Czy będąc w separacji trzeba płacić alimenty?
10 cze 2008
Pozostaję z żoną w separacji, którą orzekł sąd. Czy muszę płacić alimenty na wspólne dzieci, które pozostały z matką?
Czy małżonkowie w separacji mają obowiązek wzajemnie sobie pomagać?
10 cze 2008
Sąd orzekł separację. Żona domaga się ode mnie pomocy i grozi, że wystąpi o alimenty. Czy ma do tego prawo?
Czy druga żona ma płacić alimenty?
10 cze 2008
Kilka tygodni temu zmarł mój były mąż, który płacił systematycznie alimenty na nasze wspólne dziecko. Czy teraz mogę domagać się, by jego druga żona płaciła alimenty mojemu synowi, który ma 10 lat?
Alimenty po latach
10 cze 2008
Jestem studentką pierwszego roku studiów dziennych. Nie pracuję, lecz otrzymuję stypendium. Jestem na utrzymaniu mamy, która jest obecnie na emeryturze. Niedawno dowiedziałam się, kto jest moim ojcem. Czy pełnoletnia osoba może ubiegać się o wypłatę zaległych alimentów, jeżeli sprawa nie została wniesiona zanim osiągnęłam 18 rok życia?
Obowiązek alimentacyjny dziadków
10 cze 2008
Jestem ojcem 2 dzieci, które mieszkają z żoną i dziadkami. Żona nie może w ogóle pracować. Płacę na dzieci alimenty, ale nie stać mnie na płacenie wyższych alimentów. Czy w sytuacji gdy rodzice nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb dzieci, dziadkowie mogą być obciążeni obowiązkiem alimentacyjnym?
Czy dziecko musi mieć nazwisko ojca
10 cze 2008
Czy dziecko pozamałżeńskie musi mieć nazwisko ojca? Czy sąd to nazwisko nadaje mu z urzędu?
Czy można domagać się alimentów po ustaleniu ojcostwa?
10 cze 2008
Narzeczony nie chce uznać naszego dziecka. Musiałam wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa. Czy równocześnie mogę domagać się również alimentów na dziecko?
Czy matka może wnieść pozew do sądu
10 cze 2008
Biologiczny ojciec dziecka nie chce go dobrowolnie uznać. Czy mogę domagać się, aby sąd ustalił jego ojcostwo?
Czy mężatka może wskazać innego mężczyznę
10 cze 2008
Od wielu lat mąż przebywa za granicą. Urodziłam dziecko innego mężczyzny. Czy w dokumentach może on figurować jako ojciec dziecka?
Czy dzieci mają obowiązek alimentacyjny w stosunku do rodziców
10 cze 2008
Ostatnio otrzymałam pozew z sądu rodzinnego, w którym moja matka domaga się alimentów na siebie. Czy sąd ma prawo i na jakiej podstawie zasądzić te alimenty? Mój jedyny dochód to nieduża renta, a matka otrzymuje wyższą emeryturę niż mój dochód.
Czy rozwiedziony małżonek ma prawo do alimentów?
10 cze 2008
Czy po rozwodzie mogę domagać się, aby rozwiedziony małżonek płacił mi alimenty?
Czy dzieci mają prawo do jednakowych alimentów
10 cze 2008
Sąd nakazał mi płacić bardzo wysokie alimenty na pięcioletnie dziecko. Mój brat płaci znacznie niższe alimenty na swoje dziecko. Czy dzieci nie powinny otrzymywać jednakowych alimentów?
Czy dzieci mają prawo do jednakowych alimentów?
10 cze 2008
Sąd nakazał mi płacić bardzo wysokie alimenty na pięcioletnie dziecko. Mój brat płaci znacznie niższe alimenty na swoje dziecko. Czy dzieci nie powinny otrzymywać jednakowych alimentów?
Czy narkoman ma prawo do alimentów?
10 cze 2008
Sąd zobowiązał mnie do płacenia alimentów. Dziecko ukończyło już 18 lat, nie pracuje, nie uczy się, jest narkomanem. Wystąpiłem o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego, sąd nakazał, abym dalej je płacił. Czy muszę płacić alimenty na dziecko, które jest narkomanem?
Czy pełnoletnie dziecko dostanie alimenty?
10 cze 2008
Dziecko ukończyło już 18 lat, wkrótce ukończy naukę w technikum i zdobędzie zawód. Chce jednak jeszcze dalej studiować na politechnice. Czy w czasie studiów będą mu przysługiwały alimenty?
Czy ojciec musi płacić alimenty?
