| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki w Polsce > Księgowy

Księgowy

Księgowy odpowiada za wszelkie zadania finansowe w firmie.

Zarobki księgowego uzależnione są od tego, czy jest głównym księgowym czy starszym, czy też młodszym księgowym. Na najwyższe zarobki może liczyć oczywiście główny księgowy. Główny księgowy w dużym mieście może zarobić nawet do 15000 zł. miesięcznie. Zarobki księgowego uzależnione są od branży w jakiej zatrudniony jest księgowy. Średnie wynagrodzenie utrzymuje się w granicach 1500 zł do 4500 zł netto.

Do zadań księgowego należy rejestracja wszelkich operacji gospodarczych przedsiębiorstwa, odpowiednie kwalifikowanie dokumentów księgowych tak by spełniały wszystkie wymogi prawne, zapewnienie terminowego wpływu dokumentów księgowych, kontrola dokumentów księgowych, prowadzenie rozliczeń podatkowych. Do zadań księgowego należy ponadto sporządzanie dla urzędów skarbowych miesięcznych deklaracji podatkowych, sporządzanie listy płac, kontrola wynagrodzeń, sporządzanie sprawozdań do Urzędów Statystycznych oraz terminowa zapłata zobowiązań i jak najszybsze ściąganie należności na konto przedsiębiorstwa,
Księgowy może być zatrudniony w dużych i małych przedsiębiorstwach, w bankach, urzędach lub biurach rachunkowych.

Księgowy, aby wykonywać swój zawód powinien ukończyć studia ekonomiczne, najlepiej o specjalności rachunkowość i finanse. Od księgowych wymaga się nieustannego dokształcania, czy to w formie studiów podyplomowych, szkoleń. Księgowy, żeby prowadzić własna firmę usługową musi zdobyć uprawnienia księgowego, czyli otrzymać licencji na kolejne stopnie księgowe.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK