reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Podwyżka wynagrodzenia w 2020 r. - m.in. żołnierze, nauczyciele, urzędnicy

Podwyżka wynagrodzenia w 2020 r. - m.in. żołnierze, nauczyciele, urzędnicy

Od 1 stycznia 2020 r. wiele grup zawodowych może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia. Wzrost płac czeka żołnierzy, nauczycieli, urzędników, pracowników sądów i prokuratur, inspekcji sanitarnej, policjantów, strażaków i służbę graniczną. W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę wyższe pensje otrzymają najmniej zarabiający. Podwyżka świadczenia w 2020 r. dotyczy również emerytów i rencistów.

Podwyżki 2020. Kto może liczyć na wzrost wynagrodzenia

Od 1 stycznia 2020 wiele grup zawodowych może liczyć na wzrost pensji. Wzrośnie też wynagrodzenie najmniej zarabiających, a od marca także wypłaty dla emerytów i rencistów. Sprawdź, czy ty też zarobisz więcej.

1. Żołnierze

Od 1 stycznia 2020 roku zostanie podwyższony mnożnik kwoty bazowej z 3,63 do 3,81. Średnie wynagrodzenie wraz z dodatkami wzrośnie więc o 576 zł brutto.

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

2. Inspekcja sanitarna

Pracownicy inspekcji sanitarnej od 1 stycznia 2020 roku otrzymają 500 zł brutto podwyżki i 1000 zł nagrody jubileuszowej. Jak zapowiedział Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas jest to podwyżka na każdy etat przeliczeniowy.

3. Sądy i prokuratury

W 2019 roku strajkujący pracownicy sądów i prokuratur podpisali z Ministerstwem Sprawiedliwości na mocy którego podwyżka ma przebiegać w dwóch etapach. Najpierw od 1 października 2019 r. nastąpiło podwyższenie średnio o 450 zł brutto wynagrodzeń pracowników sądów powszechnych (urzędników, asystentów sędziego, specjalistów Opiniodawczych Zespołów Sądowych Specjalistów i innych pracowników) i prokuratury (urzędników, asystentów prokuratora i innych pracowników), a od 1 stycznia 2020 r. o kolejne 450 zł. To w sumie ma zwiększyć wynagrodzenia o 900 zł w przeliczeniu na etat, czyli razem z podwyżkami zapisanymi już w budżecie na 2019 r. - o 1100 zł. 

Także od 1 stycznia 2020 roku średnio o 900 zł mają też wzrosnąć płace kuratorów zawodowych, z zachowaniem zasad obowiązujących przy kształtowaniu wynagrodzeń tej grupy zawodowej.

Uzgodniono, że szczegółowy podział środków na wzrost wynagrodzeń będzie przedmiotem dalszych uzgodnień, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii wyrównywania dysproporcji płacowych pracowników sądownictwa i prokuratury. Rozmowy w tej sprawie zostaną podjęte najpóźniej we wrześniu 2019 roku.

Związki, które je podpisały, zobowiązały się, że na co najmniej rok zaprzestaną wszelkich form protestu związanych z wynagrodzeniami.

4. Urzędnicy

W 2020 r. o 6 proc. wzrośnie kwota bazowa w służbie cywilnej wzrośnie i wyniesie 2031,96 zł.

5. Policjanci, strażacy i służba graniczna

Wszystkie służby podległe MSWiA podpisały w 2018 roku porozumienie dotyczące planu zwiększania wynagrodzeń. Zgodnie z nim w 2020 roku wszyscy funkcjonariusze zarobią o 500 zł brutto więcej.

6. Nauczyciele

w 2017 r. ówczesna premier Beata Szydło zapowiedziała trzy podwyżki wynagrodzeń nauczycieli po 5 proc. Pierwszą podwyżkę nauczycielom przyznano od kwietnia 2018 r., drugą – od stycznia 2019 r. Trzecią podwyżkę o 5 proc. nauczyciele mieli otrzymać w styczniu 2019 r. Została ona przesunięta na wrzesień 2019 roku, co było efektem strajku nauczycieli i podpisanego porozumienia z Solidarnością.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zdjęcia

Podwyżka wynagrodzenia w 2020 r. - m.in. żołnierze, nauczyciele, urzędnicy.  / fot. Shutterstock
Podwyżka wynagrodzenia w 2020 r. - m.in. żołnierze, nauczyciele, urzędnicy. / fot. Shutterstock

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama