reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Jak założyć fundację?

Jak założyć fundację?

Żeby założyć fundację nie trzeba wiele – ciekawy pomysł i określony zasób środków finansowych może wystarczyć w urzeczywistnieniu szlachetnego celu. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy nie utoniesz w morzu regulacji prawnych, przeczytaj jakie wymogi formalne nakłada na Ciebie ustawa.

Czym jest fundacja?

Pojęcie fundacji nie ma definicji legalnej. Art. 1 Ustawy o fundacjach dookreśla jednak ten twór prawny jako ten, który ma przede wszystkim realizować cel użyteczny społecznie lub gospodarczo - rozumiany szeroko, szczególnie w zakresie ochrony zdrowia, rozwoju gospodarki i nauki, oświaty i wychowania, kultury i sztuki, opieki i pomocy społecznej, ochrony środowiska oraz opieki nad zabytkami.

To wyliczenie ma charakter otwarty – a zatem mogą istnieć fundacje, które na piedestał postawią urzeczywistnienie jakiegokolwiek celu charytatywnego, o ile jednak będzie miał on charakter publiczny. Publiczny oznacza więc, ze świadczenie wsparcia materialnego dla konkretnej osoby zmagającej się np. z daną chorobą jest już dokonaniem poza ten zakres – dotyczy interesu indywidualnego, prywatnego, nie służy zaspokojeniu potrzeb ogółu.

Fundacja zasadza się na osobie fundatora, który określa cel fundacji (ma on charakter niezarobkowy) i przekazuje na jego realizację określony majątek. Ponadto nie posiada członków – jest organizacją bezosobową – opiera się na substracie w postaci wniesionego kapitału.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Kto może zostać założycielem fundacji (fundatorem)?

Fundatorem może zostać osoba fizyczna niezależnie od obywatelstwa i miejsca zamieszkania, bądź osoby prawne mające siedziby w Polsce lub za granicą.

Konieczne jest złożenie oświadczenia woli, które będzie zawierać cel i przeznaczenie na jego realizacje składników majątkowych (tzw. fundusz założycielski, który mogą stanowić pieniądze, papiery wartościowe, a także oddane fundacji na własność rzeczy ruchome i nieruchomości). Gdyby nawet zlikwidowano fundacje, to środki, których przeznaczenie zostało jasno ustalone, powinny zostać wydatkowane zgodnie z tym ustaleniem. Wymogiem jest, by oświadczenie zostało sporządzone w formie aktu notarialnego, chyba że zostaje złożone w drodze testamentu.

Fundator jest zobowiązany do ustalenia statutu fundacji (albo upoważnić do tego inna osobę), który określi jej nazwę, siedzibę i majątek, cele zasady, formy i zakres działalności, skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków.

Zobacz: Pomoc społeczna

Warunki istnienia fundacji

- Przede wszystkim siedziba fundacji ma znajdować się na terenie RP (a jeśli fundacja będzie prowadzić działalność na terenie jednego województwa, siedziba ma mieścić się w jego granicach).
- Musi działać w oparciu o przepisy ustawy i statut.
- Jeżeli fundacja ma prowadzić działalność gospodarczą, wartość środków majątkowych fundacji przeznaczonych na działalność gospodarczą nie może być mniejsza niż tysiąc złotych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 31.07.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak założyć fundację? /Fot. Fotolia
Jak założyć fundację? /Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama