REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprostowanie wyroku

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 350 kpc sąd może z urzędu sprostować w wyroku (jak również w nakazie zapłaty) swoje pomyłki.

Sprostowaniu w tym trybie podlegają:
- niedokładności
- błędy pisarskie lub rachunkowe
- inne oczywiste omyłki

REKLAMA

Sprostowanie niedokładności może polegać na właściwym oznaczeniu stron przez dokładne wymienienie imion podmiotów postępowania lub pełnej ich nazwy ( orz. SN z 18 czerwca 1998 r., II CKN 817/97, OSNC 1999, nr 1, poz. 16)

REKLAMA

Omyłki pisarskie to widoczne niewłaściwe użycie wyrazu, widoczna mylna pisownia, błąd gramatyczny lub nie zamierzone opuszczenie jednego lub więcej wyrazów. Omyłki rachunkowe oznaczają omyłkę w zakresie działań matematycznych. Może powstać np. przy zliczaniu wysokości łącznie dochodzonych roszczeń lub elementów poszczególnych ich pozycji. Błąd rachunkowy jest błędem popełnionym w działaniach arytmetycznych (post. SN z 21 czerwca 1967 r., II CZ 48/67, OSNCP 1968, nr 1, poz. 10).

Inne oczywiste omyłki polegające na tym, że w wyroku wyrażone zostało coś, co widocznie jest niezgodne z myślą wyrażoną jednoznacznie przez sąd. Nie jest oczywistą omyłką przeoczenie, jakiego sąd dopuścił się przy rozstrzyganiu sporu, a także niezgodność sentencji wyroku ze sporządzonym uzasadnieniem. Sprostowanie innych oczywistych pomyłek polegać może np. na sprostowaniu nazwy orzeczenia. Oczywistą omyłką będzie także nieuchylenie wyroku zaocznego przy odrzuceniu pozwu (uchw. SN z 9 marca 1962 r., 3 CO 4/62, OSNCP 1962, poz. 121. Według post. SN z 13 stycznia 1964 r., II CR 194/63, OSNCP 1965, nr 2, poz. 67, taką niedokładnością może być wadliwe oznaczenie imienia strony, choćby było zgodne z podanym w pozwie. Nie jest oczywistą omyłką, która może zostać sprostowana, opuszczenie przez sąd w wyliczaniu zasądzonych pozwem roszczeń jednego z nich przy równoczesnym stwierdzeniu, że w pozostałej części powództwo zostaje oddalone (orz. SN z 7 czerwca 1967 r., III CR 81/67, OSNCP 1968, nr 3, poz. 43; z 30 sierpnia 1972 r., I PZ 40/72, OSNCP 1973, nr 5, poz. 87, NP 1973, nr 3, s. 443).

Sąd może wydać postanowienie o sprostowaniu wyroku na posiedzeniu niejawnym; może je wydać również na rozprawie. Postanowienie o sprostowaniu, jeżeli zostało wydane na posiedzeniu niejawnym, sąd uzasadnia i doręcza obu stronom (art. 357 § 3 kpk).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzmiankę o sprostowaniu umieszcza się na oryginale wyroku. Jeżeli strony zażądają wzmianki o sprostowaniu, należy ją umieścić także na tych wypisach wyroku, które strony już otrzymały.

Na postanowienie sądu pierwszej instancji dotyczące sprostowania wyroku przysługuje zażalenie (art. 394 § 1 pkt 8 kpk).

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA