| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2010 > Jak głosować za granicą?

Jak głosować za granicą?

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, przedstawiamy drugą część informatora o procedurze głosowania. Tym razem prezentujemy zasady głosowania zagranicą oraz na statkach morskich.

1) Głosowanie na podstawie wniosku o wpis na listę wyborców

Aby wziąć udział w głosowaniu, wyborcy, którzy stale zamieszkują za granicą, a także wyborcy stale mieszkający w Polsce, a przebywający czasowo za granicą powinni złożyć do właściwego konsula wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą.
Wniosek taki składa się ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub pocztą elektroniczną. Należy podać w nim dane osobowe. Konieczne jest podanie serii i numeru paszportu, a także miejsca i daty jego wydania. Jeśli jednak wyborca zamierza głosować w państwie, w którym dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy (np. w państwach strefy Schengen), wystarczy podanie serii i numeru dowodu osobistego.

Wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą należy złożyć najpóźniej na trzy dni przed dniem wyborów. Osoby wpisane do spisu wyborców zagranicą przed pierwszą turą wyborów, będą również umieszczone w tym spisie w przypadku przeprowadzenia drugiej tury głosowania. W takim przypadku, aby wziąć udział w głosowaniu w innym obwodzie, w tym również w miejscu stałego zamieszkania, należy zwrócić się do konsula o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

2) Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania

Osoby wpisane przez konsula do spisu wyborców prowadzonego przez placówkę konsularną, mogą składać wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Uprawnia ono do głosowania we wszystkich obwodach wyborczych, zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania należy złożyć do konsula, który sporządził spis wyborów, w którym wyborca jest ujęty najpóźniej na dwa dni przed dniem wyborów. Obowiązują takie same zasady, jak w przypadku złożenia wniosku w kraju.

Zobacz: Dowód osobisty i aktualizacja danych

3) Głosowanie na polskich statkach morskich

Aby wziąć udział w glosowaniu, wyborca przebywający w dniu wyborów na polskim statku morskim, powinien złożyć do kapitana statku wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym na statku, chyba że posiada zaświadczenie o prawie do głosowania.

Możliwe jest również złożenie u kapitana statku wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowa. Obowiązują te same zasady, jak w przypadku uzyskiwania zaświadczenia od konsula. 


RPO

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »