REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bronisław Komorowski objął urząd prezydenta

Bronisław Komorowski zgodnie z wymogami Konstytucji wygłosił dzisiaj (6 sierpnia) w Sejmie rotę przysięgi prezydenckiej. Tym samym został piątym prezydentem III RP.

Postępowanie egzekucyjne

Postępowanie egzekucyjne to czynności stron i organów egzekucyjnych podejmowane w celu przymusowej realizacji świadczenia określonego w tytule egzekucyjnym. Postępowanie egzekucyjne zmierza do zaspokojenia wierzyciela.

Wola stron do co podjęcia stosunku pracy

Pracodawca zagroził pracownikowi któremu kończy się umowa o pracę na czas nieokreślony, że jeżeli nie podpisze nowej umowy o pracę na tych samym warunkach i odejdzie z pracy , wówczas wystawi mu negatywne świadectwo pracy. Czy pracodawca ma prawo do tego rodzaju praktyk względem pracownika?

Bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy

Pracownik pracuje na budowie u swojego pracodawcy ponad 2 lata . Od tego czasu pracodawca wielokrotnie przeżuł tego pracownika w różne miejsca budowy nie informując go wcześniej o ewentualnych zagrożeniach istniejących w nowym miejscu pracy jak również nie zabezpieczał pracownikowi stanowiska pracy. Czy tego rodzaju działania pracodawcy są zgodne z prawem pracy?

REKLAMA

Postępowanie zabezpieczające

Postępowanie zabezpieczające to postępowanie samodzielne, odgrywające znaczną rolę w procesie ochrony praw stron i uczestników postępowania cywilnego. Ma ono jednak charakter tymczasowy, gdyż postanowienia wydawane w jego trakcie normują sytuację prawną jedynie do czasu wydania merytorycznego rozstrzygnięcia w sprawie lub do czasu zmiany okoliczności, na których podstawie zostało wydane postanowienie.

Postępowanie nieprocesowe

Postępowanie nieprocesowe to tryb postępowania, w którym rozpoznawane i załatwiane są sprawy z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego wymienione bezpośrednio w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego oraz sprawy wskazane w ustawach szczegółowych. W postępowaniu nieprocesowym nie występuje spór o prawo. Stanowi on równorzędny do procesu tryb postępowania rozpoznawczego.

Co można znaleźć w umowie leasingu konsumenckiego?

Leasing konsumencki może stać się jedną z poważnych alternatyw dla tradycyjnego kredytu samochodowego. Warto więc dowiedzieć się co możemy znaleźć w umowie leasingowej i na co zwrócić uwagę przy leasingu konsumenckim.

Przesłanki procesowe w postępowaniu cywilnym

Przesłanki procesowe to okoliczności warunkujące dopuszczalność wszczęcia i toczenia się postępowania oraz rozstrzygnięcia sprawy, co do meritum. Przesłanki dzielimy na dodatnie i ujemne oraz na bezwzględne i względne. Postępowanie może toczyć się jedynie, gdy spełnione są przesłanki dodatnie oraz nie występuje żadna przesłanka ujemna.

REKLAMA

Jakie są obowiązki leasingobiorcy?

Jednym z podstawowych obowiązków leasingobiorcy jest korzystanie z rzeczy w sposób określony w umowie. Nie jest to jednak jedyny obowiązek, którego musi przestrzegać. Jakie obowiązki ma leasingobiorca przy leasingu konsumenckim?

Pozadowodowe sposoby dokonywania ustaleń faktycznych

Do wydania wyroku lub postanowienia konieczne jest ustalenie przez sąd podstawy faktycznej rozstrzygnięcia. Co do zasady wszelkie twierdzenia sąd musi dokładnie zweryfikować. Pewna grupa faktów może stanowić trzon rozstrzygnięcia, bez ich uprzedniej weryfikacji pod względem prawdziwości.

Stypendia za osiągnięcia naukowe i sportowe

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty szkoła może udzielać uczniowi stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe. O świadczenia mogą ubiegać się uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej i starsi.

Czym charakteryzuje się sądownictwo polubowne

Sądownictwo polubowne jest alternatywnym sposobem rozstrzygania sporów cywilnych, przez organ niepaństwowy. Sądownictwo polubowne dochodzi do skutku tylko w wypadku zawarcia między stronami umowy, która wyłącza właściwość sądu państwowego.

Naczelne zasady wymiaru sprawiedliwości

Naczelne zasady wymiaru sprawiedliwości wynikają przede wszystkim z Konstytucji RP oraz całokształtu systemu prawnego. Wymiar sprawiedliwości określa się jako działalność sądów, polegającą na konkretyzowaniu i realizowaniu norm prawnych w celu ochrony zasad praworządności. Ustalenie zasad na, których opiera się cały system wymiaru sprawiedliwości pozwala na sprawniejsze oraz rzetelniejsze wykonywanie jego funkcji.

Kiedy można skreślić ucznia z listy

Uczeń szkoły publicznej objęty obowiązkiem szkolnym nie może zostać skreślony z listy uczniów. Dyrektor szkoły może jedynie wnioskować o przeniesienie takiego ucznia do innej szkoły. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych i niepublicznych.

Obniżenie opłat klimatycznych

Stawki opłaty miejscowej i uzdrowiskowej zostały zmniejszona dla emerytów, rencistów i uczniów.

Właściwość funkcjonalna sądu

Właściwość funkcjonalna zwana również funkcyjną polega na podziale funkcji w zakresie dokonywania poszczególnych czynności procesowych w postępowaniu cywilnym pomiędzy sądami różnych instancji lub też sądami równorzędnymi.

Czym charakteryzuje się rozprawa

Rozprawa jest centralnym punktem postępowania cywilnego. Na rozprawie po raz pierwszy dochodzi do zetknięcia się sądu ze stronami postępowania oraz stron ze sobą. Najważniejszym momentem rozprawy jest wydanie orzeczenia kończącego sprawę.

Kto może zostać wybrany na stanowisko sędziego Trybunału

Zgodnie z postanowieniami ustawy o Trybunale Konstytucyjnym sędzią Trybunału Konstytucyjnego może być osoba, która posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kiedy Trybunał Konstytucyjny rozstrzyga spory kompetencyjne?

Do zadań Trybunału Konstytucyjnego należy rozstrzyganie sporów kompetencyjnych. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta kategoria spraw jest rozstrzygana bardzo rzadko. Wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowania przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny.

Kiedy Trybunał orzeka o zgodności celów partii politycznych?

Na polskiej scenie politycznej mogą działać tylko takie partie polityczne, których statut oraz program są zgodne z postanowieniami ustawy zasadniczej. Jeżeli okaże się, że warunek ten nie został spełniony następuje automatyczne wykreślenie takiej partii z ewidencji partii politycznych.

Czym zajmuje się Trybunał Konstytucyjny?

Trybunał Konstytucyjny jest organem władzy sądowniczej, powołanym do badania zgodności z Konstytucją aktów normatywnych i umów międzynarodowych oraz wykonywania innych zadań określonych w Konstytucji. Funkcje Trybunału Konstytucyjnego pozwalają na eliminowanie aktów prawnych niezgodnych z postanowieniami ustawy zasadniczej.

Na czym polega kontrola norm prawnych?

Kontrola norm to podstawowe zadanie Trybunału Konstytucyjnego. Pozwala ono odróżnić działalność Trybunału od działalności innych organów władzy sądowniczej, gdyż żaden inny organ nie ma uprawnień do rozstrzygania o konstytucyjności ustaw.

Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny wydaje orzeczenie po niejawnej naradzie sędziów składu orzekającego. W sprawie o szczególnej zawiłości albo z innych ważnych powodów Trybunał Konstytucyjny może odroczyć wydanie orzeczenia na okres nie przekraczający 14 dni. Orzeczenia zapadają większością głosów.

Pozycja ustrojowa Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny jest organem władzy sądowniczej, powołanym do badania zgodności z Konstytucją aktów normatywnych i umów międzynarodowych oraz wykonywania innych zadań określonych w Konstytucji.

Gdy dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola

Gmina nie może odmówić przyjęcia do przedszkola pięcio- i sześciolatka. Jeżeli w przedszkolu zabraknie miejsca dla dziecka trzy- i czteroletniego, rodzice mogą odwoływać się od tej decyzji w trybie administracyjnym lub cywilnym.

Stypendium szkolne

15 września mija termin na składanie wniosków o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2010/2011. O pieniądze mogą ubiegać się uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.

Kto może odstąpić od umowy ze zbywcą przedmiotu leasingu?

Leasingobiorca nie nabywa uprawnienia do odstąpienia od umowy, przysługującego na mocy umowy ze zbywcą firmie leasingowej. Może jedynie zażądać podjęcia takich kroków. Co jednak, gdy leasingodawca się nie zgodzi? Jak to jest z odstąpieniem od umowy leasingu konsumenckiego?

Wycieczki szkolne – o czym warto wiedzieć

Wyjazd dziecka na szkolną wycieczkę może napawać niepokojem rodziców. Warto wiedzieć, jakie obowiązki spoczywają na opiekunach ucznia i jak nie powinno wypoczywać dziecko.

Wypadek w szkole

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko nie doświadczyło w szkole nieszczęśliwego wypadku. Co jednak zrobić, gdy taka sytuacja nastąpi? Jakie obowiązki ma szkoła? Czy można domagać się odszkodowania?

Co powinien umieć przedszkolak, a co uczeń

Rodzice sześciolatka często mają dylemat, czy posłać już dziecko do szkoły. Jednym z powodów jest brak wiedzy na temat tego, czego nauczy się maluch w przedszkolu, a czego w I klasie szkoły podstawowej.

Kiedy rozpoczyna się obowiązek szkolny

Czy sześciolatki od września powinny zasiąść w szkolnych ławkach? Co z pięciolatkami – czy istnieje obowiązek posłania takiego dziecka do tzw. zerówki?

Owoce w szkole

W nadchodzącym roku szkolnym najmłodsi uczniowie znów dostaną zdrowe porcje w ramach programu „Owoce w szkole”.

Zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci

Izolacja sprawców od ofiar przemocy, zakaz zbliżania, nakaz opuszczenia wspólnego mieszkania oraz wywołujący wiele kontrowersji zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, to jedne z wielu zmian jakie wprowadza nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowe przepisy, obowiązujące od 1 sierpnia 2010r., mają na celu przede wszystkim wzmocnienie ochrony ofiar przemocy w rodzinie.

Czym jest wyprawka szkolna

Rodzice mogą starać się o dofinansowanie kosztów zakupu podręczników. Według szacunków rządu z programu „Wyprawka szkolna ” skorzysta w nadchodzącym roku szkolnym ponad 475 tys. uczniów.

Fotoradary wyłącznie w miejscach zagrożenia

Sejmowa Komisja Infrastruktury przygotowała projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym zakładający, że fotoradary będą umieszczane tylko w miejscach , gdzie rzeczywiście występuje zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego w związku z nadmierną prędkością.

Jakie kary dla pijanych rowerzystów?

Za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości grozi zakaz prowadzenia pojazdów. Jest to ważny środek karny, który pełni funkcję profilaktyczną połączoną z elementami represji. Wykształciła się powszechna profilaktyka orzekania wobec pijanych rowerzystów - obok kary – dwu sankcji dodatkowych: obligatoryjnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz – formalnie, fakultatywnego na podstawie kodeksu karnego, lecz w rzeczywistości orzekanego zawsze - zakazu jazdy rowerem. Projekt nowelizacji kodeksu karnego zakłada, że sądy nie będą już musiały orzekać zakazu prowadzenia auta w przypadku pijanych rowerzystów.

