Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pogrzebowy w 2022 r.

Zasiłek pogrzebowy w 2022 r.
Zasiłek pogrzebowy w 2022 r.
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy w 2022 r. jest jednym ze świadczeń wypłacanych przez ZUS. Ile wynosi i komu przysługuje?

Zasiłek pogrzebowy w 2022 r. - ile wynosi?

W 2022 r. kwota zasiłku pogrzebowego nie zmieniła się.

REKLAMA

Członkowi rodziny zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 4000 zł bez względu na kwotę poniesionych kosztów pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy do wysokości poniesionych kosztów pogrzebu, ale nie więcej niż 4000 zł przysługuje zaś osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego.

Jeżeli koszty pogrzebu zostały poniesione przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, to zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty – proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy z ZUS

Zasiłek pogrzebowy jest jednym ze świadczeń określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zgodnie z ustawą zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci:

 • ubezpieczonego
 • osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
 • osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
 • członka rodziny ubezpieczonego i osoby pobierającej emeryturę lub rentę.

Przepisy wymieniają członków rodziny. Są nimi:

 • małżonek (wdowa i wdowiec);
 • rodzice, ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające;
 • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione i dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej;
 • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci (niż dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione i dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej
 • rodzeństwo;
 • dziadkowie;
 • wnuki;
 • osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.
 • Zasiłek pogrzebowy osoby nieubezpieczonej

Zasiłek pogrzebowy przysługuje również w razie śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.

Ważne! Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko z jednego tytułu.

Zasiłek pogrzebowy – gdzie składać wniosek?

Wniosek o zasiłek pogrzebowy (druk Z-12) można złożyć:

 • osobiście w jednostce ZUS;
 • pocztą;
 • online za pomocą PUE ZUS.

Zasiłek pogrzebowy – termin

Co do zasady prawo do zasiłku pogrzebowego wygaśnie, jeżeli nie złożymy wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.

Jeżeli jednak zgłoszenie wniosku w tym terminie nie było możliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej, to prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu. Przyczyny te wymagają potwierdzenia odpowiednim dokumentem (zaświadczenie Policji lub prokuratury, odpis zupełny aktu zgonu lub inny dokument urzędowy potwierdzający zaistnienie okoliczności lub przyczyn uniemożliwiających zgłoszenie wniosku).

Czy zasiłek pogrzebowy wzrośnie?

Stała kwota zasiłku pogrzebowego obowiązuje od 2011 r. Z tego powodu często padają pytania o podwyżkę świadczenia.

"Odnosząc się do pytania, czy planowane są działania zmierzające do podwyższenia obowiązującej kwoty zasiłku pogrzebowego informuję, że obecnie w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego, tak by jego wysokość uwzględniała z jednej strony ponoszone koszty pogrzebu, z drugiej zaś możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa, zasilającego co roku FUS dotacją uzupełniającą poziom przychodów ze składek do poziomu wydatków na świadczenia z ubezpieczenia społecznego" - poinformował 13 lipca 2022 r. Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, w odpowiedzi na interpelację poselską nr 34335 w sprawie wysokości zasiłku pogrzebowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Hg
  2022-01-08 10:33:11
  Zasił ek pogrzebowy powinien być wyższy
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Kenty
  2022-01-11 21:43:50
  Złodziejstwo w biały dzień. Pracownik zgromadzi na swoim koncie kilkaset tysięcy i wszystko przepada. Łaskę robią, że sypną groszowym zasiłkiem. Zły Tusk obniżył zasiłek z 6600 zł na 4 tys., ale dobry PiS nie podwyższył tego zasiłku przez tyle lat. Podwyżka pensji posłom o prawie 5 tys., to szybko zostało załatwione. Obłudnicy z gębą pełną frazesów zawsze są przy władzy, i siebie zawsze potrafią zabezpieczyć.
  2
 • lila
  2022-01-24 00:55:46
  lila. Pytam z jakich skladek otrzymuja kobiety emeryture po urodzeniu 4ro dzieci, Jakim prawem jak jedna z druga nie przepracowala jednego dnia, siedzialy w domu i nic nie robiac otrzymuja emerytury, W ktorym panstwie EU jest cos takiefo,.
  4
  pokażodpowiedzi (2)
 • az
  2022-01-28 09:00:00
  Firmy pogrzebowe to hieny zdzierające z ludzi nieuzasadnione koszty pogrzebu.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • fg
  2022-06-04 07:00:14
  za ten zasiłek to nawet trumny dzisiaj nie kupisz
  0
 • maxber
  2023-04-16 09:39:52
  Nie rozumiem że zasiłek przepada po 12 miesiącach. Mam przypadek w rodzinie że mój ojciec czyli mąż mojej zmarłej mamy nie wie o takim zasiłku bo miał 90 lat jak mama zmarła. Ja przez pandemie nie mogłem przyjechać do Polski. Teraz ojca dopytuje czy pobrał zasiłek ,a on że jaki niby zasiłek. Minęło już 12 miesięcy i zasiłek przepadł. Szok normalny.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Greedflation

Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

REKLAMA

Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie?

Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie? Pracodawco sprawdź o czym musisz pamiętać. 

REKLAMA