reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Skutki prawne zadatku

Skutki prawne zadatku

Skutki prawne ustanowienia zadatku aktualizują się w sytuacji, gdy dłużnik nie wykonuje swojego zobowiązania z przyczyn, za które ponosi wyłączną odpowiedzialność. Jak ustanowienie zadatku wpływa na dalszy los umowy?

Zobacz: Czym się różni zadatek od zaliczki przy zakupie nieruchomości?

Skutki prawne dania zadatku aktualizują się w pełni wtedy, gdy dłużnik nie wykonuje swojego zobowiązania z przyczyn, za które ponosi wyłączną odpowiedzialność. Wierzyciel może wtedy od umowy odstąpić – i to bez wyznaczania dodatkowego terminu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odstąpienie od umowy a zadatek

Jeżeli wierzyciel odstępuje od umowy, a dłużnik wcześniej wręczył mu określony zadatek, wierzyciel może zadatek zachować. W sytuacji zaś, gdyby to ów wierzyciel dał dłużnikowi zadatek, wierzyciel, odstępując od umowy, może zażądać od dłużnika dwukrotności danego mu zadatku. Może się tak zdarzyć szczególnie wtedy, gdy umowa „wzmacniania” zadatkiem jest umową wzajemną.

Zaliczenie zadatku na poczet świadczenia

W wypadku wykonania umowy przez strony, zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia  strony, która go dała (pełni więc wtedy funkcję zbliżoną do zaliczki). Gdyby zaś nie dało się zaliczyć zadatku na poczet świadczenia, ulega on zwrotowi (np. w sytuacji, gdy zadatek stanowił sumę pieniężną, a świadczenie dłużnika było świadczeniem niepieniężnym). W razie więc wykonania umowy przez strony, skutki prawne zadatku w zasadzie nie ujawniają się zupełnie.

Obligatoryjny zwrot zadatku

Zwrot zadatku jest obowiązkowy również wtedy, gdy umowa została przez strony rozwiązania w drodze ich porozumienia (nie myl tego z odstąpieniem od umowy, które ma charakter jednostronny). Zadatek należy zwrócić także w sytuacji, gdy niewykonania zobowiązania przez dłużnika nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Skuteczne ustanowienie zadatku

Zaliczka w umowie przedwstępnej

Zadatek czy zaliczka – co przepada?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 13.03.2017

Autor:

aplikant adwokacki, autor bloga umowny.pl

Źródło:

Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy

Zdjęcia

Skutki prawne zadatku/ Fot. Fotolia
Skutki prawne zadatku/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama