reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o zasiłek pogrzebowy?

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o zasiłek pogrzebowy?

Osoba, która stara się o zasiłek pogrzebowy musi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych złożyć wniosek. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty, bez nich niemożliwe jest otrzymanie zasiłku.

Wniosek o zasiłek pogrzebowy

W celu uzyskania zasiłku pogrzebowego należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych . ZUS przewiduje specjalny formularz wniosku o zasiłek pogrzebowy – druk Z-12. Wniosek o zasiłek pogrzebowy należy złożyć w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS właściwej według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o zasiłek pogrzebowy.

Oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku osoba, która pokryła koszty pogrzebu musi również dostarczyć inne dokumenty. Do takich dokumentów należą:

  • skrócony odpis aktu zgonu ,
  • oryginał rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku – kopie rachunków potwierdzone przez bank,
  • dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty).

Akt zgonu jest podstawowym dokumentem, który należy złożyć wraz z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy. Do wydania aktu zgonu niezbędne jest wcześniejsze wystawienie karty zgonu. Karty zgonu wystawia lekarz, który leczył chorego w ostatniej chorobie. Z kartą zgonu oraz z dowodem osobistym zmarłego należy się udać do Urzędu Stanu Cywilnego, przy czym zgon osoby rejestruje się w urzędzie stanu cywilnego miejsca takiego zdarzenia. Zgon osoby należy zgłosić najpóźniej w ciągu 3 dni od dnia zgonu. Do zgłoszenia aktu zgonu zobowiązani są: małżonek lub dzieci zmarłego, najbliżsi krewni lub powinowaci, osoby zamieszkałe w lokalu, w którym nastąpił zgon, osoby, które były obecne przy zgonie lub naocznie się o nim przekonały lub administrator domu, w którym nastąpił zgon. Osoba zgłaszająca zgon otrzymuje od kierownika Urzędu Stanu Cywilnego bezpłatnie trzy egzemplarze odpisu skróconego aktu zgonu.

Do wniosku o zasiłek pogrzebowy , jak wskazano wyżej należy dołączyć oryginał rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku to należy dołączyć kopie rachunków potwierdzone przez bank. Jakie w związku pokrycie jakich kosztów pogrzeby uprawnia do uzyskania zasiłku pogrzebowego? Do kosztów pogrzebu mażemy zaliczyć: koszty przewiezienia zwłok na miejsce pochówku, koszty nabycia i urządzenia grobu, koszty wystawienia nagrobka odpowiadającego zwyczajom środowiska, koszty poniesione na zakup odzieży żałobnej, koszty nabycia trumny, koszty zakupu miejsca na cmentarzu, koszty poczęstunku osób biorących udział w pogrzebie oraz wydatki na: świece, wieńce, kwiaty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama