REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop, Adopcja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Adopcja 2012

1 stycznia 2012 r. wchodzi w życie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Sprawdź co zmieni się w procedurze adopcyjnej i uprawnieniach rodziców adopcyjnych.

Adopcja dziecka - vademecum

Adopcja dziecka to poważny krok. Sprawdź jak wygląda procedura adopcyjna i jakie są skutki prawne orzeczenia przysposobienia.

Porada Eksperta: Prawa spadkowe adoptowanych dzieci w Niemczech

To, po kim dziedziczy dziecko zaadoptowane zależy od daty jego przysposobienia. O adopcji orzekają sądy rodzinne.

Urlopy pracownicze - vademecum

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego, komu przysługuje urlop bezpłatny, jak uzyskać urlop szkoleniowy i jak skorzystać z urlopu na żądanie.

REKLAMA

Dwie umowy o pracę

Co raz częściej zdarza się tak, że jedna osoba podejmuje dodatkową pracę u innego pracodawcy albo też otrzymuje od dotychczasowego pracodawcy propozycję równoczesnej pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę, czy też pracy na umowę zlecenie. Powstaje pytanie czy takie rozwiązanie prawne jest dopuszczalne?

Dzień wolny przy umowie zlecenia

Umowa zlecenia jest jedną z umów cywilnoprawnych, przez co nie mają w stosunku do niej zastosowania przepisy Kodeksu pracy. Takie uregulowanie sprawia, że wszystkie przepisy odnoszące się do stosunku pracy zawarte w kodeksie pracy nie mają zastosowania w powyższym przypadku, w tym także te odnoszące się do urlopów.

Przestępstwo nielegalnego organizowania adopcji

Zgodnie z art. 211a Kodeksu karnego obowiązującym od dnia 8 września 2010 r., każdy, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zajmuje się organizowaniem adopcji dzieci wbrew przepisom ustawy podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Adopcja - kiedy możliwa?

W prawie rodzinnym i opiekuńczym można wyróżnić trzy rodzaje przysposobienia tzn. pełne, pełne nierozwiązywalne i niepełne. Mimo to można wyodrębnić pewne przesłanki wspólne dla wszystkich rodzajów adopcji. Są to: dobro przysposabianego oraz małoletniość.

REKLAMA

Kiedy możliwa jest adopcja zagraniczna?

Przysposobienie, które spowoduje zmianę dotychczasowego miejsca zamieszkania przysposabianego w Rzeczypospolitej Polskiej na miejsce zamieszkania w innym państwie, może nastąpić wówczas, gdy tylko w ten sposób przysposabianemu zapewnione będzie odpowiednie zastępcze środowisko rodzinne. Adopcja zagraniczna wchodzi w grę, gdy w Polsce zostały wyczerpane możliwości znalezienia rodziny.

Czy w przypadku adopcji sporządza się nowy akt urodzenia?

Zasadą jest, że dla jednej osoby tworzony jest tylko jeden akt stanu cywilnego, a wszelkie zdarzenia, które wpływają na zmianę stanu cywilnego są odnotowywane na akcie stanu cywilnego w formie wzmianki dodatkowej. Jest jednak jeden przypadek, kiedy zostanie sporządzony zupełnie nowy akt urodzenia.

Urlop ojcowski w praktyce

Od 1 stycznia 2012 roku urlop tacierzyński (ojcowski) będzie co do zasady mógł trwać 2 tygodnie. Od nowelizacji Kodeksu Pracy wprowadzonej w 2010 r., także ojciec może wziąć urlop i zajmować się dzieckiem. Rozwiązanie, które miało dać ojcom możliwość poświęcenia czasu w pierwszych miesiącach od narodzin dziecka nie cieszy się raczej powodzeniem. Jak wygląda urlop „tacierzyński” w polskich realiach? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Jakie zmiany w prawie prywatnym międzynarodowym?

W dniu 30 marca 2011 r. Prezydent podpisał ustawę Prawo prywatne międzynarodowe z dnia 4 lutego 2011 r. Przepisy ustawy określają jaki system prawny zastosować w przypadku norm kolizyjnych, tzn. polski czy obcy. Przede wszystkim ustawa ma na celu zharmonizowanie przepisów krajowych z prawem wspólnotowym.

Czy małżonkowie mogą wspólnie przysposobić?

Przysposobić wspólnie mogą tylko małżonkowie. Przysposobienie ma skutki przysposobienia wspólnego także wtedy, gdy osoba przysposobiona przez jednego z małżonków zostaje następnie przysposobiona przez drugiego małżonka. Dopuszczalność przysposobienia należy oceniać w świetle zasad ochrony dobra dziecka.

Jak ojciec adopcyjny może uzyskać zasiłek macierzyński?

Od 1 stycznia 2011 r. pracownik ojciec wychowujący dziecko przysposobione ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia, nie dłużej niż do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 10 roku życia.

Zmiany w sposobie obliczania czasu pracy w 2011 roku

Zgodnie ze zmianą obliczania czasu pracy, jeśli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. Co dla pracownika oznacza taka zmiana.

