REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sąd, Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiedzenie nieruchomości przez spadkobiercę

Zasiedzenie nieruchomości, należącej do spadku przez jednego ze spadkobierców, nastąpić może po upływie okresu 10, 20 albo 30 lat samoistnego posiadania. Długość okresu potrzebnego do zasiedzenia zależy od tego, czy spadkobierca, będąc samoistnym posiadaczem nieruchomości, pozostawał w dobrej, bądź złej wierze oraz od tego, kiedy upłynął okres zasiedzenia.

Odpis z KRK trafi do sądu drogą elektroniczną

Wymiana dokumentów między sądami powszechnymi a Krajowym Rejestrem Karnym będzie się odbywać za pomocą systemu teleinformatycznego.

Zakończenie umowy najmu i skutki wydania rzeczy najętej w stanie pogorszonym

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest często z koniecznością wynajęcia lokalu. W wyniku zakończenia umowy najmu lokalu, mogą pojawić się wątpliwości w jakim stanie najemca zobowiązany jest zwrócić przedmiot najmu wynajmującemu.

Wykup mieszkania komunalnego z możliwością uzyskania bonifikaty

W przypadku zbywania nieruchomości przez jednostki samorządu terytorialnego osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2012 roku

Podatek od nieruchomości w Polsce jest podatkiem lokalnym, pobieranym przez samorządy gminne.

Poglądy niezgodne z nauką Kościoła a nieważność małżeństwa

Często można spotkać się z problemem, czy małżeństwo zawarte przez osobę mającą inne poglądy, co więcej naukę inną niż Kościół Katolicki jest ważnie zawarte.

Nieruchomości Skarbu Państwa w księgach wieczystych

Od dnia 24 sierpnia 2012 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Kolektory słoneczne bez pozwolenia na budowę

Przed Polską energetyką stoi duże wyzwanie – do 2020 roku co najmniej 15% wytwarzanej w naszym kraju energii powinno pochodzić z odnawialnych źródeł. W przeciwnym wypadku grożą nam sankcje ze strony Unii Europejskiej. W związku z podjętym zobowiązaniem, władze i różnego rodzaju organy promują inwestowanie w odnawialne źródła energii.

REKLAMA

Prawo oskarżonego do posiadania tłumacza

Zgodnie z kodeksem postępowania karnego, oskarżony ma prawo do korzystania z bezpłatnej pomocy tłumacza, jeżeli nie włada w wystarczającym stopniu językiem polskim i tłumacz ten powinien uczestniczyć we wszystkich czynnościach dokonywanych z udziałem oskarżonego.

Złożenie pozwu zbiorowego

Złożenie pozwu zbiorowego do sądu może wydawać się skomplikowaną czynnością. Podpowiadamy, co może sprawić poszkodowanym najwięcej problemów.

Prawne podsumowanie lipca 2012 r.

Zapoznaj się z najważniejszymi zmianami w przepisach prawnych, jakie weszły w życie w lipcu 2012 r. Omawiamy również aktualne orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego.

Do kogo należy ziemia pod Stadionem Narodowym?

Pomimo zakończenia UEFA Euro 2012, Stadion Narodowy w Warszawie nadal pozostaje w centrum uwagi. Tym razem nie jest on jednak dumą i chlubą Polaków, ale przedmiotem sporu pomiędzy miastem a spadkobiercami dawnych właścicieli terenów zajętych pod budowę stadionu.

Ekologiczne ciepło będzie obowiązkowe

Planowanie budowy domu lub budynku wielorodzinnego wiąże się z koniecznością sporządzania dokumentacji projektowej oraz uzyskiwania różnego rodzaju pozwoleń. Każdy, kto chciał rozpocząć tego rodzaju przedsięwzięcie w czasie tegorocznych wakacji musi liczyć się z koniecznością spełnienia dodatkowych wymagań.

Jak usprawnić działalność spółdzielni mieszkaniowych?

Obecnie obowiązujące prawo spółdzielcze budzi wiele kontrowersji, z ciekawością przyjmujemy więc informacje o próbach jego nowelizacji. Pomysłów jest wiele, tak jak wiele jest możliwych rozwiązań. Najważniejszą propozycję przeciwstawiającą się projektowi rządowemu przedstawia Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Gminne podatki wyższe od 2013 r.

Najwyższe gminy podwyższą podatki od 2013 r. Podatek od nieruchomości wzrośnie o 4%.

Wybór sądu w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Obok pytania o zasadność konkretnej sprawy do przeprowadzenia kościelnego procesu o orzeczenie nieważności małżeństwa częste jest zapytanie o miejsce, tj. sąd, dla złożenia tej prośby.

Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Każdy obywatel ma prawo wnieść skargę to Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Uprawnienie to wynika z Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Przepisy dotyczące ogródków działkowych niekonstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż niezgodne z ustawą zasadniczą są 24 artykuły ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Szczególną uwagę zwrócono na monopolistyczną pozycję Polskiego Związku Działkowców.

Nowe formy dostępu do ksiąg wieczystych

Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości przewiduje cztery nowe sposoby dostępu do ksiąg wieczystych, znajdujących się w zasobach Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW):

Problematyka gruntów warszawskich

Wywłaszczenie nieruchomości polega na pozbawieniu określonej osoby prawa do rzeczy na mocy indywidualnego aktu prawnego. Po 5 kwietnia 1958 r. wywłaszczeni zostali całkowicie pozbawieni prawa do rzeczy w tym wypadku do gruntu, a odszkodowanie które chcą uzyskać za wywłaszczenie nieruchomości jest skomplikowana i długotrwała.

Nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Kiedy mamy do czynienia z problemem, wielu z nas wierzy, że zamiast od razu przejąć inicjatywę i zabrać się do działania, powinniśmy poczekać, lub spokojnie ten problem przemyśleć.

Dochodzenie roszczeń za bezumowne korzystanie z gruntu

Zgodnie z uchwałą podjętą 6 czerwca 2012 r. przez Sąd Najwyższy zarząd wspólnoty mieszkaniowej uprawniony jest do dochodzenia od osoby trzeciej wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z części nieruchomości będącej współużytkownikiem wieczystym właścicieli lokali (III CZP 25/12).

Startują internetowe portale orzeczeń

Do końca lipca 2012 r. w każdym Sądzie Apelacyjnym zostaną uruchomione Internetowe Portale Orzeczeń.

Sprawa o alimenty krok po kroku

W sprawie o alimenty sąd zasądzi je, uwzględniając usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego. Jeżeli dziecko jest pełnoletnie występuje w sprawie samodzielnie, w przeciwnym razie powództwo w jego imieniu wnosi rodzic.

Załączniki do skargi powodowej

Rodzaj załączników dołączanych do pozwu zależy od danego Kościelnego Sądu. Stąd praktyczną wskazówką jest uzyskanie informacji na ten temat w tym Trybunale, który będzie prowadził proces.

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2011.233.1381), z dniem 03 maja 2012 r. wprowadziła min. zmiany w ramach postępowania egzekucyjnego, uregulowanego w kodeksie postępowaniu cywilnym.

Ochrona nabywcy w myśl nowej ustawy deweloperskiej

29 kwietnia 2012 r. weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego powszechnie określana jako ustawa deweloperska. Dotychczas w polskim prawie nie było żadnych przepisów chroniących nabywców mieszkań przed nieuczciwymi praktykami deweloperów oraz skutkami ich upadłości. W ustawie deweloperskiej nabywcy – klientowi dewelopera zapewniono szereg mechanizmów prawnych chroniących jego prawa. Jednakże, mimo ogólnie dobrej legislacji ustawy istnieje wiele sytuacji, w których nabywca lokalu mieszkalnego powinien mieć oczy szeroko otwarte.

Pozbawienie dostępu do światła dziennego

Właściciel gruntu jest obowiązany korzystać ze swoich uprawnień w granicach prawa własności. Oznacza to, że nie może pozbawiać dostępu do światła dziennego właścicieli sąsiednich nieruchomości.

Czas trwania procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Częstym zapytaniem osób, starających się o stwierdzenie nieważności swojego małżeńskiego związku, jest pytanie o czas trwania tego kościelnego procesu.

Nowelizacja kpc - znika postępowanie gospodarcze

Wejście życie zmienionych przepisów Kodeksu postępowania cywilnego likwiduje odrębną procedurę gospodarczą. Oznacza to, iż spory sądowe w sprawach gospodarczych będą toczyły się według zasad ogólnych. Warto jednak pamiętać, iż nowelizacja wprowadza kilka ważnych zmian w postępowaniu.

Umowa z deweloperem - obowiązują nowe przepisy

Do tej pory w Polsce nabywca nieruchomości na rynku pierwotnym nie był chroniony specjalnymi przepisami. Zgodnie z nowymi przepisami, pieniądze wpłacane przez nabywcę będą gromadzone na mieszkalnym rachunku powierniczym prowadzonym przez bank, a nabywca będzie mógł skorzystać z jednego z czterech rodzajów zabezpieczeń.

Umowa deweloperska - jak ustawa chroni nabywców?

Deweloper powinien zapewnić nabywcom co najmniej jeden ze środków ochrony, taki jak na przykład otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową. W jaki sposób nowe przepisy poprawiają sytuację nabywców?

Umowa deweloperska - co zmienia nowa ustawa?

Umowa deweloperska powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego i stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej. Nowy typ uowy ma zabezpieczać interesy nabywców nieruchomości.

Milcząca zgoda inwestora na umowę o podwykonawstwo umowy o roboty budowlane

Na podstawie przepisów kodeksu cywilnego dotyczących odpowiedzialności solidarnej inwestora i wykonawcy, po wykonaniu robót budowlanych podwykonawca może żądać zapłaty wynagrodzenia nie tylko od wykonawcy, lecz również od inwestora.

Problem warunków kontraktowych FIDIC w praktyce w procesie budowlanym

Warunki kontraktowe FIDIC są powszechnie wykorzystywane przy zawieraniu wszelkiego rodzaju kontraktów budowlanych oraz umów obejmujących specjalistyczne usługi budowlane.

Kontrola stanu technicznego budynku

Każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do utrzymywania odpowiedniego stanu budynku oraz poddawania go okresowym kontrolom budowlanym. Niedopełnienie takiego obowiązku może podlegać karze nawet pozbawienia wolności do roku.

Dbanie o należyty stan budynku jako obowiązek właściciela

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego każdy właściciel lub zarządca obiektu budowlanego, zobowiązany jest dbać o jego należyte utrzymanie. Do podstawowych obowiązków w tym zakresie należy prowadzenie książki obiektu oraz dokonywanie okresowych kontroli budynku.

Ujawnienie w księgach wieczystych praw Skarbu Państwa

Starostowie mają dostać nowy termin na uzupełnienie wykazu nieruchomości Skarbu Państwa i samorządowych w księgach wieczystych. Stosowny projekt ustawy zaakceptowała Rada Ministrów.

Naruszenie prawa procesowego i prawa materialnego jako zarzuty w apelacji

Warto przeczytać uzasadnienie wyroku sądu I instancji, który chcemy zaskarżyć, aby później prawidłowo uzasadnić zarzuty w apelacji. Zarzuty w apelacji mogą dotyczyć zarówno uchybień prawno-materialnych, jak i procesowych.

Opłata za użytkowanie wieczyste gruntu

Użytkownik jest zobowiązany do uiszczania dwóch rodzajów opłat: jednorazowej - płatnej najpóźniej do dnia zawarcia umowy notarialnej oraz okresowej - płatnej corocznie.

Nieważność umowy a prekluzja dowodowa

Co do zasady sąd będzie brał z urzędu pod uwagę nieważność zawartej przez strony umowy. Kwalifikacja prawna będzie jednak dokonana na podstawie okoliczności faktycznych udowodnionych przez strony. To oznacza, że istotne znaczenie może mieć prekluzja dowodowa.

Podatki i opłaty lokalne - stawki w 2012 r.

Ustalenie wysokości opłat i podatków lokalnych w Polsce, należy do kompetencji poszczególnych rad gmin. Swoboda decyzyjna organów samorządów terytorialnych nie jest jednak nieograniczona. W każdym roku podatkowym Minister Finansów ustala w drodze obwieszczenia maksymalne dopuszczalne stawki poszczególnych opłat i podatków. Od 1 stycznia 2012 roku uległy one podwyższeniu

Decyzja o warunkach zabudowy

Decyzja o warunkach zabudowy to swego rodzaju instrument kontroli państwa, dotyczący planowanych inwestycji budowlanych. Głównym celem tej procedury jest utrzymanie ładu przestrzennego, tam gdzie nie uchwalono miejscowych planów zagospodarowania. Wymóg uzyskania takiej decyzji będzie istniał zawsze wtedy, gdy przekształceniu ma ulec dotychczasowe zagospodarowanie terenu.

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to swoisty zbiór informacji na temat stanu prawnego konkretnej nieruchomości. Jej założenie i funkcjonowanie ma za zadanie usprawnienie prawidłowego i zgodnego z prawem obrotu nieruchomościami, czy też ustanawianie na nich takich obciążeń jak np. hipoteka.

Jak napisać wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem?

Sposób kontaktów z dzieckiem powinien być wspólnie ustalony przez rodziców. Często zdarza się jednak, iż rodzice nie mogą albo nawet nie próbują dojść w tej kwestii do porozumienia. W takich sytuacjach możliwe jest zwrócenie się do sądu o uregulowanie kontaktów z dzieckiem.

Wpis do księgi wieczystej - co bada sąd?

Przy rozpoznawaniu wniosku o wpis sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do niego dokumentów oraz treść księgi wieczystej.

Księgi wieczyste: obowiązki nowego właściciela

Nowy właściciel nieruchomości powinien niezwłocznie dokonać wpisu w księdze wieczystej. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą.

Wpis do księgi wieczystej

Aby dokonać wpisu, należy złożyć odpowiedni wniosek. Podpowiadamy jak tego dokonać oraz jakie dokumenty dołączyć.

Jak dokonać wpisu do księgi wieczystej?

Domniemywa się, że treść księgi wieczystej jest zgodna ze stanem prawnym. Wpis do księgi wieczystej dokonuje się w postępowaniu nieprocesowym. W jaki sposób można dokonać wpisu do księgi wieczystej?

Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej?

Księga wieczysta zawiera wszelkie informacje dotyczące stanu prawnego odrębnej nieruchomości. Domniemywa się, że to co zapisane w księdze jest zgodne z faktycznym stanem prawnym. W jaki sposób można uzyskać odpis z księgi wieczystej?

REKLAMA