| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Jak wynagradzać pracowników za pracę w okresie rozliczeniowym przedłużonym do 12 miesięcy?

Jak wynagradzać pracowników za pracę w okresie rozliczeniowym przedłużonym do 12 miesięcy?

Zamierzamy wprowadzić dłuższy okres rozliczeniowy. Czy wprowadzenie takiego okresu będzie dla nas korzystniejsze?

Wprowadzenie dłuższego okresu rozliczeniowego może być dla Państwa korzystniejsze pod wzglę­dem finansowym oraz organizacyjnym.

W wydłużonym okresie rozliczeniowym można łatwiej zaplanować pracę, nie trzeba więc zatrud­niać nowych pracowników w okresie wzmożonego zapotrzebowania na pracę (co wiąże się z kosztami

rekrutacji, kosztami badań wstępnych i szkoleń) ani zwalniać pracowników w sytuacji, gdy pracy jest mniej.

W takim okresie rozliczeniowym w trakcie np. 3 miesięcy wzmożonego zapotrzebowania na pracę można pracownikom zaplanować 6-dniowe tygodnie pracy (trzeba pamiętać o zapewnieniu odpoczynku tygodniowego), a w miesiącach mniejszego zapotrzebowania na pracę 3- lub 4-dniowe tygodnie pracy. Zastosowanie wydłużonego okresu rozliczeniowego powoduje, że pracownikom nie trzeba wypłacać do­datku za nadgodziny.

Ustawa z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych dopuszcza (weszła w życie 23 sierpnia 2013 r.) wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy. Musi jednak być to uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy.

Wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego czasu pracy jest możliwe w każdym systemie czasu pracy.

Natomiast jeżeli w Państwa firmie znajdzie zastosowanie ruchomy czas pracy, to skutkiem jego ela­styczności może być także zmniejszenie liczby nadgodzin dobowych (a tym samym zmniejszenie kosz­tów ich rekompensaty).

Zobacz serwis: Prawa pracownika

Jeżeli w przedłużonym do 12 miesięcy okresie rozliczeniowym trafi się taki miesiąc, w którym pracownicy będą mieli zaplanowane same dni wolne (co jest możliwe w systemie równoważnego czasu pracy), to:

  • pracownikom wynagradzanym w stałej stawce miesięcznej trzeba będzie i tak wypłacić wynagrodze­nie wynikające z ich umowy o pracę,
  • pracownikom wynagradzanym w stawce godzinowej trzeba będzie wypłacić wynagrodzenie minimal­ne, na podstawie nowego art. 129 § 5 Kodeksu pracy.

Natomiast gdyby w którymś miesiącu w wydłużonym 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym pra­cownicy wynagradzani stawką godzinową przepracowali np. tylko kilka godzin - wyrównania wyna­grodzenia do poziomu stawki minimalnej należy dokonać na podstawie ustawy o minimalnym wyna­grodzeniu.

Takie stanowisko prezentuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (nr PP-III-4102-789/04):

(...) w razie stosowania dłuższego niż miesiąc okresu rozliczeniowego oraz nierówno­miernego rozłożenia liczby godzin pracy w poszczególnych miesiącach, pracownik wy­nagradzany stałą stawką miesięczną otrzymywać powinien stawkę wynikającą z umowy w każdym z miesięcy (o ile nie wystąpią godziny nadliczbowe). Natomiast pracownik wynagradzany staw­ką godzinową powinien otrzymać wynagrodzenie za faktycznie przepracowane w danym miesiącu godzi­ny pracy, przy czym wynagrodzenie to nie powinno być niższe niż wynagrodzenie minimalne (...).

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »