reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Ochrona posiadania

Ochrona posiadania

Zgodnie z art. 344 kodeksu cywilnego przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń.


Roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem.


Naruszenie posiadania to ingerowanie w cudze prawo, polegającą na jego zakłóceniu lub częściowym albo całkowitym pozbawieniu faktycznego władztwa nad rzeczą (posiadania). Do naruszenia posiadania może dojść zarówno w stosunku do osoby, której posiadanie wynika z umowy lub przepisu prawa jak i do osoby, która nie posiada tytułu prawnego (posiada bezumownie). Naruszenie posiadania nie będzie działaniem bezprawnym tylko wówczas jeśli odebranie posiadania opiera się na wyraźnym przepisie prawa, orzeczeniu sądowym, decyzji administracyjnej lub zgodzie posiadacza.

Uprawniony do wystąpienia z roszczeniem o ochronę posiadania jest tylko posiadacz (samoistny lub zależny). Powództwo o ochronę posiadania wytacza się przeciw temu, kto posiadanie naruszył, jak również przeciw temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło. Naruszenie następuje na korzyść określonej osoby wtedy, gdy osoba ta z naruszenia tego odnosi konkretną korzyść majątkową lub niemajątkową.

Roszczenie o ochronę posiadania może przybrać dwie formy:
- zaniechania dalszych naruszeń posiadania jeśli posiadacz nie utracił faktycznego władztwa nad rzeczą,
- nakazanie przywrócenia utraconego posiadania, jeśli władztwo nad rzeczą zostało faktycznie utracone.


Roszczenie o ochronę posiadania nie obejmuje żądań odszkodowawczych - nawet jeśli w wyniku naruszenia posiadania doszło do szkody. Szkoda wynikła z naruszenia posiadania musi być dochodzona w osobnym powództwie po prawomocnym zakończeniu postępowania o ochronę posiadania.

Posiadanie jako stan faktyczny jest chronione przez prawo tylko przez krótki okres czasu. Osoba, która utraciła posiadanie ma jedynie rok czasu na wystąpienie ze stosownym powództwem do sądu. Roczny termin dochodzenia roszczeń o ochronę posiadania jest terminem prekluzyjnym - co oznacza, że po tym czasie roszczenie wygasa, a sąd z urzędu analizuje dochowanie tego terminu.

Sąd rozpoznaje powództwo o ochronę posiadania według przepisów o postępowaniu odrębnym. Od pozwu pobiera wpis w wysokości 200 zł.

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama