REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Adopcja, Ojciec

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podział kompetencji między rodziną zastępczą a rodzicami

Jeżeli sąd opiekuńczy nie postanowi inaczej, obowiązek i prawo wykonywania bieżącej pieczy nad osobą małoletniego umieszczonego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, jego wychowania oraz reprezentowania w dochodzeniu świadczeń przeznaczonych na zaspokojenie jego potrzeb należą do rodziny zastępczej albo placówki opiekuńczo-wychowawczej. Inne obowiązki i prawa wynikające z władzy rodzicielskiej należą do rodziców małoletniego.

Adoptujemy dziecko - co z urlopem macierzyńskim i wychowawczym?

Rodzicom adopcyjnym przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego aż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia. Dzięki temu niemowlę uzyskuje niezbędną opiekę, a starsze dziecko ma możliwość przyzwyczajenia się do nowej rodziny. Urlop wychowawczy udzielany jest na takich samych zasadach jak w przypadku rodziców biologicznych.

Co należy wiedzieć o zasiłku macierzyńskim?

Zasiłek macierzyński co do zasady przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko. W określonych przypadkach zasiłek przysługuje również ojcu dziecka, pod warunkiem ze podlega on ubezpieczeniu chorobowemu.

Kiedy do adopcji konieczna jest zgoda blankietowa?

Przysposobienie całkowite jest odmianą przysposobienia pełnego. Przysposobienie całkowite jest możliwe, gdy rodzice naturalni dziecka zgodzili się przed sądem na przysposobienie ich dziecka, nie wskazując osoby, która ma je przysposobić tzw. zgoda blankietowa. Wówczas zawsze sporządza się nowy akt urodzenia dziecka, z przysposabiającymi wpisanymi jako rodzice. Dziecko otrzymuje tez nazwisko "nowych" rodziców.

REKLAMA

Z ważnych powodów można żądać rozwiązania przysposobienia

Z ważnych powodów zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający mogą żądać rozwiązania stosunku przysposobienia przez sąd. Rozwiązanie stosunku przysposobienia nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro małoletniego dziecka.

Jak obalić domniemanie ojcostwa męża matki?

W prawie rodzinnym istnieje domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki. Domniemanie może być obalone jedynie poprzez wystąpienie z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa.

Dłuższy urlop ojcowski dla rodziców adopcyjnych

Od 1 stycznia 2011 r. więcej ojców adopcyjnych będzie mogło skorzystać z urlopu ojcowskiego. Dzięki zmianom w Kodeksie pracy ojciec adopcyjny złoży u pracodawcy wniosek o urlop, gdy przysposabiane dziecko skończyło już rok.

Zaprzeczenie ojcostwa - kiedy możliwe?

Mężczyźnie przysługuje możliwość wniesienia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Musi jednak zachować odpowiedni termin i spełnić odpowiednie wymogi.

REKLAMA

Jak otrzymać zasiłek macierzyński w razie adopcji?

Osoby, które przyjęły dzieci na wychowanie mają prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Za ten okres mają oni prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Kiedy ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Zgodnie z nazwą zasiłek macierzyński przysługuje matce, która urodziła dziecko. Jednak w określonych sytuacjach prawo do zasiłku może otrzymać również ojciec dziecka.

Urlop ojcowski dla rodziców adopcyjnych od stycznia 2011 r.

Od 1 stycznia 2011 roku wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli rodzicom adopcyjnym skorzystać z urlopu ojcowskiego w szerszym niż obecnie zakresie.

Adopcja - czy potrzebna zgoda dziecka?

Do adopcji niezbędna może okazać się zgoda dziecka. Pamiętać musimy także o zgodzie jego rodziców chyba, że zajdą pewne określone okoliczności wykluczające ten warunek.

Powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Mężczyzna, który uznał dziecko, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. Dodatkowo mężczyzna, który uznał ojcostwo jest chroniony, gdy ze względu na stan psychiczny nie był w stanie należycie zadbać o ochronę własnych interesów.

Ile wynosi urlop ojcowski w 2011 roku

Od roku 2010 wprowadzono przepis zezwalający ojcom wychowującym dzieci na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Jaki będzie wymiar tego urlopu w roku 2011.

Zakończenie adopcji - kiedy możliwe

Przysposobienie, potocznie zwane adopcją, może zostać rozwiązane zarówno na żądanie rodzica jak i przysposobionego dziecka. Do stwierdzenia zakończenia adopcji konieczne jest orzeczenie sądu opiekuńczego.

Standardy w domach dziecka

Placówki opiekuńczo-wychowawcze wciąż nie spełniają odpowiednich standardów. Tak wynika z informacji zebranych przez resort pracy.

Urlop ojcowski dla przysposabiającego

Pracownicy będą mogli skorzystać z urlopu ojcowskiego w ciągu roku od momentu zaadoptowania dziecka.

Kiedy rodzice adopcyjni mają prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu o przysposobienie ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Kiedy można unieważnić uznanie ojcostwa?

Uznania ojcostwa można dokonać na dwa sposoby. Natomiast unieważnienia można domagać się wyłącznie na drodze sądowej i tylko z powodu ściśle określonych przyczyn.

Czy rodzice adopcyjni mają prawo do 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem

Wraz z mężem adoptowaliśmy 2,5 letnią córeczkę. Czy przysługuje nam 2 dni opieki nad dzieckiem, tak jak biologicznym rodzicom dziecka?

Czy rodzice adopcyjni maja prawo do takiego samego urlopu macierzyńskiego jak rodzice naturalni?

Pracownicy adoptujący dzieci mają prawo do urlopu udzielonego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem na podobnych zasadach jak rodzice naturalni. Za okres takiego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym przysługuje zasiłek macierzyński.

Kto może być ojcem chrzestnym?

W świecie współczesnym daje się zauważyć pewne odejście od prawnych i historycznych nakazów dotyczących wyboru chrzestnego podczas sakramentu chrztu. W tej chwili jest to najlepszy przyjaciel, często brat lub siostra, ktoś, kto jest ważny dla rodziców. Ale czy chrzestny powinien być wybierany według takiej miary?

Czy przyjmującym dziecko na wychowanie przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński?

Tak jak inni rodzice, przyjmując dziecko na wychowanie, bezpośrednio po zasiłku na warunkach urlopu macierzyńskiego, możemy skorzystać z prawa do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, za okres którego przysługuje również zasiłek macierzyński.

Czy dopuszczalne jest zaprzeczenie ojcostwa po śmierci ojca?

Matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Sytuacja może jednak skomplikować się jeśli w tym terminie mąż matki dziecka umrze. Czy wówczas możliwe jest zaprzeczenie jego ojcostwa?

Czas na Małe Domy Dziecka

Na dzień dzisiejszy przeciętny Dom Dziecka sprawuje opiekę nad kilkudziesięcioma wychowankami. Ma to zmienić będąca na razie w projekcie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie opieki zastępczej.

Wyższa pomoc dla rodzin zastępczych

Rada powiatu poprzez uchwałę może podwyższyć wysokość pomocy dla rodzin zastępczych, także na kontynuacje nauki i usamodzielnianie się ich wychowanków.

Rozmawiali o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Zarząd Główny ZNP zorganizował debatę na temat rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Organizacje pozarządowe przestrzegają przed nowelizacją

Już tylko Senat może zmienić nowelizowane przepisy kodeksu karnego, w przeciwnym razie handel dziećmi zostanie w Polsce zalegalizowany. O sytuacji alarmują liczne organizacje pozarządowe, które buntują się przeciwko nowym przepisom.

Apel Fundacji DAR (Dziecko – Adopcja – Rodzina)

Władza rodzicielska powierzona ojcu

Dziecko aż do pełnoletniości pozostaje pod władzą rodzicielską. Z reguły jest ona sprawowana przez obojga rodziców. Zdarza się jednak tak, iż jest ona powierzana wyłącznie ojcu dziecka. Niniejszy artykuł przedstawi prawne uregulowania powyższej kwestii.

Urlop wychowawczy w razie adopcji

Rodzice zastępczy zapewniają opiekę i wychowanie dziecku którego biologiczni rodzice są nieznani albo pozbawieni praw rodzicielskich lub którym ograniczono władzę rodzicielską. Nie ma zatem przeszkód, aby pracownik który zaadoptował dziecko (został opiekunem prawnym dziecka) skorzystał z urlopu wychowawczego, który jest czasem osobistej opieki nad dzieckiem.

Kompendium wiedzy o rodzinie zastępczej

Dziecku pozbawionemu całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej zapewnia się opiekę i wychowanie w rodzinie zastępczej. Dopiero kiedy nie ma takiej możliwości, dziecko może być skierowane do placówki opiekuńczo-wychowawczej (domu dziecka). Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej następuje na podstawie orzeczenia sądu. Pierwszeństwo w pełnieniu funkcji rodziny zastępczej mają osoby spokrewnione lub spowinowacone z dzieckiem, jeżeli dają gwarancję poprawy sytuacji dziecka. W przypadku, gdy osoby spokrewnione z dzieckiem nie mogą pełnić funkcji rodziny zastępczej, sąd opiekuńczy wskazuje innych kandydatów, zgłaszających gotowość do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.

Prawa dziecka w opiece zastępczej

Każdemu dziecku bez względu na wiek i narodowość, które tylko przebywa na terytorium Rzeczpospolitej przysługują prawa osobiste. Prawa osobiste należy utożsamiać z prawami człowieka.

Szykują się zmiany w procedurze adopcyjnej

Wkrótce do sejmu trafi projekt zmian w procedurze adopcyjnej. Zmiany mają na celu zniesienie luki prawnej, dzięki której w świetle prawa za ojca mogła zostać uznana osoba nie mająca nic wspólnego z dzieckiem. Dzięki tej luce w prawie mogło dochodzić do nielegalnej adopcji.

Ośrodki adopcyjno-opiekuńcze i ich zadania

O powodzeniu przysposobienia decyduje prawidłowy dobór jego stron i właściwe przygotowanie rodziców adopcyjnych. Zadania te należą do ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.

Zgoda anonimowa na adopcję

Najdalej idącą postacią przysposobienia jest adopcja całkowita. Wiąże ona dziecko z nową rodziną w sposób zupełny, co w konsekwencji oznacza, że jest nierozwiązywalna.

Adopcja i jej rodzaje

Osoby pragnące przysposobić małoletniego mogą wybrać pomiędzy trzema formami adopcji. Warto mieć świadomość, kiedy adopcja może być rozwiązana, oraz jakie skutki wywołuje.

Jak dziedziczy adoptowany?

W razie braku testamentu ustawa określa, kto dziedziczy po zmarłym. W świetle prawa po rodzicach dziedziczą nie tylko dzieci naturalne, ale także adoptowane. Zakres powołania do spadku po dalszych krewnych zależy od rodzaju dokonanej adopcji.

Baza ośrodków adopcyjnych

Adopcja na odległość - spis instytucji

Przedstawiamy witryny internetowe instytucji, które prowadzą akcję "Adopcji na odległość" - programu opartego na finansowym wsparciu dzieci z Trzeciego Świata. Na podanych stronach można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące kosztów i procedury.

Adopcja ze wskazaniem dozwolona przez prawo

Boisz się żmudnego procesu adopcyjnego. Chcesz przygarnąć maleństwo, o które możesz dbać od najwcześniejszych dni. Albo - jesteś matką, która nie może podjąć się wychowania dziecka, ale chce przekazać je od razu w ręce przyszłych rodziców i oszczędzić tułaczki po domach dziecka. Możesz skorzystać z adopcji ze wskazaniem.

Adopcja na odległość - podaruj na święta lepsze dzieciństwo

Adoptując na odległość nie przygarniasz dziecka do rodziny, nie stajesz się nawet prawnym opiekunem. Więcej, dziecko i adoptujący mogą się nigdy nie poznać. Adopcja na odległość to forma pomocy ubogim dzieciom (najczęściej z krajów Trzeciego Świata). Polega przede wszystkim comiesięcznym wspomaganiu finansowym dziecka i utrzymywaniu z nim korespondencyjnego kontaktu.

Od stycznia 2010 równe prawa do urlopów i ochrona przed zwolnieniem dla rodziców adopcyjnych

Prawo pracy coraz mniej różnicuje przywileje dla rodziców naturalnych i przysposabiających. Z istoty macierzyństwa naturalnego wynikają oczywiście prawa, których adoptujący rodzic mieć nie może. Jednak co do zasady sytuacja przyjmujących dziecko do rodziny ma się poprawić wraz z projektem nowelizacji Kodeksu Pracy, przegłosowanej przez Sejm.

Adopcja a rodzina zastępcza

Obie instytucje - adopcja i rodzina zastępcza - mają stworzyć dziecku odpowiednie środowisko wychowawcze i rodzinne. Jednak skutki, jakie prawo wiąże z założeniem rodziny zastępczej, a jakie z adopcją znacznie się różnią.

Prawne aspekty przysposobienia

Przysposobienie (adopcja) jest powstałym z woli osób zainteresowanych stosunkiem prawnym, jaki istnieje pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Jest to stosunek rodzicielski, w ramach którego między przysposabiającym (rodzicem adopcyjnym) a przysposobionym (dzieckiem adoptowanym) powstają wszelkie obowiązki i prawa właściwe dla naturalnego stosunku pomiędzy rodzicami a dziećmi.

Skutki prawne adopcji

Przysposobienie (zwane adopcją) to czasem dla wielu rodziców jedyna szansa na stworzenie pełnej rodziny. Cały proces jest dość długotrwały, wymaga zarówno dokładnej analizy danych dotyczących kandydatów na rodziców, jak i szczegółowych ustaleń prawnych. W polskim systemie prawnym adopcja może mieć charakter całkowity, pełny bądź niepełny. Wpływa to na skutki prawne wynikające z przysposobienia.

Jak zostać rodziną zastępczą?

Adopcja jest często mylona z rodziną zastępczą. Tymczasem, obie te instytucje powołano, aby stworzyć dzieciom, opuszczonym przez biologicznych rodziców, dom i zapewnić im opiekę. Różnica polega na tym, że adoptowane dziecko i adoptującego łączą więzy prawne, staje się on w świetle prawa rodzicem przysposobionego. Rodziny zastępcze są formą opieki nad dzieckiem, ale nie powodują powstania tej więzi.

Adopcja zagraniczna

Przepełnione domy dziecka, problemy ze znalezieniem chętnych na adopcje? Te problemy mogłyby zostać choć częściowo rozwiązane, gdyby uprościć proces adopcji zagranicznej. Na Zachodzie problem osieroconych dzieci praktycznie nie istnieje, stąd duże zainteresowanie możliwością przysposobienia w krajach zza dawnej żelaznej kurtyny.

Adopcja dziecka żony – przysposobienie pasierba

Jestem w związku małżeńskim z kobietą, która posiada dziecko z wcześniejszego, nieformalnego związku. Ojciec dziecka uznał swoje ojcostwo parę lat temu, od początku jednak nie wypełniał swoich obowiązków rodzicielskich, nie płaci alimentów, nie interesuje się dzieckiem. Chciałbym zaadoptować dziecko, ale nie wiem jak wygląda kwestia zgody ojca biologicznego.

Kto może adoptować dziecko?

Samo prawo nie stawia zbyt wielu warunków dla kandydata na rodzica. Jednak w praktyce adoptować mogą Ci rodzice, którzy mają odpowiednie kwalifikacje moralne, psychologiczne i co nie mniej ważne mogą zapewnić dziecku godziwy byt. Oceny przysposabiających dokonują ośrodki adopcyjne i sądy.

REKLAMA