Czy rodzina zastępcza może uzyskać alimenty od biologicznych rodziców?

Rodzina zastępcza ma prawo zawrzeć z rodzicami biologicznymi umowę opłacenie alimentów. Może to być umowa prywatna albo notarialna.

Adopcja

Adopcja w terminologii prawniczej określana jest jako przysposobienie. W jej wyniku pomiędzy osobą dorosłą a małoletnim powstają więzy takie jak w rodzinie między rodzicem a dzieckiem.

Co warto wiedzieć o urlopie bezpłatnym?

W trakcie trwania urlopu bezpłatnego stosunek pracy ulega zawieszeniu. Urlop bezpłatny udzielany jest jedynie na pisemny wniosek pracownika.

Zaległy urlop wykorzystamy do końca lipca

Pracownicy będą mieli czas do końca lipca na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego. To projekt zmian przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki, które jest zdania, że obecny trzymiesięczny okres jest za krótki.

Urlopy bezpłatne

Pracownik ma prawo wystąpić o udzielenie urlopu bezpłatnego przez pracodawcę. Pracodawca może udzielić urlop pracownikowi tylko na jego wniosek. Nie można zmusić pracownika żeby wystąpił z takim wnioskiem.

Jakie są rodzaje rodzin zastępczych?

Problematyka rodzin zastępczych została uregulowana w ustawie o pomocy społecznej. Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej jest środkiem ograniczenia władzy rodzicielskiej i jest jednym z najbardziej drastycznych zarządzeń, które zostały przewidziane jako forma ograniczenia tej władzy. Środek ten powinien być stosowany wówczas, gdy inne zarządzenia nie dały lub nie dadzą pożądanego efektu.

Podział kompetencji między rodziną zastępczą a rodzicami

Jeżeli sąd opiekuńczy nie postanowi inaczej, obowiązek i prawo wykonywania bieżącej pieczy nad osobą małoletniego umieszczonego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, jego wychowania oraz reprezentowania w dochodzeniu świadczeń przeznaczonych na zaspokojenie jego potrzeb należą do rodziny zastępczej albo placówki opiekuńczo-wychowawczej. Inne obowiązki i prawa wynikające z władzy rodzicielskiej należą do rodziców małoletniego.

Adoptujemy dziecko - co z urlopem macierzyńskim i wychowawczym?

Rodzicom adopcyjnym przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego aż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia. Dzięki temu niemowlę uzyskuje niezbędną opiekę, a starsze dziecko ma możliwość przyzwyczajenia się do nowej rodziny. Urlop wychowawczy udzielany jest na takich samych zasadach jak w przypadku rodziców biologicznych.

Jak najkorzystniej wykorzystać urlop w 2011 roku?

Pracownik co roku ma prawo do określonej liczby urlopu wypoczynkowego. Odpowiednie ustawienie naszego planu urlopowego w połączeniu ze świętami, spowoduje, że możemy sobie pozwolić na parę dłuższych wypoczynków w tym roku.

Kiedy do adopcji konieczna jest zgoda blankietowa?

Przysposobienie całkowite jest odmianą przysposobienia pełnego. Przysposobienie całkowite jest możliwe, gdy rodzice naturalni dziecka zgodzili się przed sądem na przysposobienie ich dziecka, nie wskazując osoby, która ma je przysposobić tzw. zgoda blankietowa. Wówczas zawsze sporządza się nowy akt urodzenia dziecka, z przysposabiającymi wpisanymi jako rodzice. Dziecko otrzymuje tez nazwisko "nowych" rodziców.

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop?

Pracownik był zatrudniony na cały etat, w okresie od 01.10.2010 do 31.12.2010, miał ustalone wynagrodzenie 1800 zł brutto, ponadto ze względu na staż pracy przysługuje mu 20 dni urlopu. Jaki ekwiwalent pieniężny będzie mu przysługiwał z tytułu niewykorzystanego urlopu?

Z ważnych powodów można żądać rozwiązania przysposobienia

Z ważnych powodów zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający mogą żądać rozwiązania stosunku przysposobienia przez sąd. Rozwiązanie stosunku przysposobienia nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro małoletniego dziecka.

Wysokość wynagrodzenia w czasie urlopu wypoczynkowego

Wynagrodzenie jakie otrzymuje pracownik w czasie urlopu wypoczynkowego jest równe wynagrodzeniu jakie otrzymywałby gdyby w tym czasie pracował.

Dłuższy urlop ojcowski dla rodziców adopcyjnych

Od 1 stycznia 2011 r. więcej ojców adopcyjnych będzie mogło skorzystać z urlopu ojcowskiego. Dzięki zmianom w Kodeksie pracy ojciec adopcyjny złoży u pracodawcy wniosek o urlop, gdy przysposabiane dziecko skończyło już rok.

Jak otrzymać zasiłek macierzyński w razie adopcji?

Osoby, które przyjęły dzieci na wychowanie mają prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Za ten okres mają oni prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Urlop ojcowski dla rodziców adopcyjnych od stycznia 2011 r.

Od 1 stycznia 2011 roku wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli rodzicom adopcyjnym skorzystać z urlopu ojcowskiego w szerszym niż obecnie zakresie.

