REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Notariusz, Postępowanie spadkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pierwsza skarga nadzwyczajna w SN zakończona uchyleniem orzeczenia spadkowego

Sąd Najwyższy rozpatrzył pierwszą skargę nadzwyczajną. Wyrok uchylił orzeczenie spadkowe, wydane przez jeden z sądów rejonowych w 2000 r.

Podział majątku przed rozwodem

Czy podział majątku przed rozwodem jest możliwy? Okazuje się, że tak. Podpowiadamy jak go dokonać oraz ile to kosztuje.

Oświadczenie o przyjęciu spadku z mocy ustawy 2019 – WZÓR

Spadkobierca, wedle własnej woli, może spadek przyjąć bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też ten spadek odrzucić. Na złożenie stosownego oświadczenia spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swego powołania.

Taksa notarialna 2019 – odpisy, wypisy, poświadczenia i inne czynności

Za udokumentowanie danej czynności prawnej notariusz pobiera pewne opłaty, które nie mogą jednak przekroczyć maksymalnych stawek taksy notarialnej, które zostały określone w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości w tej sprawie. Poniżej znajdą państwo maksymalne stawki taksy notarialnej za dokonanie odpisów, wypisów, poświadczeń i innych czynności w 2019 r.

REKLAMA

Taksa notarialna 2019 – akty notarialne

Do zachowania ważności czynności prawnej przepisy często wymagają jej dokonania w określonej prawem formie, a więc np. w formie aktu notarialnego. Za sporządzenie aktu notarialnego notariusze pobierają opłaty, jednak nie mają tutaj pełnej dowolności ponieważ są ograniczeni określonymi w rozporządzeniu maksymalnymi stawkami taksy notarialnej. Ile zapłacisz za akt notarialny w 2019 r.?

Jak zmienić postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku?

Nic nie jest wieczne, również sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, które w pewnych okolicznościach może zostać zmienione przez sąd. Aby jednak doszło do zmiany postanowienia, musi zaistnieć uzasadnione przypuszczenie, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu 2018/2019 – WZÓR

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku ma na celu rozwianie wątpliwości co do statusu spadku i osób uczestniczących w tym postępowaniu. Prawo do złożenia wniosku do sądu o wszczęcie postępowania ma każda osoba mająca interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku. Jak powinien wyglądać taki wniosek?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy 2018/2019 – WZÓR

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku ma na celu rozwianie wątpliwości co do statusu spadku i osób uczestniczących w tym postępowaniu. Prawo do złożenia wniosku do sądu o wszczęcie postępowania ma każda osoba mająca interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku. Jak powinien wyglądać taki wniosek?

REKLAMA

Spadkodawca zalegał z alimentami? Możesz odziedziczyć spory dług - jak tego uniknąć?

Spadkobiercy dziedziczą cały majątek po spadkodawcy, w tym konieczność spłaty zaległych rat alimentów. Jeżeli zaległości były wyższe, niż 500 zł, które regulował Fundusz Alimentacyjny, to różnica między zasądzonym świadczeniem, a wypłacanym, wchodzi w skład spadku jako dług. Istnieje jednak pewien sposób na to by uniknąć tego zobowiązania - jak to zrobić?

Spadek 2018 – wszystko co musisz wiedzieć

Spadek to ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego przechodzących na spadkobierców z chwilą śmierci spadkodawcy. Przedstawiamy najważniejsze informacje odnośnie dziedziczenia.

Egzaminy prawnicze dwa razy w roku

Do sejmu trafił projekt rewolucyjnych zmian w zakresie przeprowadzania prawniczych egzaminów zawodowych. Posłowie chcą, aby egzaminy prawnicze były przeprowadzane dwa razy w roku i aby kandydaci mogli poprawiać tylko to, czego nie zdali.

Egzamin notarialny 2017 - wyniki

Do egzaminu notarialnego na terenie całego kraju przystąpiło w tym roku łącznie 468 osób. Ile z nich uzyskało pozytywny wynik?

5 września rozpocznie się egzamin notarialny

Od jutra do 7 września odbywać się będzie egzamin notarialny. Wnioski o dopuszczenie do egzaminu notarialnego w 2017 roku złożyły 493 osoby.

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze – 30 września 2017 r.

W dniu 30 września 2017 r. o godzinie 11.00 odbędą się egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną oraz państwowy egzamin na aplikację komorniczą. Kandydaci będą musieli zmierzyć się ze 150 pytaniami na teście jednokrotnego wyboru.

Wykaz aktów prawnych na egzamin wstępny na aplikację notarialną w 2017 r.

Ogłoszenie w sprawie wykazu tytułów aktów prawnych na egzamin wstępny na aplikację notarialną w 2017 r.

Przeciwko komu kierować roszczenie o zachowek?

W pierwszej kolejności roszczenie o zachowek powinniśmy kierować przeciwko spadkobiercom zmarłego. Co możemy zrobić w sytuacji, gdy od nich nie możemy otrzymać należnego nam zachowku?

Dzień Otwarty Notariatu w listopadzie 2015 r.

Dzień Otwarty Notariatu, organizowany od 2010 roku zawsze w ostatnią sobotę listopada, jest jedną z ważniejszych inicjatyw samorządu notarialnego. Coroczna społeczna akcja edukacyjna pozwala wszystkim zainteresowanym uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla każdego obszarach prawa.

Zmiany w prawie spadkowym

Nowelizacja prawa spadkowego weszła w życie w niedzielę. Wprowadza zasadę dziedziczenia długów tylko do wysokości odziedziczonego majątku. Przyczynia się również do większej ochrony spadkobierców.

Czy notariusz może odmówić sporządzenia aktu notarialnego?

Czy notariusz może odmówić dokonania czynności notarialnej w sytuacji, kiedy jest ona sprzeczna z prawem? Co zrobić w sytuacji, kiedy notariusz podczas zawierania umowy deweloperskiej, odmawia poświadczenia umowy twierdząc, że projekt budowlany jest niezgodny z przepisami powołując się na rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 roku w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2012 r., poz. 462 z późn. zmianami).

Wykaz aktów prawnych na aplikację notarialną w 2015 r.

Przewodniczący zespołu do przygotowania pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych, podaje do publicznej wiadomości wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin wstępny na aplikację notarialną w 2015 r.:

Kasa fiskalna u prawnika, lekarza i mechanika

Od 1 stycznia 2015 roku kasa fiskalna powinna być także u prawnika, lekarza, mechanika, kosmetyczki oraz w firmie prowadzącej działalność gastronomiczną. Przedsiębiorcy mają czas do 1 marca na dostosowanie się do przepisów wprowadzających obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych.

Płacenie kartą u notariusza

Pytanie o formę płatności jest coraz częściej stawiane przez klientów kancelarii notarialnych. Niestety za czynności notarialne nie można zapłacić kartą. Dlaczego rejent przyjmuje płatności jedynie w formie gotówki lub przelewu?

Oświadczenie woli u notariusza

Czym jest tzw. oświadczenie woli, czyli konstrukcja prawna, z którą w praktyce notarialnej mamy do czynienia bardzo często? Jakie warunki powinno spełniać oświadczenie woli by zostało uznane za prawnie skuteczne?

Dalsza informatyzacja ksiąg wieczystych

Projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego przewiduje dalszą informatyzację ksiąg wieczystych. 5 listopada sejmowa komisja do spraw kodyfikacji jednogłośnie zaakceptowała projekt.

Związek partnerski - umowa

Wiele spraw da się uregulować w drodze odpowiednich umów. Pokazuje to m.in. przykład zawartej przed notariuszem tzw. umowy partnerskiej.

Kasa fiskalna dla prawnika od 2015 roku

Wchodzące w życie od 1 marca 2015 roku rozporządzenie ministra finansów nakłada na podmioty świadczące usługi prawne na rzecz klientów indywidualnych obowiązek posiadania kas fiskalnych. Proponowane zamiany obejmą obok prawników również doradców podatkowych. Jednak nie będą dotyczyć notariuszy (tylko w określonych przypadkach). Obligatoryjne kasy fiskalne mają służyć ochronie konsumentów, którzy często nie otrzymują potwierdzenia skorzystania z usług.

Ulga mieszkaniowa

Ulga mieszkaniowa na gruncie znowelizowanej 27 grudnia 2013 roku ustawy o podatku od spadków i darowizn rozumiana jest jako konstrukcja umożliwiająca uniknięcie zapłaty podatku od nabytej nieodpłatnie nieruchomości. Kto i na jakich warunkach może skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Odrzucenie spadku w polskim prawie

W sytuacji, gdy długi spadkowe są znaczne i mogą przewyższyć wartość spadku, należy rozważyć odrzucenie spadku, ewentualnie przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W sytuacji gdy decydujemy się na odrzucenie spadku, pamiętajmy o swoich dzieciach. Jak wygląda procedura odrzucenia spadku?

Testament ustny – zmiany w prawie spadkowym

Testament ustny to szczególna forma sporządzenia ostatniej woli. Dotyczy osób, wobec których zachodzi obawa rychłej śmierci. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zapowiada reformę prawa spadkowego w zakresie testamentu ustnego oraz prawa do zachowku.

Kiedy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest nieważne?

Oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku jest bezwarunkowe, bezterminowe i nieodwołalne. Jeżeli będzie dotknięte wadami oświadczenia woli, może być objęte bezwzględną nieważnością. W jaki sposób złożyć ważne oświadczenie?

Odrzucenie obciążonego długami spadku

Testament jest wyrazem swobody w decydowaniu o tym, komu chce się przekazać majątek. Testament może być w każdej chwili odwołany przez spadkodawcę, w całości lub częściowo. Bliscy spadkodawcy mogą uniknąć zapłacenia podatku od nabycia spadku. Spadek z długami można odrzucić, ale nie w każdym wypadku jest to możliwe. Kwestie te wyjaśnione zostały poniżej.

Kto ma prawo do wyższego zachowku?

Osobom, które byłyby powołane do spadku w drodze ustawy należy się zachowek. Uprawnieni stale niezdolni do pracy bądź małoletni mają prawo do wyższego zachowku w wysokości dwóch trzecich wartości udziału spadkowego, który by im przypadał w drodze dziedziczenia ustawowego.

Unieważnienie testamentu notarialnego

Testament notarialny jest jedną z najbezpieczniejszych form testamentów zwykłych, który jest traktowany jako dokument urzędowy i musi spełniać określone wymagania ustawowe. W jaki sposób można zatem unieważnić testament notarialny?

Zakaz reklamy notariuszy

Notariusz jest osobą zaufania publicznego zobowiązaną do przestrzegania podstawowych zasad etyki zawodowej. Osobista reklama notariusza w jakiejkolwiek postaci jest zabroniona i uznana za czyn nieuczciwej konkurencji. Jednakże dozwolone jest zakładanie stron internetowych kancelarii notarialnych oraz umieszczanie tablic informujących o miejscu znajdowania się kancelarii.

Rozwód czy separacja?

Zanim para zdecyduje się na ostateczny krok, pewnym rozwiązaniem okazuje się separacja. Sąd może orzec o rozwodzie tylko jeśli rozkład małżeństwa jest „zupełny” i „trwały”.

Sejm przyjął pierwszą transzę deregulacji

Przyjęta ustawa dereguluje ostatecznie 50 zawodów podległych ośmiu Ministrom, nowelizuje 27 ustaw oraz obejmuje grupy zawodowe liczące ponad 535 tysięcy osób. w konsultacjach uczestniczyło 500 podmiotów.

Deregulacja w Sejmie

Deregulacja proponowana przez rząd objęłaby 50 zawodów. Ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów jest obecnie przedmiotem prac sejmowych.

Czy notariusz może odmówić dokonania czynności notarialnych?

Notariusz może odmówić dokonania czynności notarialnych dotyczących obrotu wartościami majątkowymi

Umowa deweloperska krok po kroku

W celu nabycia prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego sporządzamy umowę deweloperską. Umowa ta zobowiązuje dewelopera do ustanowienia prawa odrębnej własności i przeniesienia go na nabywcę po zakończeniu budowy, a nabywcę do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera.

Zrzeczenie się użytkowania wieczystego

Czy można zrzec się użytkowania wieczystego przez jednostronne oświadczenie woli? Odpowiedź nie jest tak oczywista.

Sporządzone w Niemczech pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości w Polsce

Czy pełnomocnictwo sporządzone w Niemczech, przy którym podpis mocodawcy jest notarialnie poświadczony, wystarcza do sprzedaży nieruchomości w Polsce?

Deregulacja przyjęta przez rząd

W obecnym projekcie ustawy deregulacji ma podlegać 50 zawodów. Nowelizacja została przyjęta przez Radę Ministrów.

Poświadczenia spadkowego dokonamy w całej Europie

Europejskie Poświadczenie Spadkowe ma ułatwić wykazywanie praw do spadku we wszystkich państwach członkowskich Unii.

Zmiana oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

Gdy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, możliwe jest uchylenie się od jego skutków prawnych. Dotyczy to również osób, które nie złożyły w terminie wymaganego oświadczenia.

Jakie sprawy załatwimy u notariusza?

Notariusz sporządza głównie akty notarialne. Czynności notarialne dokonywane przez notariusza mają charakter dokumentu publicznego.

Darowizna mieszkania- koszty notarialne

Umowa darowizny nieruchomości może być zawarta jedynie w formie aktu notarialnego. Pociąga to za sobą pewne koszty, których wysokość uzależniona jest od wartości rzeczy którą rozporządzamy.

Uwolnienie zawodów regulowanych

Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy deregulacyjnej ma ułatwić dostęp do 49 zawodów. W resorcie trwają prace nad kolejnymi 180 zawodami.

Termin egzaminu adwokackiego, radcowskiego i notarialnego w 2012 r.

Znamy termin egzaminów zawodowych, do których latem 2012 r. przystąpią aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni.

Odpowiedzialność cywilna notariusza

Podczas wykonywania czynności notarialnych notariusz powinien zachować szczególną staranność. Czasami jednak notariusze popełniają błędy. Na czym polega odpowiedzialność cywilna notariuszy?

Jak dziedziczy dziecko nienarodzone?

Jakie są warunki dziedziczenia dzieci poczętych lecz jeszcze nie narodzonych? Czy dziecko poczęte dziedziczy długi spadkodawcy?

REKLAMA