Dni wolne przysługujące stażyście

Staże są dobrym rozwiązaniem dla bezrobotnych, którzy chcą nabyć doświadczenie i zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy. W czasie stażu nie nawiązuje się stosunku pracy tzn., że osoba odbywająca staż nadal ma status osoby bezrobotnej i nie może uzyskiwać dochodu, oprócz wypłacanego przez Powiatowy Urząd Pracy stypendium za staż.

Czym jest leasing konsumencki?

Leasing konsumencki to poważna alternatywa dla tradycyjnego kredytu. Wymaga mniejszych formalności i może być finansowo korzystniejszy. Czy jednak jest leasing konsumencki?

Ośrodek pomocy społecznej poprowadzi postępowanie alimentacyjne

Postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego od 14 czerwca br. może być prowadzone przez ośrodek pomocy społecznej na podstawie upoważnienia. Organ właściwy, czyli wójt burmistrz lub prezydent miasta może upoważnić w formie pisemnej, swojego zastępcę, pracownika urzędu albo kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy do podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych, prowadzenia postępowania i wydawania w tych sprawach decyzji.

Jak wygląda postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym?

Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym wzorowane jest na postępowaniu sądowym, dlatego też w sprawach nieuregulowanych, w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Organy Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny jak każda instytucja państwowa posiada uporządkowaną organizację. Zgodnie z postanowieniami ustawy o Trybunale Konstytucyjnym organami Trybunału są: Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału oraz prezes Trybunału.

Wzmożona liczba gwałtów w okresie wakacyjnym

Wakacje to czas wypoczynku, beztroski i zabawy. Policja jednak apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek, szczególnie młodych kobiet, podkreślając, że to właśnie latem dochodzi do największej liczby przestępstw na tle seksualnym.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów. W związku z rangą organu, w którym zasiadają muszą oni posiadać odpowiednie kwalifikacje do piastowania tego stanowiska.

Składy orzekające Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzeka w pełnym składzie, składzie trzech lub w pięciu sędziów. Skład orzekający uzależniony jest od rodzaju rozpoznawanej sprawy. Sędziów do składu orzekającego Trybunału, w tym przewodniczącego składu i sędziego sprawozdawcę z uwzględnieniem kolejności wpływu spraw, wyznacza prezes Trybunału.

Skład Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny to organ kolegialny sądownictwa konstytucyjnego. W jego skład wchodzą sędziowie, którzy posiadają kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kancelarie będą mogły zareklamować się w internecie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje projekt zmiany przepisów dotyczących świadczenia usług drogą elektroniczną, który ma na celu wprowadzenie instytucji reklamy internetowej zawodów regulowanych oraz ograniczenie odpowiedzialności administratorów stron internetowych.

Co powinna zawierać skarga konstytucyjna

Skarga konstytucyjna może być wniesiona po wyczerpaniu toku instancyjnego, w ciągu trzech miesięcy od doręczenia skarżącemu prawomocnego wyroku, ostatecznej decyzji lub innego ostatecznego rozstrzygnięcia.

Rolnicy zainteresowani założeniem własnej firmy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zakończyła przyjmowanie wniosków o udzielenie dotacji unijnych na założenie firmy przez rolników w ramach działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Tegoroczny nabór cieszył się dużym zainteresowaniem, bowiem dotychczas zarejestrowano już ponad 9 tysięcy złożonych wniosków, czyli o 4 tysiące więcej niż w ubiegłym roku.

Co to jest skarga konstytucyjna

Skarga konstytucyjna to środek prawny pozwalający osobie fizycznej bądź prawnej na zweryfikowanie ostatecznych rozstrzygnięć organów publicznych, które naruszają konstytucyjne prawa i wolności osoby występującej ze skargą. Skarga konstytucyjna może być wniesiona tylko w wypadku wyczerpania toku instancyjnego, czyli gdy wykorzystamy już wszystkie środki odwoławcze.

Zapewnienie spadkobiercy jako dowód w postępowaniu spadkowym

W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku za dowód pewnych okoliczności może zostać przyjęte zapewnienie złożone przez spadkobiercę. Takie oświadczenie spadkobierca składa pod rygorem odpowiedzialności karnej.

REKLAMA