reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Postępowanie uproszczone

Postępowanie uproszczone

Pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaocznego i pismo zawierające wnioski dowodowe wnoszone w postępowaniu uproszczonym powinny być sporządzone na urzędowych formularzach.

Katalog spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym został wskazany w art. 505(1) kpc:
1) o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych, a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty,
2) o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu.

Pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaocznego i pismo zawierające wnioski dowodowe wnoszone w postępowaniu uproszczonym powinny być sporządzone na urzędowych formularzach.

W postępowaniu uproszczonym jednym pozwem można dochodzić tylko jednego roszczenia. W wypadku połączenia w jednym pozwie kilku roszczeń – zostaną one rozłączone do osobnych postępowań. Pamiętać jednak należy, że nie będziemy mieli do czynienia z łączeniem roszczeń, jeśli dochodzimy kliku należności wynikających z tego samego stosunku prawnego (np. niezapłacenie kilku faktur z tej samej umowy).

W postępowaniu uproszczonym niedopuszczalna jest zmiana powództwa jak również nie stosuje się przepisów o interwencji oraz zmian podmiotowych (za wyjątkiem wstąpienia spadkobierców).

Postępowanie uproszczone przewiduje podobny rygor do postępowań z zakresu spraw gospodarczych. Powód musi w pozwie lub najpóźniej na pierwszej rozprawie zgłosić wszystkie okoliczności faktyczne, zarzuty i wnioski dowodowe. Późniejsze zgłoszenie jest możliwe tylko wtedy, gdy wykaże się, że strona nie mogła ich powołać wcześniej lub konieczność taka wystąpiła dopiero teraz.

Wnioski dowodowe jak również odpowiedz na pozew również należy składać na urzędowych formularzach.
W postępowaniu uproszczonym, art. 204 § 1 kpc przewiduje możliwość wystąpienia pozwanego z pozwem wzajemnym – pod warunkiem, że roszczenie wzajemne jest w związku z roszczeniem powoda lub nadaje się do potrącenia. Ponadto powództwo wzajemne również musi nadawać się do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym.

Potrącenie w postępowaniu uproszczonym (potrącenie: sytuacja gdy dwie osoby są wzajemnie wobec siebie wierzycielami i dłużnikami – każdy z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelnością drugiej strony) również jest możliwe tylko w sytuacji, gdy roszczenie stanowiące podstawę potrącenia nadaje się do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym.

Apelację w postępowaniu uproszczonym składa się na piśmie – bez konieczności posługiwania się formularzem.

W sprawie podlegającej rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym pobiera się od pozwu opłatę stałą, przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu umowy:
1) do 2 000 złotych - 30 złotych;
2) ponad 2 000 złotych do 5 000 złotych - 100 złotych;
3) ponad 5 000 złotych do 7 500 złotych - 250 złotych;
4) ponad 7 500 złotych - 300 złotych.

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama