REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Kaucja aktoryczna jest to kaucja pieniężna, którą powód cudzoziemiec obowiązany jest na żądanie pozwanego złożyć na zabezpieczenie kosztów procesu. Obowiązek złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu obciąża powoda.

Szczególne uprawnienie pozwanego

REKLAMA

Prawo w szczególny sposób reguluje sprawy, których powodem jest cudzoziemiec. Trudno nie odnieść wrażenia, że jest to relikt przeszłości, którego nie można stosować do cudziemców - obywateli krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Omawiana kaucja aktoryczna to jednak szczególne uprawnienie pozwanego, który korzystając ze swoich praw może zniechęcić powoda do wnoszenia powództwa ze względów materialnych. Kaucja aktoryczna jest to bowiem kaucja pieniężna, którą powód cudzoziemiec obowiązany jest na żądanie pozwanego złożyć na zabezpieczenie kosztów procesu - bez względu na to czy na tym etapie można mówić czy jego powództwo jest uzasadnione czy nie. Obowiązek złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu obciąża powoda. Obowiązek taki dotyczyć będzie także każdego przyłączenia się cudzoziemca do toczącej się sprawy w charakterze interwenienta głównego.

Kaucja aktoryczna ma zastosowanie zarówno w postępowaniu procesowym (w procesie) jak i w postępowaniu nieprocesowym.

Kim jest cudzoziemiec

Za cudzoziemca uważa się osobę, która jest obywatelem innego państwa, a ponadto osoba niebędąca obywatelem żadnego państwa, mająca miejsce zamieszkania za granicą. Obowiązku złożenia kaucji nie będzie więc miała osoba nie mająca żadnego obywatelstwa, ale mająca stałe miejsce zamieszkania w Polsce (art. 1120 pkt 2).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cel kaucji

Celem kaucji aktorycznej jest zabezpieczenie zwrotu przez powoda kosztów procesu poniesionych przez pozwanego, co stanie się aktualne w wypadku przyznania tych kosztów przez sąd. W wypadkach gdy powód nie ma w Polsce miejsca zamieszkania ani nie ma tutaj majątku, możliwości wyegzekwowania za granicą zasądzonych kosztów są ograniczone wobec braku powszechnie obowiązującej zasady wykonalności orzeczeń sądów zagranicznych.

Zgłoszenie przez pozwanego zabezpieczenia

Pozwany może zgłosić zabezpieczenie kosztów najpóźniej przy pierwszej czynności procesowej. Późniejsze zgłoszenie żądania jest dopuszczalne, jeżeli dopiero w toku sprawy:
- pozwany dowiedział się, że powód jest cudzoziemcem,
- ustała podstawa prawna do zwolnienia powoda od obowiązku złożenia kaucji.

O czym decyduje sąd

Sąd oznacza wysokość kaucji mając na względzie prawdopodobną sumę kosztów, które poniesieni pozwany. Jeśli w toku sprawy okaże się, że kaucja nie wystarczy, pozwany może żądać dodatkowego zabezpieczenia. Kaucję składa się w gotówce.

Sąd wyznacza powodowi termin do złożenia kaucji. Po bezskutecznym upływie terminu sąd na wniosek pozwanego odrzuci pozew lub środek odwoławczy.

Prawo UE

Konsekwencją art. 12 ust. 1 Traktatu o ustanowieniu Wspólnoty Europejskiej jest niedopuszczalność nakładania przez sądy polskie obowiązku zapłaty kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu na powodów będących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej lub osobami prawnymi mającymi siedzibę na terytoriach tych państw. Również konwencja haska z 1954 r. przewiduje w art. 17 zwolnienie od zabezpieczenia kosztów procesu obywateli państw, które są stronami tej Konwencji, którzy mają miejsce zamieszkania na terytorium jednego z tych państw. Zwolnienie to przysługuje tylko osobom fizycznym.

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA