REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pełnomocnik, Czynność prawna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ile zarabia adwokat?

Zmianie ulegnie minimalna stawka wynagrodzenia dla profesjonalnych pełnomocników.

Czy osoba prawna może żądać pełnomocnika z urzędu?

W procesie cywilnym osoba fizyczna może żądać adwokata z urzędu. A jak jest z osobą prawną? Czy spółka może korzystać z pomocy pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym?

Czy umowę najmu można zawrzeć przez pełnomocnika?

Pełnomocnictwo umożliwia dokonanie czynności prawnych w imieniu innej osoby. Jest bardzo przydatne, gdy nie możemy osobiście zawrzeć umowy. Czym jest pełnomocnictwo? Czy można go udzielić do wynajęcia w naszym imieniu mieszkania?

Pełnomocnik przed e-sądem

Strona w postępowaniu przed e-sądem może działać osobiście lub przez pełnomocnika. Nie ma natomiast obowiązku dołączania pełnomocnictwa do sprawy.

REKLAMA

Głosowanie przez pełnomocnika w wyborach parlamentarnych w 2015 roku

Osoba o orzeczonym umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności może zagłosować w wyborach parlamentarnych w 2015 roku przez pełnomocnika. W celu głosowania przez pełnomocnika należy złożyć wniosek w urzędzie gminy, najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów.

Pełnomocnik przed sądem

W postępowaniu cywilnym można posiadać pełnomocnika. Co do zasady każdy może przed sądem występować samodzielnie, z wyjątkiem określonych postępowań.

Jak powiadomić urząd o zmianie pełnomocnika?

Prowadzę firmę. Od około 2 lat, od czasu do czasu korzystam z pomocy radcy prawnego w bieżących sprawach firmy, a w szczególności w kwestiach podatkowych. Zastanawiam się jednak nad rozwiązaniem współpracy z dotychczasowym prawnikiem i chciałbym nawiązać współpracę z doradcą podatkowym. Czy o ewentualnej zmianie powinienem powiadomić urząd skarbowy i w jakim czasie powinienem to zrobić?

Kto może być pełnomocnikiem w postępowaniu sądowoadministracyjnym?

Prawo do pomocy w postępowaniu jest jednym z aspektów gwarantowanego Ci w Konstytucji RP prawa do obrony (por. art. 42 ust. 2). W toku postępowania masz bowiem możliwość korzystania z pomocy profesjonalnego prawnika, i to nie tylko z wyboru, ale także z urzędu.

REKLAMA

Data pewna

Data pewna jest szczególną formą czynności prawnej. Polega na urzędowym poświadczeniu dnia, w którym dokonano czynności prawnej.

Adwokat

Termin adwokat wywodzi się od łacińskiego słowa advocare, które oznacza „wzywać na pomoc”. Wykonywanie zawodu adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej.

Rzecznik patentowy

Zawód rzecznika patentowego jest zawodem zaufania publicznego. Rzecznik świadczy pomoc prawną i techniczną.

Termin

Przez termin należy rozumieć pewne ograniczenie w czasie skuteczności czynności prawnej. Jeżeli dla czynności zastrzeżono termin to powstanie lub ustanie czynności prawnej należy wiązać z jego upływem (zdarzenie przyszłe, pewne).

Warunek

Przez warunek rozumie się zastrzeżenie ważności czynności prawnej od zdarzenia przyszłego i niepewnego.

Przedstawicielstwo

Przedstawicielstwo to instytucja prawa cywilnego polegająca na tym, że czynność prawna dokonywana zostaje przez osobę zwaną przedstawicielem, w imieniu osoby zwanej reprezentowanym, oraz że pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

Pełnomocnictwo

Przez pełnomocnictwo należy rozumieć czynność prawną, której treścią jest oświadczenie woli mocodawcy upoważniające osobę lub osoby do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie.

Oświadczenie woli

Przez oświadczenie woli należy rozumieć przejaw woli ludzkiej zmierzający do wywołania skutku prawnego w postaci powstania, zmiany, ustania stosunku prawnego. Wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej.

Obrońca

Obrońcą w postępowaniu karnym może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury.

Naczelna Rada Adwokacka

Siedzibą Naczelnej Rady Adwokackiej jest m.st. Warszawa.

Forma czynności prawnej

Przez formę czynności prawnej należy rozumieć sposób wyrażenie czynności na zewnątrz.

Czynność prawna

Przez czynność prawną należy rozumieć świadome i zgodne z przepisami prawa zachowanie, które zmierza do wywołania skutków prawnych mocą odpowiednich oświadczeń woli składających się na treść czynności prawnej.

Czy można kupić nieruchomość od pełnomocnika?

Przyjęto za powszechnie obowiązującą zasadę, że jeżeli chcemy zakupić bądź sprzedać nieruchomość, to obie strony muszą być przy tym obecne. Istnieje jednak możliwość zawarcia tego typu umowy przez osobę trzecią, czyli pełnomocnika.

Protokół jako czynność urzędowa

W postępowaniu w sprawach o wykroczenia, podobnie jak i w innych procedurach zachodzi konieczność dokumentowania podejmowanych czynności procesowych. Ma to niezwykle istotne znaczenie nie tylko z punktu widzenia treści przyszłego merytorycznego rozstrzygnięcia, ale również z uwagi na możliwość kontroli prawidłowości i kierunku postępowania w oparciu o wskazane dokumenty.

Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach

Pełnomocnictwo do głosowania może być udzielone jedynie przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta). Nie każdy jednak może zagłosować za pośrednictwem pełnomocnika.

Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu wykroczeniowym

W postępowaniu wykroczeniowym zarówno pokrzywdzony występujący jako oskarżyciel posiłkowy, jak i pokrzywdzony występujący samodzielnie w procesie mają prawo do ustanowienia jednego pełnomocnika w procesie. Pełnomocnik ten może pochodzić z wyboru strony (na podstawie oddzielnej umowy cywilnoprawnej) lub być wyznaczony przez sąd z urzędu.

Czy tylko adwokat może reprezentować w sądzie?

Nowelizacja przepisów kodeksu postępowania karnego zakłada, że pełnomocnikiem może być nie tylko adwokat, ale również radca prawny. Oznacza to, że uprawnienia radcy prawnego jako pełnomocnika zostały zrównane z uprawnieniami adwokata.

Jak poprawnie udzielić pełnomocnictwa?

Nie zawsze mamy możliwość dokonania danej czynności osobiście. Niekiedy konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa. Jak zrobić to poprawnie?

Nie musisz zostawać w domu na weekend, aby zagłosować w wyborach prezydenckich w 2015 r. – cz. II

W związku z ogromnym zainteresowaniem naszą wcześniejszą publikacją i licznymi pytaniami internatów odnośnie zbliżających się wyborów prezydenckich w 2015 r., poniżej przedstawiamy dodatkowe informacje na temat m. in. możliwości głosowania w wyborach prezydenckich poza granicami Polski, a także głosowania przez pełnomocnika.

Głosowanie przez pełnomocnika

W wyborach prezydenckich można głosować osobiście i przez pełnomocnika. Przez pełnomocnika mogą głosować osoby starsze i niepełnosprawne. Konieczne jest jednak złożenie wniosku w gminie.

Ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej

Art. 184 § 1 krio stanowi, że dla ochrony praw osoby, która z powodu nie obecności nie może prowadzić swoich spraw, a nie ma pełnomocnika – ustanawia się kuratora. Celem tego przepisu jest więc ochrona praw osoby nieobecnej, i to zarówno praw o charakterze osobistym, jak i majątkowym.

Odwołanie pełnomocnictwa

Podstawową cechą pełnomocnictwa udzielanego przez mocodawcę jest jego odwoływalność. Wraz ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, pełnomocnictwo przeważnie wygasa.

Rodzaje pełnomocnictw

Przepisy Kodeksu cywilnego wyróżniają trzy rodzaje pełnomocnictw: ogólne, rodzajowe oraz szczególne.

Pełnomocnictwo procesowe oraz pełnomocnictwo materialne

Pełnomocnictwo procesowe jest udzielane do dokonywania czynności przed sądem. Odróżnić należy od niego pełnomocnictwo materialne, które dotyczy dokonywania w imieniu mocodawcy czynności prawnych.

Pełnomocnik z urzędu nie tylko dla zwolnionych od kosztów

Od 19 kwietnia rozszerzony został krąg osób mogących się ubiegać o pełnomocnika z urzędu w postępowaniu cywilnym. O jego powołanie będą mogły starać się również osoby, które nie zostały zwolnione od kosztów sądowych.

Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych jest od listopada 2007 Jarosław Duda. Sprawuje on bezpośredni nadzór nad orzekaniem o niepełnosprawności oraz jej stopniu.

Bezdomni mają swoich rzeczników

Pomysł instytucji Rzecznika Osoby Bezdomnej ma służyć walce z zjawiskiem bezdomności. Rzecznik byłby koordynatorem wysiłków podejmowanych przez samorządy i organizacje pozarządowe.

Jakie są skutki niedochowania formy pisemnej

Brak formy pisemnej czynności może powodować nieważność. Częściej efektem zaniedbania jest jednak ograniczenie możliwości przeprowadzenia określonych dowodów.

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Instytucja zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika została wprowadzona do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na zasadzie wyjątku. Zasadą jest, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński nupturienci składają osobiście.

Możliwość głosowania przez pełnomocnika

Już w najbliższych wyborach prezydenckich - 2015, samorządowych do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - 2014 możliwe będzie oddanie głosu za pośrednictwem pełnomocnika. Głosowanie przez pełnomocnika to realizacja uprawnień gwarantowanych w Konstytucji.

Gdy pełnomocnik działa bez umocowania

Zawarcie umowy z osobą, która podaje się za pełnomocnika, a faktycznie nim nie jest, nie oznacza że umowa jest nieważna. Podmiot na rzecz którego działał rzekomy pełnomocnik może ją potwierdzić.

Prawo zamówień publicznych a pojęcie pełnomocnika i konsorcjum


Zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych, więcej niż jeden wykonawca może ubiegać się o wykonanie danego zamówienia. Konieczne jest wtedy zawarcie stosownej umowy i wyznaczenie pełnomocnika.

Kto jest konsumentem

Wg Kodeksu cywilnego konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Co wynika z tak sformułowanej definicji?

Zgoda małżonka na czynność prawną – kiedy potrzebna

Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na małżonków obowiązek współdziałania przy podejmowaniu decyzji. Są czynności prawne, których jednak nie dokonamy bez zgody małżonka.

Kiedy potrzebna jest zgoda rodzica na czynność prawną dziecka

Dzieci, jako osoby mające niewielkie doświadczenie życiowe, w dodatku nie w pełni rozwinięte psychicznie, podlegają szczególnej ochronie prawnej.

Małoletni w prawie cywilnym

Prawo cywile również posiada swoją definicję „osoby nieletniej”, i z punktu widzenia wszystkich definicji w poszczególnych gałęziach prawa, w prawie cywilnym małoletnim jest się najdłużej.

Zgoda małżonka czasem niezbędna

Prawo przewiduje obowiązek wyrażenia zgody na pewne czynności dokonane przez małżonka. Są to czynności zarządu majątkiem wspólnym np. wspólnym przedsiębiorstwem. Ograniczenie w zarządzaniu majątkiem dotyczy czynności, które mogą w rzeczywisty sposób wpłynąć na byt rodziny.

Zawarcie małżeństwa za granicą

Romantyczny ślub za granicą? Ostatnio coraz bardziej popularny wśród nowożeńców mniej przywiązanych do tradycji. Aby przystąpić do organizacji uroczystości, należy najpierw zapoznać się z formalnościami, które musi dopełnić młoda para. Z reguły ich załatwienie nie nastręcza trudności.

Co warto wiedzieć o sprawach z zakresu prawa pracy

Pracownik jest uprzywilejowany nie tylko w prawie pracy ale również w procedurze cywilnej. W sprawach pracowniczych może on liczyć na wiele udogodnień w sądzie.

Wykonawca testamentu

Kodeks cywilny pozwala spadkodawcy na powołanie w testamencie wykonawcy jego ostatniej woli. Taka sytuacja znana jest Polakom bardziej z amerykańskich filmów (gdzie wykonawcą testamentu zazwyczaj jest zaufany prawnik spadkodawcy), niż z doświadczenia praktycznego.

Czy partner może być pełnomocnikiem

Osoba nam bliska – partner życiowy, może mieć większe obeznanie w przepisach prawa – nie może jednak co do zasady reprezentować nas przed sądem.

Czy muszę mieć pełnomocnika w postępowaniu egzekucyjnym

Komornik wszczął w mojej sprawie postępowanie egzekucyjne. Ma wyrok sądu przeciwko mnie. Przed sądem nie miałam adwokata. Broniłam się sama. Czy do reprezentowania przed komornikiem potrzebny mi jest prawnik?

REKLAMA