REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Powództwo cywilne, Ojciec

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek macierzyński dla ojca w 2015 r.

Zasiłek macierzyński dla ojca, w sytuacji gdy matka dziecka nie żyje, porzuciła je lub jest niezdolna do samodzielnej egzystencji to pomysł zmian w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W jego wyniku także ojcowie mają zyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Urlop ojcowski, rodzicielski, wychowawczy – uprawnienia pracownika ojca

Jak i kiedy skorzystać z urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego, wychowawczego? Jakie inne urlopy i uprawnienia przysługują każdemu ojcu? Poniżej najważniejsze informacje dotyczące uprawnień pracownika ojca związanych z rodzicielstwem.

Zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka jest niekonstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w zakresie zaprzeczenia ojcostwa po śmierci dziecka oraz przepis kodeksu postępowania cywilnego w tym zakresie są niezgodna z Konstytucją. Jakie były motywy rozstrzygnięcia?

Ustalenie ojca dziecka

Ustalenie ojca dziecka może nastąpić w sądzie. Ojciec dziecka może również sam uznać swoje ojcostwo.

REKLAMA

Urlop wychowawczy dla ojca

Pierwszorzędną kwestią, o której warto pamiętać jest fakt, że z urlopu wychowawczego może skorzystać także ojciec. Zobowiązany jest on jednak spełniać określone warunki, by móc być beneficjentem tego prawa.

Wniosek o zabezpieczenie powództwa

Wniosek o zabezpieczenie może być złożony jeszcze przed złożeniem pozwu w sądzie. Powinien on być stosowany w sytuacji, gdy okoliczności sprawy wymagają szybkiego zabezpieczenia roszczeń.

Jakie prawa ma ojciec dziecka?

Pytanie o prawa przysługujące w stosunku do własnego dziecka zadaje sobie wielu ojców. W niniejszym artykule przedstawiliśmy najważniejsze aspekty prawne związane z byciem tatą.

Sposoby zabezpieczenia powództwa (cz. 2)

W kontekście zabezpieczenia powództwa roszczenia dzieli się na pieniężne i niepieniężne. Przy roszczeniach niepieniężnych wnioskodawca ma większą swobodę w określeniu sposobu zabezpieczenia.

REKLAMA

Sposoby zabezpieczenia powództwa (cz. 1)

Sposoby zabezpieczenia roszczeń dochodzonych powództwem zależą od ich rodzaju. Inne zasady odnoszą się do roszczeń pieniężnych, zaś inne do roszczeń niepieniężnych.

Alimenty od ojca Włocha

Kiedy jedno z rodziców jest w posiadaniu wyroku zagranicznego, który zasądza alimenty od drugiego rodzica i powyższy wyrok musi zostać wykonany we Włoszech, uznanie wyroku zagranicznego powinno nastąpić automatycznie. Warunkiem jest spełnienie kilku dodatkowych kryteriów.

Przedmiotowa zmiana powództwa (cz. 2)

Nie w każdym postępowaniu dopuszczalna będzie przedmiotowa zmiana powództwa. Istotne jest zatem co jest, a co nie jest przedmiotową zmianą powództwa.

Zabezpieczenie powództwa

Jeszcze przed wytoczeniem powództwa przyszły powód może wnieść do sądu wniosek o zabezpieczenie swoich roszczeń.

Ustalenie ojcostwa – vademecum

Jak i kiedy wnieść do sądu pozew o ustalenie ojcostwa? W jaki sposób uznać ojcostwo? Na te i inne pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak napisać pozew sądowy?

Sztuka pisania pozwu jest przydatna w wielu sprawach. Przy rozwodzie, alimentach, czy w sprawie o odszkodowanie postępowanie sądowe inicjuje pozew. Jak poprawnie napisać pozew sądowy? Co powinien zawierać pozew i gdzie go skierować?

Czy uznanie ojcostwa może nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego?

Uznanie ojcostwa może nastąpić zarówno przed, w trakcie, jak i po sporządzeniu aktu urodzenia. Stosowane oświadczenie może odebrać kierownik urzędu stanu cywilnego. Jeżeli jednak odmówi przyjęcia oświadczenia, można ubiegać się o sądowe ustalenie ojcostwa.

Co warto wiedzieć o postępowaniu cywilnym?

Postępowanie cywilne dotyczy postępowania sądowego w sprawach z zakresu prawa cywilnego (np. sprawy dot. umów, odszkodowań), rodzinnego (sprawy małżeńskie, między rodzicami a dziećmi), opiekuńczego (kwestie opieki, kurateli), prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz innych kategorii spraw, do których z mocy ustawy stosuje się regulacje dotyczące tego postępowania (np. sprawy z zakresu ochrony zdrowia psychicznego, dotyczące aktów stanu cywilnego).