10 cze 2008
Rozwiodłem się. Sąd przyznał alimenty małoletniemu synowi. Czy muszę je płacić, skoro dziecko wychowuje była żona, zarabiająca znacznie więcej ode mnie?
Czy nieślubne dziecko dziedziczy po ojcu
10 cze 2008
Mąż miał nieślubne dziecko. Czy dziecko pozamałżeńskie dziedziczy na takich samych zasadach jak dzieci pochodzące ze związków małżeńskich? Mieliśmy dwie córki.
Czy ojciec pokrywa koszty ciązy i porodu
10 cze 2008
Czy w pozwie o ustalenie ojcostwa można wystąpić z roszczeniem o pokrycie wydatków związanych z ciąża, porodem i utrzyamniem matki w okresie połogu?
Czy ojciec pokrywa koszty ciązy i porodu
10 cze 2008
Czy w pozwie o ustalenie ojcostwa można wystąpić z roszczeniem o pokrycie wydatków związanych z ciąża, porodem i utrzyamniem matki w okresie połogu?
Czy biologiczny ojciec może uznać dziecko?
10 cze 2008
Dziecko urodziła samotna kobieta. W jaki sposób należy ustalić ojcostwo. Czy biologiczny ojciec może sam uznać dziecko?
Czy nieślubne dziecko może mieć nazwisko ojca?
10 cze 2008
Urodzę dziecko, ojcem dziecka jest mąż innej kobiet. Czy dziecko może nosić jego nazwisko?
Czy ojciec ma władzę rodzicielską?
10 cze 2008
Przed sądem toczy się sprawa o ustalenie ojcostwa. Czy gdyby zostało ustalone, biologicznemu ojcu dziecka będzie przysługiwała władza rodzicielska.
Czy biologiczny ojciec musi płacić alimenty?
10 cze 2008
Znajoma zagroziła, że wytoczy mi sprawę o ustalenie ojcostwa. Czy będę musiał płacić alimenty na dziecko?
Ustalenie macierzyństwa
06 cze 2008
Ustalenie ojcostwa jest sytuacją spotykaną. Natomast ustalenie macierzyństwa jest na pewno ciekawostką, ale ciekawostką jak najbardziej prawdziwą.
Zaprzeczenie ojcostwa
06 cze 2008
Zasada jest, że ojcem dziecka jest mąż matki. Jest to domniemanie prawne, które może zostać obalone w procesie o zaprzeczenie ojcostwa.
Możliwości zarobkowe
06 cze 2008
Możliwości zarobkowe osoby uprawnionej do spełniania obowiązku alimentacyjnego, stanowią nie jako podstawę spełnienia tego obowiązku.
Usprawiedliwione potrzeby
06 cze 2008
Usprawiedliwione potrzeby, to takie potrzeby materialne i nie materialne, które umożliwiają człowiekowi godziwą egzystencję. Kształtują się różnie w zależności od wieku, płci, stanu zdrowia czy pozycji społecznej.
Jak napisać pozew o ustalenie ojcostwa?
06 cze 2008
Sądowe ustalenie ojcostwa jest sposobem ustalenia pochodzenia dziecka. Stosuje się go, gdy nie nastąpiło ustalenie ojcostwa w drodze domniemania ojcostwa męża matki dziecka bądź uznanie dziecka przez ojca. Sądowe ustalenie ojcostwa może nastąpić wyłącznie na mocy orzeczenia sądu.
Czy wnuki muszą płacić alimenty na dziadków
06 cze 2008
O alimentach na dziecko lub o alimentach między rozwiedzionymi małżonkami słyszał prawie każdy. Natomiast nie każdy słyszał o obowiązku alimentacyjnym, jaki może ciążyć na wnuku, na rzecz swojej babci lub swojego dziadka.
Od kogo alimenty w pierwszej kolejności
06 cze 2008
Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej i rodzeństwo. Dotyczy on rodziców, dziadków oraz dzieci, wnuków, bez ograniczenia stopnia pokrewieństwa. Za pokrewieństwo uznawany jest stosunek, jaki zachodzi pomiędzy osobami mającymi wspólnych naturalnych przodków.
Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?
06 cze 2008
Obowiązek alimentacyjny ma na celu dostarczanie środków utrzymania. Wysokość alimentów zależy od potrzeb osoby, na rzecz której je przyznano oraz od możliwości zarobkowych zobowiązanego do uiszczania alimentów. Czy zobowiązanie do płacenia alimentów może z czasem wygasnąć?
Z jakich przyczyn można domagać się alimentów
06 cze 2008
Obowiązek alimentacyjny polega na zapewnianiu środków utrzymania, tym członkom rodziny, którzy sami nie mogą tego uczynić. Uzyskanie od innego członka rodziny stałej pomocy pieniężnej jest uzależnione od spełnienia określonych warunków.
Kto jest zobowiązany do płacenia alimentów
06 cze 2008
Na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny wobec dzieci. Mają obowiązek zapewnić im środki utrzymania, a w miarę potrzeby również środki wychowania. W pewnych przypadkach obowiązek alimentacyjny obciąża również rodzeństwo, rozwiedzionego małżonka i małżonka pozostającego w separacji.
Czy można domagać się alimentów od byłego małżonka?
06 cze 2008
Sąd orzekając rozwód powoduje ustanie małżeństwa. Jednak nie oznacza to, że zerwaniu ulegają wszelkie więzi między byłymi małżonkami. Prawo chroni osoby, których sytuacja materialna po rozwodzie uległa znacznemu pogorszeniu. Mają one prawo ubiegania się od byłego.
Kiedy między małżonkami powstaje obowiązek alimentacyjny?
06 cze 2008
Rozwiedziony małżonek ma obowiązek płacić alimenty temu, który po rozwodzie znalazł się w gorszej sytuacji materialnej. Także w trakcie trwania małżeństwa, małżonkowie muszą wzajemnie dostarczać środków utrzymania.
Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów na dziecko
06 cze 2008
Wysokość przyznanych alimentów może uleć zmianie. Potrzeby dziecka wzrastają z wiekiem i dlatego nie zawsze alimenty wystarczają w przyznaje przez sąd wysokości. Można domagać się podwyższenia przyznanych mu wcześniej alimentów.
Jak przygotować pozew o alimenty?
04 cze 2008
Obowiązek alimentacyjny pozwala na zapewnienie środków utrzymania członkom rodziny, którzy nie są w stanie własnymi siłami zaspokoić swoich życiowych potrzeb. Aby uzyskać alimenty należy złożyć pozew we właściwym sądzie.
Pokrewieństwo
04 cze 2008
Pokrewieństwo to wieź prawna i rodzinna zachodząca pomiędzy dwoma osobami, które pochodzą od siebie nawzajem lub mają jednego wspólnego przodka.
Powinowactwo
04 cze 2008
Powinowactwo jest to stosunek prawnorodzinny pomiędzy małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Powstaje on w skutek zawarcia małżeństwa.
Władza rodzicielska
04 cze 2008
Władza rodzicielska to całokształt obowiązków i praw obojga rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka.
Uznanie dziecka
04 cze 2008
Uznanie dziecka jest jednym ze sposobów ustalenia ojcostwa. Ojciec dziecka składa odpowiednie oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego lub sądzie opiekuńczym.
Ustalenie ojcostwa
04 cze 2008
Sposób ustalenia ojcostwa zależny jest od tego, czy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, czy jest dzieckiem pozamałżeńskim.
Separacja
04 cze 2008
Separacja to postanowienie lub wyrok sądu powodujący w praktyce, że małżeństwo przestaje istnieć, ale nie można zawrzeć nowego małżeństwa.
Rozwód
04 cze 2008
Rozwód to rozwiązanie małżeństwa przez sąd, wówczas gdy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Pomiędzy małżonkami została zerwana wszelka istniejąca do tej pory więź duchowa, fizyczna i gospodarcza.
Czy wynajmujący ma prawo zająć rzeczy najemcy
04 cze 2008
Kiedy najemca nie płaci czynszu wtedy wynajmujący może ustanowić zastaw na rzeczach, należących do najemcy. Jest to działanie które ma zabezpieczać interesy wynajmującego. A co najważniejsze jest zgodne z prawem.
Czym dzierżawa różni się od leasingu
04 cze 2008
Zarówno umowa dzierżawy jak i umowa leasingu pozwala na korzystanie z rzeczy. Jednakże mimo tego pozornego podobieństwa obydwie umowy różnią się od siebie.
Kiedy napoje należą się pracownikom
04 cze 2008
Zbliża się lato, czas upałów. Pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28o C.
Źródła prawa
02 cze 2008
Źródłami prawa można nazwać wszelkie drogi prawne tworzenia prawa. Są to sposoby w jaki prawo się tworzy, zmienia, utrzymuje.
Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej
02 cze 2008
Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej to zbiór fundamentalnych praw człowieka uchwalony i podpisany w dniu 7 grudnia 2000 roku podczas szczytu Rady Europejskiej w Nicei.
Konstytucja Federacji Rosyjskiej
02 cze 2008
Konstytucja Federacji Rosyjskiej przyjęta w ogólnonarodowym referendum w dniu 12 grudnia 1993 roku.