REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka wynagrodzenia w 2020 r. - m.in. żołnierze, nauczyciele, urzędnicy

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Podwyżka wynagrodzenia w 2020 r. - m.in. żołnierze, nauczyciele, urzędnicy. / fot. Shutterstock
Podwyżka wynagrodzenia w 2020 r. - m.in. żołnierze, nauczyciele, urzędnicy. / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2020 r. wiele grup zawodowych może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia. Wzrost płac czeka żołnierzy, nauczycieli, urzędników, pracowników sądów i prokuratur, inspekcji sanitarnej, policjantów, strażaków i służbę graniczną. W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę wyższe pensje otrzymają najmniej zarabiający. Podwyżka świadczenia w 2020 r. dotyczy również emerytów i rencistów.

Podwyżki 2020. Kto może liczyć na wzrost wynagrodzenia

Od 1 stycznia 2020 wiele grup zawodowych może liczyć na wzrost pensji. Wzrośnie też wynagrodzenie najmniej zarabiających, a od marca także wypłaty dla emerytów i rencistów. Sprawdź, czy ty też zarobisz więcej.

REKLAMA

1. Żołnierze

Od 1 stycznia 2020 roku zostanie podwyższony mnożnik kwoty bazowej z 3,63 do 3,81. Średnie wynagrodzenie wraz z dodatkami wzrośnie więc o 576 zł brutto.

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

2. Inspekcja sanitarna

Pracownicy inspekcji sanitarnej od 1 stycznia 2020 roku otrzymają 500 zł brutto podwyżki i 1000 zł nagrody jubileuszowej. Jak zapowiedział Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas jest to podwyżka na każdy etat przeliczeniowy.

3. Sądy i prokuratury

REKLAMA

W 2019 roku strajkujący pracownicy sądów i prokuratur podpisali z Ministerstwem Sprawiedliwości na mocy którego podwyżka ma przebiegać w dwóch etapach. Najpierw od 1 października 2019 r. nastąpiło podwyższenie średnio o 450 zł brutto wynagrodzeń pracowników sądów powszechnych (urzędników, asystentów sędziego, specjalistów Opiniodawczych Zespołów Sądowych Specjalistów i innych pracowników) i prokuratury (urzędników, asystentów prokuratora i innych pracowników), a od 1 stycznia 2020 r. o kolejne 450 zł. To w sumie ma zwiększyć wynagrodzenia o 900 zł w przeliczeniu na etat, czyli razem z podwyżkami zapisanymi już w budżecie na 2019 r. - o 1100 zł. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Także od 1 stycznia 2020 roku średnio o 900 zł mają też wzrosnąć płace kuratorów zawodowych, z zachowaniem zasad obowiązujących przy kształtowaniu wynagrodzeń tej grupy zawodowej.

Uzgodniono, że szczegółowy podział środków na wzrost wynagrodzeń będzie przedmiotem dalszych uzgodnień, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii wyrównywania dysproporcji płacowych pracowników sądownictwa i prokuratury. Rozmowy w tej sprawie zostaną podjęte najpóźniej we wrześniu 2019 roku.

Związki, które je podpisały, zobowiązały się, że na co najmniej rok zaprzestaną wszelkich form protestu związanych z wynagrodzeniami.

4. Urzędnicy

W 2020 r. o 6 proc. wzrośnie kwota bazowa w służbie cywilnej wzrośnie i wyniesie 2031,96 zł.

5. Policjanci, strażacy i służba graniczna

Wszystkie służby podległe MSWiA podpisały w 2018 roku porozumienie dotyczące planu zwiększania wynagrodzeń. Zgodnie z nim w 2020 roku wszyscy funkcjonariusze zarobią o 500 zł brutto więcej.

6. Nauczyciele

w 2017 r. ówczesna premier Beata Szydło zapowiedziała trzy podwyżki wynagrodzeń nauczycieli po 5 proc. Pierwszą podwyżkę nauczycielom przyznano od kwietnia 2018 r., drugą – od stycznia 2019 r. Trzecią podwyżkę o 5 proc. nauczyciele mieli otrzymać w styczniu 2019 r. Została ona przesunięta na wrzesień 2019 roku, co było efektem strajku nauczycieli i podpisanego porozumienia z Solidarnością.

W 2019 Dariusz Piontkowski obiecał nauczycielom kolejną, sześcioprocentową podwyżkę.

Co oznacza dla nauczycieli obietnica sześcioprocentowej podwyżki?

W tej chwili podstawa wynagrodzenia nauczyciela wygląda następująco:

 • dla nauczyciela stażysty - 2782 zł brutto
 • dla nauczyciela kontraktowego - 2862 zł brutto
 • dla nauczyciela mianowanego - 3250 zł brutto
 • dla nauczyciela dyplomowanego - 3817 zł brutto

Po kolejnej podwyżce będą wyglądały następująco:

 • dla nauczyciela stażysty – 2949 zł brutto (wzrost o 167 zł brutto)
 • dla nauczyciela kontraktowego – 3034 zł brutto (wzrost o 172 zł brutto)
 • dla nauczyciela mianowanego – 3445 zł brutto (wzrost o 195 zł brutto)
 • dla nauczyciela dyplomowanego – 4046 zł brutto (wzrost o 229 zł brutto)

Podwyżka dla nauczycieli będzie o tyle problematyczna, że rząd nie uwzględnił jej w 100 proc. w subwencji oświatowej.

7. Emeryci i renciści

Również emeryci i renciści mogą liczyć na zwiększenie swoich wpływów. W przyszłym roku wciąż ma obowiązywać kwotowo-procentowy system waloryzacji.

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prognoz makroekonomicznych wynika, że wskaźnik waloryzacji wyniesie w przyszłym roku nie mniej niż 103,24 proc. i taka wielkość została zapisana w projekcie ustawy budżetowej. To oznacza, że waloryzacja wyniesie właśnie 3,24 proc. Oznaczałoby to, że emeryci pobierający emeryturę minimalną w wysokości 1100 zł otrzymaliby o 35,6 zł brutto więcej. Dzięki utrzymaniu waloryzacji kwotowo-procentowej emeryci otrzymają "podwyżkę" nie mniejszą niż 70 zł brutto.

Co z trzynastką i czternastą dla emerytów?

W czasie kampanii wyborczej Jarosław Kaczyński obiecywał emerytom utrzymanie na stałe trzynastej emerytury, a od 2021 roku wprowadzenie także czternastego świadczenia. W 2019 roku trzynasta emerytura była wypłacana w kwocie najniższego świadczenia – 1100 zł brutto.

8. Najmniej zarabiający

Od 1 stycznia 2020 roku najmniej zarabiający pracownicy otrzymają podwyżki, ponieważ płaca minimalna wyniesie 2600 zł brutto. Zatrudnieni w oparciu o umowy cywilnoprawne zarobią nie mniej niż 16 zł brutto.

Co więcej Senat przyjął nowelizację ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowela zakłada, że dodatek stażowy będzie wyłączony z podstawy wymiaru tego wynagrodzenia. Nowe prawo wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r.

Aktualne, w świetle obowiązującego prawa, do wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się:

 • dodatku za pracę w nadgodzinach;
 • nagrody jubileuszowej;
 • odprawy emerytalnej;
 • odprawy rentowej.

Od 2020 r. dodatek za staż zostanie włączony do tej listy.

 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

  Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

  Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

  Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

  Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

  Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

  REKLAMA

  Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

  Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

  Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

  W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

  Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

  Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

  Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

  ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

  REKLAMA

  Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

  Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

  Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

  Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.

  REKLAMA