Na jakie postanowienia umowne należy uważać?

Problem umownej właściwości miejscowej sądu jest w zasadzie najczęściej poruszany w kontekście obrotu konsumenckiego. Niemniej jednak uwagę na takie zapisy powinny zwracać też osoby, co do których przepisy konsumenckie nie mają zastosowania. Dlaczego?

Kodeks postępowania cywilnego

Kodeks postępowania cywilnego jest zbiorem przepisów dotyczących procedury cywilnej. Jest to jeden z najważniejszych aktów prawnych w Polsce.

Autorskie prawa osobiste

Autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem.

Właściwość wyłączna

Właściwość wyłączna oznacza, że powództwo można wytoczyć tylko przed sąd określony w przepisach wskazanych poniżej.

Powództwo

Mianem powództwa określamy żądanie udzielenia ochrony prawnej skierowane do sądu, dochodzone w drodze procesu cywilnego.

Co należy wiedzieć o zasiłku macierzyńskim?

Zasiłek macierzyński co do zasady przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko. W określonych przypadkach zasiłek przysługuje również ojcu dziecka, pod warunkiem ze podlega on ubezpieczeniu chorobowemu.

Zwrot kosztów przy częściowym uwzględnieniu pozwu?

Wystąpiłem z powództwem o odszkodowanie za wypadek w wysokości 20 tys. zł. W trakcie procesu biegły moje szkody wycenił jednak na 15 tys. zł. Czy w związku z tym nadal będę mógł liczyć na zwrot całości kosztów?

Jak obalić domniemanie ojcostwa męża matki?

W prawie rodzinnym istnieje domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki. Domniemanie może być obalone jedynie poprzez wystąpienie z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa.

Zaprzeczenie ojcostwa - kiedy możliwe?

Mężczyźnie przysługuje możliwość wniesienia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Musi jednak zachować odpowiedni termin i spełnić odpowiednie wymogi.

Kiedy ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Zgodnie z nazwą zasiłek macierzyński przysługuje matce, która urodziła dziecko. Jednak w określonych sytuacjach prawo do zasiłku może otrzymać również ojciec dziecka.

Urlop ojcowski dla rodziców adopcyjnych od stycznia 2011 r.

Od 1 stycznia 2011 roku wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli rodzicom adopcyjnym skorzystać z urlopu ojcowskiego w szerszym niż obecnie zakresie.

Powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Mężczyzna, który uznał dziecko, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. Dodatkowo mężczyzna, który uznał ojcostwo jest chroniony, gdy ze względu na stan psychiczny nie był w stanie należycie zadbać o ochronę własnych interesów.

Ile wynosi urlop ojcowski w 2011 roku

Od roku 2010 wprowadzono przepis zezwalający ojcom wychowującym dzieci na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Jaki będzie wymiar tego urlopu w roku 2011.

Urlop ojcowski dla przysposabiającego

Pracownicy będą mogli skorzystać z urlopu ojcowskiego w ciągu roku od momentu zaadoptowania dziecka.

Kiedy można unieważnić uznanie ojcostwa?

Uznania ojcostwa można dokonać na dwa sposoby. Natomiast unieważnienia można domagać się wyłącznie na drodze sądowej i tylko z powodu ściśle określonych przyczyn.

Czym charakteryzuje się zażalenie

Zażalenie jest zwykłym środkiem odwoławczym. Przysługuje stronie, jeżeli jej interesy zostały naruszone. Jego celem jest ochrona praw konkretnej osoby. Zażalenie wstrzymuje uprawomocnienia się orzeczenia oraz powoduje, co do zasady, przeniesienie sprawy do wyższej instancji.

Wszczęcie postępowania cywilnego

Wszczęcie postępowania cywilnego zmierza do zrealizowania przez konkretną osobę ochrony jej praw. Wszczęcie postępowania powoduje nadanie sprawie biegu, rozpoczyna postępowanie w sprawie.

Udział prokuratora w postępowaniu cywilnym

Prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się postępowaniu. Przesłanką uczestnictwa prokuratora w postępowaniu jest ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. W sprawach o ubezwłasnowolnienie udział prokuratora jest obligatoryjny.

Jakie rodzaje powództw występują w postępowaniu cywilnym

Powództwo stanowi żądanie, które zawiera oświadczenie wiedzy i woli osoby, która je składa. Ze względu na żądanie zawarte w powództwie procedura cywilna wyróżnia trzy rodzaje powództw.

Kto może być ojcem chrzestnym?

W świecie współczesnym daje się zauważyć pewne odejście od prawnych i historycznych nakazów dotyczących wyboru chrzestnego podczas sakramentu chrztu. W tej chwili jest to najlepszy przyjaciel, często brat lub siostra, ktoś, kto jest ważny dla rodziców. Ale czy chrzestny powinien być wybierany według takiej miary?

