych korporacji. Przy wszystkich środkach bezpieczeństwa wdrożonych na całym świecie, firmy nadal nie mogą wyeliminować błędów ludzkich. Czy to przez złośliwe zamiary czy przypadkowe udostępnienie krytycznych danych lub włamanie, ludzie wciąż stanowią największe ryzyko dla każdej organizacji.

Firmy muszą dbać o bezpieczeństwo pracowników w sieci

Gdy w wyniku pandemii i masowego przejścia na pracę zdalną i hybrydową granica między pracą a domem trwale się zatarła, nawyki wykorzystywane do aktywności osobistej są coraz częściej stosowane w pracy, co stanowi ogromne zagrożenie dla organizacji. Chociaż nie mogą one nigdy do końca wyeliminować ludzkiego błędu, z pewnością mogą złagodzić jego konsekwencje.

– Firmy powinny bezpiecznie przechowywać dane w chmurze i umożliwiać dostęp w oparciu o zasady zerowego zaufania (zero trust), dostosowując dostęp do indywidualnych potrzeb i kontekstu. Z kolei kontrolowanie dostępu do systemów w chmurze za pośrednictwem architektury Secure Access Service Edge (SASE) zapewnia zespołom bezpieczeństwa wgląd i kontrolę dostępu zdalnego. Praca hybrydowa to przyszłość pracy, dlatego solidna strategia i inwestycje związane z urządzeniami, protokołami i zabezpieczeniami są kluczowe – podsumowuje Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Olek
  2022-12-30 23:53:08
  temat bardzo na czasie, trzeba o tym nadal mówić! znalazłem fajny artykuł o bezpieczeństwie w sieci:euvic. com/pl/cyberbezpieczenstwo- w-sektorze-finansowym/ i zamierzam jeszcze trochę poczytać, bo wiedzy nigdy dość
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja prawna

Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

PGG zapewnia o dostępności węgla opałowego w e-sklepie i składach firmowych

Polska Grupa Górnicza (PGG) miesięcznie kieruje do sprzedaży w swoim sklepie internetowym ok. 270-300 tys. ton węgla opałowego, czyli całość bieżącej produkcji - podała w czwartek 29 września firma, zapewniając o stałej dostępności węgla w e-sklepie i składach firmowych.

REKLAMA

Z końcem września wiele zmian w prawie pracy!

Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.

W niedzielę w stolicy duże utrudnienia. Ulicami Warszawy przejdzie "Marsz Miliona Serc"

Warszawiaków i przyjezdnych czekają w niedzielę 1 października duże utrudnienia. Ulicami stolicy przejdzie organizowany przez Koalicję Obywatelską "Marsz Miliona Serc". Marsz rozpocznie się o godz. 12.00 na Rondzie Dmowskiego, następnie przejdzie ulicami Marszałkowską, Świętokrzyską, Jana Pawła II, a zakończy się na Rondzie Radosława.

REKLAMA