Adopcja - czy potrzebna zgoda dziecka?

Do adopcji niezbędna może okazać się zgoda dziecka. Pamiętać musimy także o zgodzie jego rodziców chyba, że zajdą pewne określone okoliczności wykluczające ten warunek.

Portugalia - piękne plaże i klifowe wybrzeża!

Portugalia - piękne plaże i klifowe wybrzeża!

Jezioro Balaton - brzeg północny i południowy

Zapraszamy nad Balaton - Jezioro Balaton - brzeg północny i brzeg południowy.»Gdybym pragnął zobrazować uczucie szczęścia krajobrazem, wybrałbym Balaton« - tak węgierski pisarz Tibor Déry wychwala uroki tego największego jeziora Europy Środkowej – swoim hymnem oddając stan duszy wielu Węgrów. Dla nich Balaton, Jezioro Błotne, jest czymś więcej niż jeziorem: jest »Węgierskim Morzem«, całą ich dumą.

Akwitania

Odkryjcie Francuskie Wybrzeże Atlantyckie!
Czysta woda, nieskażona przyroda, samotne plaże - i to na długości ponad 500 kilometrów.Czy istnieje takie wybrzeże, które łączy w sobie wszystkie atrakcje nadmorskiego urlopu? Ciągnące się w nieskończoną dal plaże z kolorowym tłumem urlopowiczów, ukryte zatoczki, gdzie można opalać się nago, potężny przybój, na którym wodzą rej surferzy, ale także spokojna woda, w której bezpiecznie pluskają się maluchy?

Lazurowe Wybrzeże

Lazurowe Wybrzeże

Na czym polega ochrona pracownika w czasie urlopu wypoczynkowego

Pracownik podlega szczególnej ochronie w czasie urlopu wypoczynkowego. Ochrona przejawia się zakazem zwalniania pracownika w czasie urlopu oraz przyznaniem pracownikowi prawa do wynagrodzenia za każdy dzień wolny.

Co się dzieje z niewykorzystanym urlopem pracownika

Pracownik ma cały rok na wykorzystanie przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Co się dzieje, kiedy rok mija, a pracownikowi pozostały dni wolne do wykorzystania?

Komu przysługuje dzień wolny za oddanie krwi

Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi zwolnienia od pracy na czas potrzebny do oddania przez pracownika krwi.

Jak uzasadnić swoją nieobecność w pracy

Określone okoliczności i zdarzenia, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy uzasadniają nieobecność pracownika w pracy. Nieobecność pracownika jest usprawiedliwiona i nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji.

Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy

Zbliża się koniec roku, a w związku z tym zbliża się termin wykorzystania przez pracowników ich urlopów wypoczynkowych. Co roku pracownicy mają prawo do nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.

Dni wolne od pracy w 2011 roku

W ciągu roku kalendarzowego oprócz sobót i niedziel, które dla większości pracowników są dniami wolnymi od pracy, pracownik ma prawo do dni wolnych w związku ze świętami. Ustanowienie dnia 6 stycznia, jako dnia wolnego od pracy wprowadziło wiele zmian w zakresie dni wolnych pracownika.

Czy można odmówić pracownikowi urlopu na żądanie

Pracownik co roku ma prawo do 4 dniu urlopu na żądanie. Czy istnieją sytuacje, kiedy pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu?

6 stycznia dniem wolnym od pracy

Dnia 6 stycznia czyli święto Trzech Króli pracownicy mają wolne od pracy. Czy jednak zawsze 6 stycznia będzie dniem wolnym?

Powrót do pracy w mniejszym wymiarze zamiast urlopu wychowawczego

Pracownicy, którzy po urlopie macierzyńskim zdecydują się wrócić do pracy, zamiast skorzystać z urlopu wychowawczego, mogą liczyć na szczególne traktowanie.

Komu przysługuje urlop wychowawczy

Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje pracownikowi. Jako pracownika należy rozumieć matkę, ojca oraz opiekuna prawnego. Osoby te korzystają z urlopu wychowawczego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem.

Komu przysługuje urlop macierzyński

Prawo do urlopu macierzyńskiego jest jednym z najważniejszych uprawnień związanych z rodzicielstwem, jakie przewiduje Kodeks pracy. Uprawnienie przysługuje matce dziecka, a w szczególnych przypadkach, także ojcu dziecka.

Komu przysługuje prawo do dodatkowego urlopu

Matka po wykorzystaniu przysługującego jej urlopu macierzyńskiego może skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i wydłużyć tym sposobem czas opieki nad dzieckiem.

Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego

Pracownikowi, który chce sprawować opiekę nad małym dzieckiem przysługuje prawo do urlopu wychowawczego. Wymiar urlopu zależy, od tego czy dziecko którym będzie opiekował się rodzić jest dzieckiem niepełnosprawnym.

Jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego

Wymiar urlopu macierzyńskiego uzależniony jest od ilości dzieci urodzonych w czasie jednego porodu. Z większego urlopu może skorzystać pracownica, która urodziła więcej niż jedno dziecko w czasie porodu.

REKLAMA