Przy powództwie ważne jest zamieszkanie czy zameldowanie?

Pozew wnosi się w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania a nie zameldowania pozwanego. To drugie jest jedynie czynnością potwierdzającą stan faktyczny dla celów ewidencji ludności.

Czy dopuszczalne jest zaprzeczenie ojcostwa po śmierci ojca?

Matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Sytuacja może jednak skomplikować się jeśli w tym terminie mąż matki dziecka umrze. Czy wówczas możliwe jest zaprzeczenie jego ojcostwa?

Władza rodzicielska powierzona ojcu

Dziecko aż do pełnoletniości pozostaje pod władzą rodzicielską. Z reguły jest ona sprawowana przez obojga rodziców. Zdarza się jednak tak, iż jest ona powierzana wyłącznie ojcu dziecka. Niniejszy artykuł przedstawi prawne uregulowania powyższej kwestii.

Szykują się zmiany w procedurze adopcyjnej

Wkrótce do sejmu trafi projekt zmian w procedurze adopcyjnej. Zmiany mają na celu zniesienie luki prawnej, dzięki której w świetle prawa za ojca mogła zostać uznana osoba nie mająca nic wspólnego z dzieckiem. Dzięki tej luce w prawie mogło dochodzić do nielegalnej adopcji.

Do jakiego sądu pozwać przedsiębiorcę

Decydując się na wystąpienie z powództwem przeciwko przedsiębiorcy podstawową kwestią jest prawidłowe oznaczenie właściwego sądu. Poniżej znajdują się podstawowe zasady, jakie powinniśmy znać wchodząc w spór sądowy.

Nie zaprzeczysz ojcostwa przy In-vitro

Mimo, że ustawa bioetyczna nadal jest w fazie projektu, jedno zagadnienie dotyczące poczynania dzieci w ramach zabiegu medycznego zostało już uregulowane w prawie rodzinnym.

Udział prokuratora w sprawach rodzinnych

Prokurator kojarzy się nam przede wszystkim ze sprawami karnymi. To on bowiem prowadzi postępowanie przygotowawcze, wykrywa sprawców a następnie oskarża ich przed sądem. Prokurator jednak może uczestniczyć również w postępowaniu cywilnym.

Odrzucenie i oddalenie pozwu

Odrzucenie i oddalenie pozwu to dwie różne sytuacje. Chociaż dla laika niczym się one nie różnią. W obydwu bowiem wypadkach postępowanie w danej sprawie się kończy. Jednak każdy prawnik wie, że nie można utożsamiać tych pojęć.

Zmiana powództwa

Założyłam sprawę w sądzie. Jestem powodem tyle, że w pozwie podałam złą wartość przedmiotu sporu. Zamiast 24 587 zł powinnam podać 21 527 zł. Nie zwróciłam bowiem uwagi, że mój kontrahent zapłacił jedną umowę. Co mam zrobić w takim wypadku. Czy wystarczy wysłać jakieś pismo do sądu? Czy sąd może zwrócić mój pozew?

Czym różni się wniosek o naprawienie szkody od powództwa cywilnego?

Pokrzywdzony ma prawo wyboru do wystąpienie z wnioskiem o naprawienie szkody albo ewentualnie wytoczenia powództwa cywilnego. Nie może skorzystać z obu środków na raz, bowiem wystąpienie z wnioskiem o naprawienie szkody eliminuje dopuszczalność powództwa cywilnego. 

Kiedy można wnieść powództwo o ustalenie nieistnienia małżeństwa

Jeżeli przy zawieraniu małżeństwa nie wystąpiły wszystkie opisane przez prawo przesłanki konieczne, wtedy takie małżeństwo jest nieważne. Aby to stwierdzić należy wnieść pozew o ustalenie nieistnienia małżeństwa.

Jak napisać pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

Polskie prawo posługuje się domniemaniem, iż ojcem dziecka jest mąż matki. Jest to tylko domniemanie i nie zawsze sytuacja taka musi być zgodna z prawdą. Dlatego też mąż matki dziecka może wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa.

Jak sformułować pozew o ustalenie ojcostwa?

O tym, że dziecko powinno mieć ojca i matkę nikogo nie trzeba przekonywać. Często jednak ojciec dziecka nie chce ponosić kosztów jego utrzymania. Dlatego też nie uznaje dziecka. Instytucją, która ma przeciwdziałać takim przypadkom jest sądowe ustalenie ojcostwa.

Czy ojciec pokrywa koszty ciązy i porodu

Czy w pozwie o ustalenie ojcostwa można wystąpić z roszczeniem o pokrycie wydatków związanych z ciąża, porodem i utrzyamniem matki w okresie połogu?

REKLAMA