REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak głosować za granicą?

REKLAMA

REKLAMA

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, przedstawiamy drugą część informatora o procedurze głosowania. Tym razem prezentujemy zasady głosowania zagranicą oraz na statkach morskich.

1) Głosowanie na podstawie wniosku o wpis na listę wyborców

REKLAMA

REKLAMA

Aby wziąć udział w głosowaniu, wyborcy, którzy stale zamieszkują za granicą, a także wyborcy stale mieszkający w Polsce, a przebywający czasowo za granicą powinni złożyć do właściwego konsula wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą.
Wniosek taki składa się ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub pocztą elektroniczną. Należy podać w nim dane osobowe. Konieczne jest podanie serii i numeru paszportu, a także miejsca i daty jego wydania. Jeśli jednak wyborca zamierza głosować w państwie, w którym dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy (np. w państwach strefy Schengen), wystarczy podanie serii i numeru dowodu osobistego.

Wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą należy złożyć najpóźniej na trzy dni przed dniem wyborów. Osoby wpisane do spisu wyborców zagranicą przed pierwszą turą wyborów, będą również umieszczone w tym spisie w przypadku przeprowadzenia drugiej tury głosowania. W takim przypadku, aby wziąć udział w głosowaniu w innym obwodzie, w tym również w miejscu stałego zamieszkania, należy zwrócić się do konsula o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

2) Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania

Osoby wpisane przez konsula do spisu wyborców prowadzonego przez placówkę konsularną, mogą składać wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Uprawnia ono do głosowania we wszystkich obwodach wyborczych, zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania należy złożyć do konsula, który sporządził spis wyborów, w którym wyborca jest ujęty najpóźniej na dwa dni przed dniem wyborów. Obowiązują takie same zasady, jak w przypadku złożenia wniosku w kraju.

Zobacz: Dowód osobisty i aktualizacja danych

3) Głosowanie na polskich statkach morskich

REKLAMA

Aby wziąć udział w glosowaniu, wyborca przebywający w dniu wyborów na polskim statku morskim, powinien złożyć do kapitana statku wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym na statku, chyba że posiada zaświadczenie o prawie do głosowania.

Możliwe jest również złożenie u kapitana statku wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowa. Obowiązują te same zasady, jak w przypadku uzyskiwania zaświadczenia od konsula. 


RPO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czternaste emerytury 2024. Nadchodzą ważne decyzje rządu

Czternaste emerytury w 2024 roku. Rząd musi zdecydować w sprawie rozporządzenia dotyczącego miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Ma też możliwość wydania rozporządzenia, które określiłoby wyższą kwotę czternastej emerytury.

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Podwyżka ryczałtu na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

889,40 zł – tyle od 1 czerwca 2024 r. będzie wynosił ryczałt za przejazdy, których koszt może być finansowany w ramach bonu stażowego.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

REKLAMA

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

REKLAMA

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

REKLAMA