reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Podwyżka wynagrodzenia w 2020 r. - m.in. żołnierze, nauczyciele, urzędnicy

Podwyżka wynagrodzenia w 2020 r. - m.in. żołnierze, nauczyciele, urzędnicy

Od 1 stycznia 2020 r. wiele grup zawodowych może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia. Wzrost płac czeka żołnierzy, nauczycieli, urzędników, pracowników sądów i prokuratur, inspekcji sanitarnej, policjantów, strażaków i służbę graniczną. W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę wyższe pensje otrzymają najmniej zarabiający. Podwyżka świadczenia w 2020 r. dotyczy również emerytów i rencistów.

Podwyżki 2020. Kto może liczyć na wzrost wynagrodzenia

Od 1 stycznia 2020 wiele grup zawodowych może liczyć na wzrost pensji. Wzrośnie też wynagrodzenie najmniej zarabiających, a od marca także wypłaty dla emerytów i rencistów. Sprawdź, czy ty też zarobisz więcej.

1. Żołnierze

Od 1 stycznia 2020 roku zostanie podwyższony mnożnik kwoty bazowej z 3,63 do 3,81. Średnie wynagrodzenie wraz z dodatkami wzrośnie więc o 576 zł brutto.

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

2. Inspekcja sanitarna

Pracownicy inspekcji sanitarnej od 1 stycznia 2020 roku otrzymają 500 zł brutto podwyżki i 1000 zł nagrody jubileuszowej. Jak zapowiedział Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas jest to podwyżka na każdy etat przeliczeniowy.

3. Sądy i prokuratury

W 2019 roku strajkujący pracownicy sądów i prokuratur podpisali z Ministerstwem Sprawiedliwości na mocy którego podwyżka ma przebiegać w dwóch etapach. Najpierw od 1 października 2019 r. nastąpiło podwyższenie średnio o 450 zł brutto wynagrodzeń pracowników sądów powszechnych (urzędników, asystentów sędziego, specjalistów Opiniodawczych Zespołów Sądowych Specjalistów i innych pracowników) i prokuratury (urzędników, asystentów prokuratora i innych pracowników), a od 1 stycznia 2020 r. o kolejne 450 zł. To w sumie ma zwiększyć wynagrodzenia o 900 zł w przeliczeniu na etat, czyli razem z podwyżkami zapisanymi już w budżecie na 2019 r. - o 1100 zł. 

Także od 1 stycznia 2020 roku średnio o 900 zł mają też wzrosnąć płace kuratorów zawodowych, z zachowaniem zasad obowiązujących przy kształtowaniu wynagrodzeń tej grupy zawodowej.

Uzgodniono, że szczegółowy podział środków na wzrost wynagrodzeń będzie przedmiotem dalszych uzgodnień, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii wyrównywania dysproporcji płacowych pracowników sądownictwa i prokuratury. Rozmowy w tej sprawie zostaną podjęte najpóźniej we wrześniu 2019 roku.

Związki, które je podpisały, zobowiązały się, że na co najmniej rok zaprzestaną wszelkich form protestu związanych z wynagrodzeniami.

4. Urzędnicy

W 2020 r. o 6 proc. wzrośnie kwota bazowa w służbie cywilnej wzrośnie i wyniesie 2031,96 zł.

5. Policjanci, strażacy i służba graniczna

Wszystkie służby podległe MSWiA podpisały w 2018 roku porozumienie dotyczące planu zwiększania wynagrodzeń. Zgodnie z nim w 2020 roku wszyscy funkcjonariusze zarobią o 500 zł brutto więcej.

6. Nauczyciele

w 2017 r. ówczesna premier Beata Szydło zapowiedziała trzy podwyżki wynagrodzeń nauczycieli po 5 proc. Pierwszą podwyżkę nauczycielom przyznano od kwietnia 2018 r., drugą – od stycznia 2019 r. Trzecią podwyżkę o 5 proc. nauczyciele mieli otrzymać w styczniu 2019 r. Została ona przesunięta na wrzesień 2019 roku, co było efektem strajku nauczycieli i podpisanego porozumienia z Solidarnością.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama